REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zmienić rozkład czasu pracy pracownika niepełnosprawnego

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
Czy można zmienić rozkład czasu pracy pracownika niepełnosprawnego
Czy można zmienić rozkład czasu pracy pracownika niepełnosprawnego
Shutterstock

REKLAMA

Pracownik urzędu gminy ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności. Pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy. Dotychczas pracował w wydziale, gdzie praca wykonywana była w stałych dniach i godzinach - poniedziałek-piątek w godz. 7.30-15.30, natomiast pracownik pracował w godz. 7.30-14.30. Obecnie pracownik przechodzi do wydziału, w którym praca odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00 lub 9.00-17.00, według harmonogramów czasu pracy. Czy nadal może on pracować tylko w godzinach 7.30-14.30? - pyta Czytelnik z Kielc.

RADA

Przeniesienie skutkuje objęciem pracownika rozkładami czasu pracy obowiązującymi dla nowego stanowiska (wydziału), oczywiście z zastrzeżeniem, że praca nie może przekraczać 7 godzin na dobę. Może on zatem pracować np. w godz. 7-14 lub 9-16. Pracownik niepełnosprawny nie musi być zatrudniany w stałym rozkładzie czasu pracy. Inaczej byłoby jedynie wówczas, gdyby rozkład czasu pracy został ustalony przez strony w umowie o pracę. Zmiana wymagałaby wówczas zmiany treści umowy (porozumienie zmieniające lub wypowiedzenie zmieniające).

UZASADNIENIE

W stosunku do pracowników niepełnosprawnych obowiązują szczególne zasady dotyczące czasu pracy.

Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

Czas pracy osoby niepełnosprawnej uzależniony jest od orzeczonego stopnia niepełnosprawności i wynosi:

 • maksymalnie 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo - w odniesieniu do osób o lekkim stopniu niepełnosprawności,
 • maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo - w odniesieniu do osób zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Bez względu na stopień niepełnosprawności pracownicy wiedzieć powinni" data-psav="link">pracownicy niepełnosprawni nie mogą być zatrudniani w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej.

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

W stosunku do pracowników niepełnosprawnych nie ma dodatkowych zastrzeżeń ani też ograniczeń dotyczących rozkładów czasu pracy. Przepisy nie wskazują, że pracownik niepełnosprawny (niezależnie od stopnia niepełnosprawności) musi pracować w stałym rozkładzie czasu pracy. Zarówno godziny, jak i dni pracy mogą być wyznaczane w harmonogramach, przy uwzględnieniu maksymalnej liczby godzin pracy na dobę i w tygodniu. Można stosować dla pracownika niepełnosprawnego rozkłady czasu pracy, według których praca świadczona będzie w różnych przedziałach godzinowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozkład czasu pracy po przeniesieniu pracownika

Przeniesienie pracownika skutkuje objęciem go rozwiązaniami dotyczącymi czasu pracy, obowiązującymi w nowym wydziale. Będzie on mógł pracować według harmonogramów, w pierwszym lub drugim przedziale czasowym. Planując pracę, należy oczywiście pamiętać o ograniczeniu pracy do 7 godzin na dobę. Nie ma przy tym konieczności uzgadniania z pracownikiem przedziałów godzinowych, w jakich praca będzie planowana.

Inaczej byłoby wówczas, gdyby umowa o pracę określała rozkład czasu pracy. Jego zmiana musiałaby być dokonana poprzez zmianę umowy o pracę - wypowiedzenie zmieniające lub porozumienie zmieniające. Zmiana wydziału lub stanowiska nie prowadziłaby do automatycznej zmiany rozkładu.

Ważne

Pracownik niepełnosprawny nie musi być zatrudniany w stałym rozkładzie czasu pracy, chyba że ma to zapewnione w umowie o pracę.

Marek Rotkiewicz
specjalista ds. zatrudnienia

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Kiki
  2023-06-13 22:44:12
  Witam. A.co jeśli lekarz medycyny pracy wyraził zgodę na pracę dla II grupy więcej jak 7 godzin dziennie?? Jak mają się do tego przepisy? Czy mogę pracować np. 8-9 godzin na dobę mając II stopień niepełnosprawności?? Dziękuję za odpowiedź.
  0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kurs dla pracowników administracji publicznej

Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

Dzień chłopaka w pracy

30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Dobrostan pracowników - wellbeing

Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

REKLAMA

Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA