REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zrównoważony rozwój w miejscu pracy: Rola społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw

Zrównoważony rozwój w miejscu pracy odnosi się do tworzenia warunków pracy, które uwzględniają zarówno dobro pracowników, jak i dobro przedsiębiorstwa oraz społeczeństwa
Zrównoważony rozwój w miejscu pracy odnosi się do tworzenia warunków pracy, które uwzględniają zarówno dobro pracowników, jak i dobro przedsiębiorstwa oraz społeczeństwa
shutterstock

REKLAMA

W dzisiejszych czasach coraz większe znaczenie przywiązywane jest do koncepcji zrównoważonego rozwoju. Dotyczy to nie tylko ochrony środowiska naturalnego, ale również innych aspektów, takich jak społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw. Miejsce pracy odgrywa kluczową rolę w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, dlatego ważne jest, aby firmy aktywnie angażowały się w promowanie zrównoważonych praktyk w swoich działaniach. 

W tym artykule przyjrzymy się roli społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw w kontekście zrównoważonego rozwoju w miejscu pracy.

Co to jest społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw

Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw (Corporate Social Responsibility, CSR) to koncepcja, według której firmy mają obowiązek uwzględniać wpływ swoich działań na społeczeństwo i środowisko naturalne. CSR odnosi się do działań, które wykraczają poza obowiązki prawne i mają na celu przyczynianie się do dobra społeczeństwa i ochrony środowiska. W kontekście zrównoważonego rozwoju, CSR odnosi się do działań podejmowanych przez przedsiębiorstwa w celu osiągnięcia równowagi między wymogami ekonomicznymi, społecznymi i środowiskowymi.

Zrównoważony rozwój w miejscu pracy

Zrównoważony rozwój w miejscu pracy odnosi się do tworzenia warunków pracy, które uwzględniają zarówno dobro pracowników, jak i dobro przedsiębiorstwa oraz społeczeństwa. Pracodawcy powinni dążyć do stworzenia środowiska pracy opartego na zasadach równości, uczciwości, bezpieczeństwa i szacunku. Obejmuje to dbanie o dobre relacje z pracownikami, zapewnienie uczciwych warunków zatrudnienia, rozwój zawodowy i równowagę między pracą a życiem prywatnym.

Promowanie zrównoważonych praktyk w miejscu pracy

Firmy mogą aktywnie promować zrównoważone praktyki w miejscu pracy poprzez wdrożenie różnych działań i inicjatyw. Oto kilka przykładów:

Autopromocja

Jak kierując ludźmi unikać porażek i powielać sukcesy

Kup książkę:

Jak kierując ludźmi unikać porażek i powielać sukcesy

Równość i różnorodność: Przedsiębiorstwa powinny dążyć do zapewnienia równych szans dla wszystkich pracowników, niezależnie od płci, wieku, rasy, orientacji seksualnej czy niepełnosprawności. Warto również promować różnorodność w zespołach, ponieważ różnorodne perspektywy przyczyniają się do innowacyjności i kreatywności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialne zarządzanie zasobami ludzkimi: Firmy powinny angażować się w praktyki zarządzania zasobami ludzkimi, które stawiają na rozwój pracowników, szkolenia i programy rozwoju zawodowego. Ważne jest również zapewnienie uczciwych i konkurencyjnych wynagrodzeń oraz opieki zdrowotnej dla pracowników.

Ochrona środowiska: Przedsiębiorstwa powinny działać w sposób przyjazny dla środowiska, podejmując działania mające na celu redukcję emisji, oszczędzanie energii, recykling i ochronę zasobów naturalnych. Promowanie praktyk zrównoważonego transportu, jak np. carpooling czy korzystanie z transportu publicznego, również ma istotne znaczenie.

Autopromocja

Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia

Kup książkę:

Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia

Społeczne zaangażowanie: Firmy powinny angażować się w społeczność lokalną poprzez wspieranie inicjatyw społecznych, działań charytatywnych i wolontariatu. Współpraca z organizacjami pozarządowymi i inicjatywami społecznymi może przynieść korzyści zarówno dla firmy, jak i dla lokalnej społeczności.

Korzyści z zrównoważonego rozwoju w miejscu pracy

Promowanie zrównoważonego rozwoju w miejscu pracy ma wiele korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla przedsiębiorstwa. Pracownicy czerpią korzyści z uczciwych i bezpiecznych warunków pracy, równych szans rozwoju i satysfakcji z pracy. Firmy, z kolei, mogą zyskać lojalność i zaangażowanie pracowników, poprawę wizerunku firmy, większą efektywność operacyjną i długoterminową trwałość biznesu.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Podsumowując, rola społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw w zrównoważonym rozwoju w miejscu pracy jest niezwykle istotna. Firmy, które angażują się w praktyki CSR, dążą do osiągnięcia równowagi między wymogami ekonomicznymi, społecznymi i środowiskowymi. Poprzez promowanie zrównoważonych praktyk w miejscu pracy, takich jak równość i różnorodność, odpowiedzialne zarządzanie zasobami ludzkimi, ochrona środowiska i społeczne zaangażowanie, przedsiębiorstwa mogą przyczynić się do tworzenia bezpiecznej, sprawiedliwej i zrównoważonej atmosfery zawodowej.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • aaa
    2023-06-07 22:37:06
    Nikogo to pdolone esg nie interesuje. Gdyby interesowało nie trzeba byłoby wprowadzać go siłą.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

Dzień chłopaka w pracy

30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

REKLAMA

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Dobrostan pracowników - wellbeing

Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Strajk lekarzy w Portugalii

Strajk lekarzy w Portugalii - okazuje się, że nie tylko polska służba zdrowia zmaga się z problemami kadrowymi, ale i np. Portugalia, gdzie w placówkach medycznych w czwartek, w dniu 28 września 2023 r. protestowali lekarze w Lizbonie. Problemem jak zwykle kwestie płacowe.

Shutdown dla urzędników w USA?

Shutdown czyli zamknięcie, czy grozi urzędnikom w USA? Amerykańskie władze federalne ostrzegły w czwartek 28 września 2023 r. pracowników administracji o możliwym tzw. shutdownie, czyli zamknięciu urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny.

REKLAMA