Płaca minimalna. Od lipca – podwyżki wynagrodzeń

REKLAMA
Minimalne wynagrodzenie za pracę to kwota, od której nie może być niższe wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy. Rząd ma obowiązek w terminie do 15 września każdego roku ogłosić wysokość minimalnego wynagrodzenia na rok następny. Wysokość płacy minimalnej na rok 2023 r. została ustalona rozporządzeniem Rady Ministrów wydanym 12 września 2022 r.
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2023 roku
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2023 r. wynosi:
- od 1 stycznia 2023 r. – 3490 zł brutto,
- od 1 lipca 2023 r. – 3600 zł brutto.
Minimalne wynagrodzenie za pracę ulegnie zwiększeniu o 110 złotych brutto.
Jak ustalić czy wynagrodzenie jest wyższe niż płaca minimalna
Na potrzeby ustalenia, czy wysokość wynagrodzenia pracownika jest co najmniej równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych.
Nie uwzględnia się jednak:
Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce
Kup książkę:
Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce- nagrody jubileuszowej,
- odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,
- dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej,
- dodatku za staż pracy.
Minimalne wynagrodzenie za pracę przy niepełnym etacie
Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu, biorąc za podstawę wysokość minimalnego wynagrodzenia obowiązującą w danym czasie.
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychREKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: