REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zmienić rozkład czasu pracy pracownika niepełnosprawnego

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
Czy można zmienić rozkład czasu pracy pracownika niepełnosprawnego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik urzędu gminy ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności. Pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy. Dotychczas pracował w wydziale, gdzie praca wykonywana była w stałych dniach i godzinach - poniedziałek-piątek w godz. 7.30-15.30, natomiast pracownik pracował w godz. 7.30-14.30. Obecnie pracownik przechodzi do wydziału, w którym praca odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00 lub 9.00-17.00, według harmonogramów czasu pracy. Czy nadal może on pracować tylko w godzinach 7.30-14.30? - pyta Czytelnik z Kielc.

RADA

Przeniesienie skutkuje objęciem pracownika rozkładami czasu pracy obowiązującymi dla nowego stanowiska (wydziału), oczywiście z zastrzeżeniem, że praca nie może przekraczać 7 godzin na dobę. Może on zatem pracować np. w godz. 7-14 lub 9-16. Pracownik niepełnosprawny nie musi być zatrudniany w stałym rozkładzie czasu pracy. Inaczej byłoby jedynie wówczas, gdyby rozkład czasu pracy został ustalony przez strony w umowie o pracę. Zmiana wymagałaby wówczas zmiany treści umowy (porozumienie zmieniające lub wypowiedzenie zmieniające).

Autopromocja

UZASADNIENIE

W stosunku do pracowników niepełnosprawnych obowiązują szczególne zasady dotyczące czasu pracy.

Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

Czas pracy osoby niepełnosprawnej uzależniony jest od orzeczonego stopnia niepełnosprawności i wynosi:

  • maksymalnie 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo - w odniesieniu do osób o lekkim stopniu niepełnosprawności,
  • maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo - w odniesieniu do osób zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Bez względu na stopień niepełnosprawności pracownicy niepełnosprawni nie mogą być zatrudniani w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej.

W stosunku do pracowników niepełnosprawnych nie ma dodatkowych zastrzeżeń ani też ograniczeń dotyczących rozkładów czasu pracy. Przepisy nie wskazują, że pracownik niepełnosprawny (niezależnie od stopnia niepełnosprawności) musi pracować w stałym rozkładzie czasu pracy. Zarówno godziny, jak i dni pracy mogą być wyznaczane w harmonogramach, przy uwzględnieniu maksymalnej liczby godzin pracy na dobę i w tygodniu. Można stosować dla pracownika niepełnosprawnego rozkłady czasu pracy, według których praca świadczona będzie w różnych przedziałach godzinowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozkład czasu pracy po przeniesieniu pracownika

Przeniesienie pracownika skutkuje objęciem go rozwiązaniami dotyczącymi czasu pracy, obowiązującymi w nowym wydziale. Będzie on mógł pracować według harmonogramów, w pierwszym lub drugim przedziale czasowym. Planując pracę, należy oczywiście pamiętać o ograniczeniu pracy do 7 godzin na dobę. Nie ma przy tym konieczności uzgadniania z pracownikiem przedziałów godzinowych, w jakich praca będzie planowana.

Inaczej byłoby wówczas, gdyby umowa o pracę określała rozkład czasu pracy. Jego zmiana musiałaby być dokonana poprzez zmianę umowy o pracę - wypowiedzenie zmieniające lub porozumienie zmieniające. Zmiana wydziału lub stanowiska nie prowadziłaby do automatycznej zmiany rozkładu.

Ważne

Pracownik niepełnosprawny nie musi być zatrudniany w stałym rozkładzie czasu pracy, chyba że ma to zapewnione w umowie o pracę.

Marek Rotkiewicz
specjalista ds. zatrudnienia

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

REKLAMA

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

REKLAMA

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA