REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zrównoważony rozwój w miejscu pracy: Rola społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw

Zrównoważony rozwój w miejscu pracy odnosi się do tworzenia warunków pracy, które uwzględniają zarówno dobro pracowników, jak i dobro przedsiębiorstwa oraz społeczeństwa
Zrównoważony rozwój w miejscu pracy odnosi się do tworzenia warunków pracy, które uwzględniają zarówno dobro pracowników, jak i dobro przedsiębiorstwa oraz społeczeństwa
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach coraz większe znaczenie przywiązywane jest do koncepcji zrównoważonego rozwoju. Dotyczy to nie tylko ochrony środowiska naturalnego, ale również innych aspektów, takich jak społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw. Miejsce pracy odgrywa kluczową rolę w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, dlatego ważne jest, aby firmy aktywnie angażowały się w promowanie zrównoważonych praktyk w swoich działaniach. 

W tym artykule przyjrzymy się roli społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw w kontekście zrównoważonego rozwoju w miejscu pracy.

Autopromocja

Co to jest społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw

Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw (Corporate Social Responsibility, CSR) to koncepcja, według której firmy mają obowiązek uwzględniać wpływ swoich działań na społeczeństwo i środowisko naturalne. CSR odnosi się do działań, które wykraczają poza obowiązki prawne i mają na celu przyczynianie się do dobra społeczeństwa i ochrony środowiska. W kontekście zrównoważonego rozwoju, CSR odnosi się do działań podejmowanych przez przedsiębiorstwa w celu osiągnięcia równowagi między wymogami ekonomicznymi, społecznymi i środowiskowymi.

Zrównoważony rozwój w miejscu pracy

Zrównoważony rozwój w miejscu pracy odnosi się do tworzenia warunków pracy, które uwzględniają zarówno dobro pracowników, jak i dobro przedsiębiorstwa oraz społeczeństwa. Pracodawcy powinni dążyć do stworzenia środowiska pracy opartego na zasadach równości, uczciwości, bezpieczeństwa i szacunku. Obejmuje to dbanie o dobre relacje z pracownikami, zapewnienie uczciwych warunków zatrudnienia, rozwój zawodowy i równowagę między pracą a życiem prywatnym.

Promowanie zrównoważonych praktyk w miejscu pracy

Firmy mogą aktywnie promować zrównoważone praktyki w miejscu pracy poprzez wdrożenie różnych działań i inicjatyw. Oto kilka przykładów:

Równość i różnorodność: Przedsiębiorstwa powinny dążyć do zapewnienia równych szans dla wszystkich pracowników, niezależnie od płci, wieku, rasy, orientacji seksualnej czy niepełnosprawności. Warto również promować różnorodność w zespołach, ponieważ różnorodne perspektywy przyczyniają się do innowacyjności i kreatywności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialne zarządzanie zasobami ludzkimi: Firmy powinny angażować się w praktyki zarządzania zasobami ludzkimi, które stawiają na rozwój pracowników, szkolenia i programy rozwoju zawodowego. Ważne jest również zapewnienie uczciwych i konkurencyjnych wynagrodzeń oraz opieki zdrowotnej dla pracowników.

Ochrona środowiska: Przedsiębiorstwa powinny działać w sposób przyjazny dla środowiska, podejmując działania mające na celu redukcję emisji, oszczędzanie energii, recykling i ochronę zasobów naturalnych. Promowanie praktyk zrównoważonego transportu, jak np. carpooling czy korzystanie z transportu publicznego, również ma istotne znaczenie.

Społeczne zaangażowanie: Firmy powinny angażować się w społeczność lokalną poprzez wspieranie inicjatyw społecznych, działań charytatywnych i wolontariatu. Współpraca z organizacjami pozarządowymi i inicjatywami społecznymi może przynieść korzyści zarówno dla firmy, jak i dla lokalnej społeczności.

Korzyści z zrównoważonego rozwoju w miejscu pracy

Promowanie zrównoważonego rozwoju w miejscu pracy ma wiele korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla przedsiębiorstwa. Pracownicy czerpią korzyści z uczciwych i bezpiecznych warunków pracy, równych szans rozwoju i satysfakcji z pracy. Firmy, z kolei, mogą zyskać lojalność i zaangażowanie pracowników, poprawę wizerunku firmy, większą efektywność operacyjną i długoterminową trwałość biznesu.

Podsumowując, rola społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw w zrównoważonym rozwoju w miejscu pracy jest niezwykle istotna. Firmy, które angażują się w praktyki CSR, dążą do osiągnięcia równowagi między wymogami ekonomicznymi, społecznymi i środowiskowymi. Poprzez promowanie zrównoważonych praktyk w miejscu pracy, takich jak równość i różnorodność, odpowiedzialne zarządzanie zasobami ludzkimi, ochrona środowiska i społeczne zaangażowanie, przedsiębiorstwa mogą przyczynić się do tworzenia bezpiecznej, sprawiedliwej i zrównoważonej atmosfery zawodowej.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • aaa
    2023-06-07 22:37:06
    Nikogo to pdolone esg nie interesuje. Gdyby interesowało nie trzeba byłoby wprowadzać go siłą.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

REKLAMA

Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

REKLAMA

Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

REKLAMA