REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Legitna praca. Inspekcja pracy troszczy się o młodzież

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Młodzi pracownicy stanowią szczególną grupę na rynku pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Upowszechnienie wiedzy dotyczącej prawa pracy, uświadamianie zagrożeń czyhających na młodych pracowników w ich pierwszej pracy oraz informowanie o możliwości skorzystania z pomocy w zakresie prawa pracy to główne cele kampanii „Legitna praca”. Państwowa Inspekcja Pracy kieruje ją do młodych osób, które właśnie wkraczają na rynek pracy. 

Prawdopodobieństwo poważnego wypadku w pracy jest wyższe w przypadku osób w wieku 18–24 lata niż starszych pracowników – twierdzi Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy. Młodsi pracownicy mogą być ponadto narażeni na złe warunki pracy, prowadzące do rozwoju chorób zawodowych jeszcze w młodości lub na późniejszym etapie życia. Przyczyną tego może być brak doświadczenia, a także dojrzałości fizycznej i psychicznej młodych pracowników. Nie zawsze traktują oni poważnie otaczające ich zagrożenia w miejscu pracy. 

REKLAMA

Autopromocja

Inne czynniki zwiększające ryzyko nieszczęśliwego wypadku młodych osób w miejscu pracy to:

 • niedostateczne umiejętności i przeszkolenie,
 • brak świadomości swoich praw i obowiązków pracodawcy,
 • brak pewności siebie, aby wyrażać swoje opinie i egzekwować prawa,
 • lekceważenie przez pracodawców konieczności zapewnienia młodym pracownikom dodatkowej ochrony.

Kampania skierowana do młodych

Jako że młodzi pracownicy stanowią szczególną grupę na rynku pracy, którą warto edukować 
i zapewnić pomoc w odnalezieniu się na początku kariery zawodowej, Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała kampanię społeczną „Legitna praca”, skierowaną właśnie do młodzieży. 

Główne cele kampanii to: 

 • Upowszechnianie wiedzy o przepisach prawa pracy dotyczących zatrudniania.
 • Kształtowanie świadomości zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy.
 • Informowanie o możliwościach skorzystania z pomocy merytorycznej udzielanej przez Państwową Inspekcję Pracy przy eliminowaniu nieprawidłowości w zatrudnieniu.
 • Tworzenie kultury bezpieczeństwa wśród młodych pracowników, poprzez kreowanie postaw  wartości związanych z eliminowaniem ryzyka zawodowego.
Legitna praca

 

 

Państwowa Inspekcja Pracy

Ochronić przed zagrożeniami

Kampanię „Legitna praca” wspiera Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza Dama wskazuje zagrożenia, które często spotykają młodych pracowników. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Każdego roku młodzi ludzie podejmują pracę sezonową. Chcąc ich uchronić przed takimi zjawiskami, jak: nieotrzymywanie należnego wynagrodzenia lub jego zaniżanie, wydłużanie godzin pracy czy nieopłacanie składek z tytułu ubezpieczeń społecznych, Państwowa Inspekcja Pracy zdecydowała się przeprowadzić kampanię „Legitna praca” – mówi Agata Kornhauser-Duda.

Pierwsza Dama zachęca również do korzystania z fachowej, merytorycznej pomocy Państwowej Inspekcji Pracy. 

– Celem tej inicjatywy jest popularyzowanie wśród młodzieży szkół średnich i studentów przepisów z zakresu prawnej ochrony pracy, bezpiecznych i higienicznych warunków jej wykonywania, a także propagowanie wiedzy o zagrożeniach zawodowych występujących w środowisku pracy. Młodzi ludzie mogą zwrócić się o pomoc merytoryczną do Państwowej Inspekcji Pracy, która zadbała, by w miesiącach letnich jej jednostki przeprowadzały akcje informacyjne na terenie danego województwa. Inne działania kampanijne zakładają: organizowanie konkursów wiedzy o przepisach prawa pracy, dyżury telefoniczne, spotkania informacyjne i dni otwarte. Chętni będą mogli otrzymać nieodpłatnie wydawnictwa, przygotowane w zrozumiałej i przystępnej formie, ilustrowane praktycznymi przykładami – mówi Agata Kornhauser-Duda.

Kampanię „Legitna praca” wspiera również Wojtek Kaczmarczyk, prezenter z kanału „Do Roboty”, o którym można powiedzieć, że „żadnej pracy się nie boi”. Znany youtuber zachęca: Jeśli zaczynasz swoją pierwszą pracę w życiu, sprawdź swoje prawa. Wejdź na: prawawpracy.pl.

Prawa w pracy

Więcej informacji o kampanii „Legitna praca” można przeczytać na stronie www.prawawpracy.pl

Tam znajdują się także:

 • praktyczne porady,
 • odpowiedzi na najpopularniejsze pytania z zakresu prawa pracy, dotyczącego młodych pracowników,
 • wiedza podana w przystępny sposób – plakaty, filmiki. 

Podmiotami wspierającymi kampanię „Legitna praca” są: Komenda Główna OHP, Zielona Linia, Do kariery.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA