REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Praca zdalna a RODO. Jak chronić dane osobowe, kiedy pracownicy pracują w domu

Praca zdalna nareszcie została doprecyzowana niedawnymi zmianami w Kodeksie pracy. No i ziemia zadrżała w posadach, bo mamy przecież RODO. Jak zapewne wiecie nie zwykłam Was straszyć w swoich artykułach i również tym razem nie zamierzam tego robić. Postaram się Wam pokazać co pracodawca musi zrobić na swoim podwórku i na co musi zwracać uwagę. Będzie trochę długo – ale temat jest obszerny i gwarantuje Wam, że nie wyczerpię go do końca… Bo co z pracą zdalną podczas wakacji? A jeśli na zdalnym zdarzy się wypadek przy pracy? – ale o tym w kolejnym artykule. 

Lęki i fobie w pracy. Czego się boimy?

Lęki, fobie i obawy dotyczące życia zawodowego to problem, z którym zmaga się prawie połowa Polaków. Większość z nich ukrywa przed współpracownikami swoje lęki i fobie. Niemal dwie trzecie pracowników uważa, że problemy psychiczne wpływają na ich karierę. To wyniki badania „Strach się bać — nasze lęki i fobie w pracy”.

Wpłaty na PFRON. W jakiej wysokości od 1 września

Wpłaty na PFRON od początku września nieznacznie spadną. To konsekwencja spadku przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale 2023 r. Ile pracodawcy będą płacić na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych?

REKLAMA

Co można załatwić przez aplikację mZUS? Całkiem sporo!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że wnioski o świadczenia dla rodzin można szybko i sprawnie złożyć przez aplikację mobilną mZUS. Aplikację należy powiązać z kontem na PUE ZUS. 

Praca zdalna. Co zrobić w przypadku kontroli pracodawcy?

Czy pracownik może się nie zgodzić na przeprowadzenie u niego kontroli pracy zdalnej?

Pracodawca Godny Zaufania. Trwa nabór do konkursu

Pracodawca Godny Zaufania to konkurs, którego XIII edycja odbędzie się w tym roku. Podczas konkursu nagrodzone zostaną firmy stwarzające przyjazne środowisko pracy i stawiające na innowacje. Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń, które potrwa do końca września.

Kodeks pracy. Tekst jednolity 2023

Kodeks pracy ma nowy tekst jednolity ogłoszony przez Marszałka Sejmu. Tekst jednolity zawiera aktualną wersja Kodeksu pracy, która uwzględnia wszystkie nowelizacje tego aktu normatywnego.  

REKLAMA

Łączenie pracy ze studiami. Coraz więcej studentów uczy się i pracuje jednocześnie

Łączenie pracy ze studiami stało się jednym z najbardziej powszechnych, ale i korzystnych ekonomicznie sposobów zdobywania wykształcenia. Zmiana modelu studiowania to między innymi wynik drastycznie rosnących kosztów życia. To one często sprawiają, że studenci decydują się na łączenie pracy z edukacją. Dla jednych to warunek konieczny, by kontynuować naukę i opłacić studia, a dla innych to dodatkowe zajęcie, uzupełniające źródła dochodu, jak wsparcie rodziny czy stypendia. Pracowity, jak polski student? Okazuje się, że tak. Co ich motywuje?

Bon na zasiedlenie. Co to jest i komu się należy

Bon na zasiedlenie to przewidziana w ustawie o promocji zatrudnienia forma wsparcia młodych osób, które postanowiły zmienić swoje miejsce zamieszkania z powodu podjęcia pracy w innej miejscowości. Jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać? Podpowiadamy. 

Praca hybrydowa. Trend, który z nami zostanie?

Praca hybrydowa, czyli łączenie wykonywania obowiązków zawodowych po części w biurze i w domu, zaczyna być wiodącym trendem. Po zakończeniu pandemii nastąpił powrót do biur, jednak w wielu przypadkach w postaci właśnie hybrydowej. Jakie są plusy takiego rozwiązania dla pracowników i dla pracodawców? Czy ten model zostanie z nami na zawsze? 

Wynagrodzenia młodocianych. Ile zarobi młodociany ucząc się zawodu

Wynagrodzenie młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego od 1 września będą wypłacane w nowej wysokości. Jakie są nowe minimalne stawki wynagrodzeń młodocianych uczących się zawodu? Wyjaśniamy.

Praca wakacyjna: Sprzątanie w hotelu

Praca w hotelu lub ośrodku wczasowym na stanowisku sprzątaczki lub sprzątacza to jeden z popularnych wyborów pracy wakacyjnej. W ten sposób wielu młodych ludzi ma okazję do zarobienia dodatkowych pieniędzy w czasie wakacji.

Stabilnie na rynku pracy w Polsce, ale w niektórych zawodach dużo mniej ofert

Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest stabilna. Liczba nowych ofert pracy zmniejszyła się w stosunku do ubiegłego roku o niecały 1 proc. Co jeszcze wynika z raportu poświęconego monitoringowi procesów rekrutacyjnych na polskim rynku pracy?

Młodzi i pracujący ukraińscy uchodźcy częściej planują zatrzymać się w Polsce na dłużej – badanie EWL i UW

Najnowsze wyniki badania „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy”, przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, sygnalizują niezwykle interesujące trendy dotyczące ukraińskich uchodźców w Polsce.

Przeciętne wynagrodzenie. Wiemy, o ile spadło w II kwartale 2023

Przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2023 – jego wysokość podał Główny Urząd Statystyczny. Ile przeciętne wynagrodzenie wyniosło w drugim kwartale tego roku? O ile spadło w porównaniu z poprzednim kwartale? Odpowiadamy.

Długi weekend sierpniowy - czy 13 sierpnia to niedziela handlowa?

Wielu pracowników zdecydowało się na wzięcie jednego dnia wolnego, w dniu 14 sierpnia 2023 r. (poniedziałek), aby mieć długi weekend sierpniowy, tj. od piątkowego popołudnia 11 sierpnia do końca dnia 15 sierpnia 2023 r. Część osób jest już wprawdzie po urlopach ale część jeszcze przed. Gdzie Polacy wyjeżdżają najchętniej na długi weekend? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2023 r. Czy 13 sierpnia to niedziela handlowa?

Praca hybrydowa i czterodniowy tydzień pracy mogą poprawić produktywność

Praca hybrydowa i czterodniowy tydzień pracy to metody, jakie mogą przyczynić się do zwiększenia produktywności i zadowolenia pracowników. Pracownicy są mniej aktywni i bardziej podatni na popełnianie błędów popołudniami oraz w piątki. Szczyt bezproduktywności przypada na piątkowe popołudnia. Do takich wniosków doszli badacze z Teksasu.

Ustawa o delegowaniu kierowców. Co się zmieni w transporcie?

Ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym częściowo wejdzie w życie 19 sierpnia 2023 r. Jakie zmiany czekają branżę transportową w związku z uchwaleniem nowego prawa?

BHP. Trendy i innowacje służą środowisku

Branża BHP stale się zmienia, podążając za trendami na globalnym rynku pracy. Nieustanne badania w zakresie bezpieczeństwa pracownika prowadzą do kolejnych innowacji, sprzyjających coraz skuteczniejszej ochronie jego zdrowia i życia. Jednocześnie coraz ważniejszym trendem w dziedzinie BHP jest dbałość o środowisko naturalne i wspólne zasoby.

Praca wakacyjna: Przewodnik

Praca jako przewodnik wycieczek to zawód, który pozwala połączyć pasję do historii z zarobkiem. Czy wyobrażaliście sobie, że zwiedzanie starówki może być także pracą wakacyjną? 

Zakaz konkurencji. Czy można pracować na kilku etatach?

Zakaz konkurencji może obowiązywać pracownika w sytuacjach i na warunkach określonych przepisami prawa pracy. Czy zakaz konkurencji obejmuje pracę dla każdego podmiotu innego niż aktualny pracodawca? Czy firma ma prawo zakazać pracownikowi pracy na kilku etatach? Wyjaśniamy.

Karmienie piersią - prawo pracy

W dniach od 1 do 7 sierpnia trwał Światowy Tydzień Karmienia Piersią ustanowiony przez UNICEF. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na prawa matek (pracownic) karmiących piersią oraz propagowanie tej naturalnej i zdrowej metody karmienia niemowląt. W praktyce zarówno pracodawcy jak i pracownice mają wiele wątpliwości związanych z karmieniem dziecka piersią. O to najczęstsze z pytań: Jak sprawdzić czy pracownica karmi piersią? Czy pracodawca może żądać zaświadczenia o karmieniu piersią? Jak długo ważne jest zaświadczenie o karmieniu piersią? Czy karmienie piersią chroni przed zwolnieniem z pracy? Ile trwa przerwa na karmienie piersią? Czy pracodawca może odmówić przerwy na karmienie piersią? Czy na pracy zdalnej przysługuje przerwa na karmienie?

Dokumentacja pracownicza

Dokumentacja pracownicza - jak ją prowadzić? To problem wielu przedsiębiorców, pracodawców i kadrowych. Pytań jest wiele: co to jest dokumentacja pracownicza? Jakie są dokumenty pracownicze? Co musi być w aktach osobowych pracownika? Jaka kara za nieprowadzenie dokumentacji pracowniczej? Kiedy pracodawca niszczy dokumentację pracowniczą?

Bezrobocie. Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 5 proc.

Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lipcu 5 proc. – tyle samo co w czerwcu. Takie szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Ilu bezrobotnych było zarejestrowanych w końcu lipca?

Ukraińcy w Polsce. Legalizacja zatrudnienia i legalny pobyt w Polsce

Legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce i ich legalne zatrudnienie regulują przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (nazywana specustawą wojenną). Od czasu wejścia w życie – co nastąpiło 12 marca 2022 r. – ustawa „wojenna” była kilka razy nowelizowana. Co się zmieniło w przepisach dotyczących legalizacji zatrudnienia i legalnego pobytu obywateli Ukrainy w 2023 r.? Odpowiadamy. 

Rotacja pracowników. Do czego prowadzi nieumiejętny styl zarządzania

Poziom bezrobocia maleje, lecz wzrasta poziom rotacji pracowników. Coraz mniej obawiają się oni zmiany lub utraty pracy i lepiej oceniają swoje perspektywy na przyszłość. Co to oznacza dla pracodawców? Przede wszystkim odejście pracownika generuje dodatkowe koszty związane z rekrutacją. Spada również produktywność oraz morale pracowników, którzy zostają w firmie. Jakie są główne przyczyny zmiany miejsca pracy? Co może zrobić manager, aby zatrzymać pracownika w firmie?

Stres w pracy. Przyczyny, objawy, skutki

Stres w miejscu pracy występuje wtedy, kiedy osoby pracujące – pracownicy i pracodawcy – odczuwają dyskomfort psychiczny dot. warunków i/lub wymagań pracy w sytuacji, w której w danym momencie warunki i wymagania te przekraczają ich możliwości.

Praca wakacyjna: Żniwa

Praca przy żniwach jest jedną z popularnych opcji wakacyjnego zatrudnienia. Jest to tradycyjna forma pracy sezonowej, która ma swoje korzenie w rolniczych zwyczajach i daje szansę doświadczenia pracy na polu, zyskania cennych umiejętności oraz poczucia spełnienia z wykonywanej pracy. 

Płaca minimalna 2024. Podwyżki coraz wyższe

Płaca minimalna wzrosła w lipcu i wynosi obecnie 3600 zł. Nowy rok przyniesie kolejną podwyżkę: minimalne wynagrodzenie za pracę w porównaniu ze styczniem 2023 r. wzrośnie aż o 642 zł i osiągnie kwotę 4242 zł. To nie wszystko, bo rząd planuje podnieść płacę minimalną raz jeszcze – w lipcu 2024 r. Jak płaca minimalna zmieniała na przestrzeni ostatnich pięciu lat?

Podwyżki dla urzędników 2023

Czy będą podwyżki w budżetówce 2023? Kiedy dodatek dla budżetówki 2023? Trwają prace nad rozporządzeniem Rady Ministrów zmieniającym rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek - zmiany w dużej mierze dotyczą pracowników urzędów morskich.

Dla możliwości łączenia pracy z podróżowaniem gotowi są pracować w nocy. Branża IT to coraz więcej cyfrowych nomadów

Pracownicy i pracowniczki w branży IT przywiązują coraz większą wagę do elastyczności czasu oraz miejsca pracy, coraz więcej z nich wybiera workation czy pracę z różnych miejsc świata. Ile godzin dziennie pracują? Jakie kraje najchętniej wybierają? Co ich najbardziej motywuje? Przestawiamy raport. 

Weksel w prawie pracy

Weksel w prawie pracy - to od wielu lat kontrowersyjne zagadnienie. Sądy różnie wypowiadały się w tej materii. Czy dopuszczalne jest stosowanie weksla przez pracodawcę dla zabezpieczenia jego roszczeń? Poniżej omówienie różnych przypadków i stanowisk judykatury.

Rynek pracy. Sektor przemysłowy ma problem ze znalezieniem pracowników

Pozyskanie wykwalifikowanych pracowników to największe wyzwanie dla ponad połowy pracodawców sektora przemysłowego. Prawie jedna trzecia pracodawców branży przewidziało zwiększenie zatrudnienia w drugim kwartale 2023.

Praca wakacyjna: Zbieranie owoców

Praca wakacyjna jest jednym z popularnych wyborów młodych ludzi na spędzenie wakacji. Zbieranie owoców to letnia praca wakacyjna, która łączy zarobek, aktywność fizyczną i przygodę na plantacjach. Czy warto podjąć to wyzwanie? 

Praca zdalna. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć

Praca zdalna została uregulowana przepisami Kodeksu pracy, które weszły w życie pod koniec kwietnia 2023 r. i umożliwi świadczenie pracy w takiej formie. Gdzie może być wykonywana praca praca zdalna? Czy wymiar etatu lub zmiana pracodawcy mają wpływ na limit dni okazjonalnej pracy zdalnej? Czy pracowników zdalnych może obowiązywać kontrola trzeźwości? Odpowiadamy. 

Czy pracodawca musi kierować na wstępne badania lekarskie studentów odbywających u niego praktyki zawodowe

Jesteśmy przedsiębiorstwem zajmującym się wykonawstwem robót budowlanych. W sierpniu br. organizujemy praktyki zawodowe dla studentów studiów inżynierskich, którzy będą je realizowali m.in. na terenach prowadzonych przez nas budów. Czy w związku z tym jesteśmy zobowiązani do kierowania przyjmowanych studentów na wstępne badania lekarskie do lekarza medycyny pracy?

Urlop rodzicielski. Jak napisać wniosek

Urlop rodzicielski przysługuje pracownikom – rodzicom dziecka w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Udzielenie urlopu rodzicielskiego następuje na wniosek pracownika. Co powinien zawierać wniosek o urlop rodzicielski? Jakie dokumenty pracownik musi załączyć do wniosku? Wyjaśniamy.

Praca bez sensu. Dlaczego ludzie uważają, że ich praca jest bezużyteczna

Praca społecznie bezużyteczna – tak znaczna część pracowników postrzega swoją pracę. Niektóre zawody są obiektywnie bezużyteczne. Pracownicy często zauważają, że praca nie daje im poczucia wywierania wpływu na społeczność. Naukowcy z uniwersytetu w Zurychu zbadali przyczyny braku poczucia sensu pracy. Jakie były wyniki ich badań?

Długi weekend w sierpniu. Kiedy wypada? Jak zaplanować urlop, aby mieć 4 dni wolnego?

Długi weekend sierpniowy. Kolejny długi weekend w tym roku już niebawem! W jaki dzień wypada święto? Kiedy zaplanować urlop, aby zyskać cztery dni wolnego?

Choroby parazawodowe kręgosłupa. Na co choruje kręgosłup pracownika biurowego?

Choroby parazawodowe kręgosłupa – jak zadbać o kręgosłup w pracy? Przewlekły ból pleców, strzykanie, mrowienie kończyn – to kilka z wielu sygnałów, jakie wysyła kręgosłup. Szczególnie narażeni na przypadłości kręgosłupa są pracownicy biurowi. Na jakie choroby kręgosłupa cierpią pracownicy biurowi? Czy za chorobę parazawodową przysługuje odszkodowanie? 

ZUS wstrzymuje wypłatę 500 plus dla uchodźcy z Ukrainy od razu po jego wyjeździe z Polski. Ważny dokument diia.pl

Jeżeli nastąpi utrata legalności pobytu obywatela Ukrainy na terytorium Polski ZUS uchyla prawo do świadczenia wychowawczego (500 plus). Uchodźcy, którzy opuszczą nasz kraj nawet na jeden dzień, wracając do Polski muszą dopełnić ważnych formalności – poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

PIT4-R. Nowy wzór formularza poddany konsultacjom

Nowy wzór formularza PIT-4R jest przedmiotem konsultacji podatkowych prowadzonych przez Ministerstwo Finansów. Zmiany w formularzu wynikają z konieczności pozyskania danych dotyczących ulgi na innowacyjnych pracowników. Konsultacje potrwają do 7 sierpnia.

ZFŚS. Podstawa odpisu podstawowego wzrasta w drugim półroczu

Odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych będzie wyższy. Podstawę jego obliczenia od 1 lipca będzie stanowiło przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2021 r. Pracodawcy będą musieli przekazać odpisy w nowej wysokości na rachunek ZFŚS do końca września. 

Praca przy komputerze? Ćwiczenia, które ochronią zdrowie

Praca przy komputerze może powodować różne dolegliwości. Pozostawanie w wymuszonej pozycji ciała przez cały dzień pracy może wywołać bóle, a nawet zmiany zwyrodnieniowe. Odpowiednie ćwiczenia to środek, po który mogą sięgnąć pracownicy, by chronić swoje zdrowie. Wyjaśniamy, jakie.

Praca wakacyjna: Rezydent turystyczny

Rezydent turystyczny to profesjonalny opiekun i organizator, który towarzyszy podróżnym podczas ich wakacyjnego pobytu i dba o zapewnienie im bezpiecznej i satysfakcjonującej podróży. Jego zadaniem jest organizacja udanego urlopu dla osób podróżujących do egzotycznych destynacji czy odwiedzających nieznane krainy.

Od 1 sierpnia 2023 r. zmiany dla przedsiębiorców zatrudniających cudzoziemców. Trzeba sprawdzić dokumenty

Straciły moc przedłużone okresy uprawnień, ważności dokumentów oraz przedłużone terminy na realizację przez cudzoziemców określonych czynności. Powodem jest zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. Pracodawcy zatrudniający obcokrajowców, w przypadku chęci kontynuacji współpracy muszą upewnić się, czy od 1 sierpnia posiadają odpowiednie dokumenty potwierdzające legalny pobyt i prawo do wykonywania pracy przez cudzoziemca (w zależności od jego sytuacji formalno-prawnej). 

Niebezpieczne odpady. Kto jest narażony na ryzyko zachorowania?

Niebezpieczne odpady – w kogo uderzają biologiczne czynniki zagrożenia zawodowego? Bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty, salmonella czy syfilis – to tylko niewielki procent chorób, na które narażony jest pracownik gospodarki odpadami. Jak chronić zdrowie w branżach podwyższonego ryzyka? Jak temat zagrożeń reguluje prawo? 

Ustawa o delegowaniu kierowców z podpisem prezydenta

Ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ustawa wejdzie w życie po upływie czternastu dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Jakie zmiany wprowadzają jej przepisy?

Rynek pracy. Robotnik najczęściej poszukiwanym pracownikiem

Robotnik należy do najczęściej poszukiwanych profili pracowników. Aby zapełnić luki na rynku pracy, agencje rekrutują ich nie tylko z Uzbekistanu czy Kazachstanu, ale także z Boliwii i Kolumbii. 

Kim jest bezrobotny, a kim poszukujący pracy. Jakie są różnice?

Jeśli osoba rejestrująca się w powiatowym urzędzie pracy nie spełnia ustawowych warunków do nabycia statusu bezrobotnego, urząd może nadać jej status poszukującego pracy. Czym różnią się te dwa statusy? Poniżej przedstawiamy podstawowe różnice. 

REKLAMA