REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracownik, którego zakład pracy ponownie zatrudni po przejściu na emeryturę, może zrzec się odprawy emerytalnej

Nasz pracownik przechodzi na emeryturę. Niebawem zatrudnimy go ponownie, ale tylko na 1/2 etatu. Pracownik poinformował nas, że w związku z tym, że będzie dalej u nas pracował, chce się zrzec odprawy emerytalnej. Czy jeżeli odbierzemy od pracownika takie oświadczenie na piśmie, to możemy niewypłacać mu odprawy?

Ryczałt za nadgodziny należy uwzględnić w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Jesteśmy firmą handlową, która zatrudnia ponad 20 osób. Ze względu na specyfikę pracy zatrudniamy przedstawicieli handlowych. Wynagrodzenie zasadnicze przysługuje im w stałej miesięcznej wysokości. Ponadto wypłacamy pracownikom ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych. Jest to spowodowane stałym wykonywaniem pracy poza zakładem pracy i brakiem możliwości kontrolowania godzin pracy. Czy ryczałt za nadgodziny pracownika, któremu musimy naliczyć wynagrodzenie chorobowe, należy uwzględnić w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Jeżeli tak, to czy wynagrodzenie to uzupełnić?

Czy strażakowi przysługuje wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach

Sąd Najwyższy w uchwale z 18 marca 2008 r. (II PZP 3/08) uznał, że funkcjonariuszowi Państwowej Straży Pożarnej, który pełnił służbę w przedłużonym czasie służby, nie przysługuje wynagrodzenie i dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych.

Umowa o finansowanie kształcenia

We wrześniu 2003 r. zawarliśmy z pracownikiem dodatkową umowę o finansowaniu jego kształcenia na rocznych studiach podyplomowych. Zgodnie z postanowieniami umowy pracownik powinien przepracować u nas 5 lat po ukończeniu studiów (tj. do czerwca 2009 r.), a jeżeli wypowiedziałby umowę o pracę wcześniej, powinien oddać nam proporcjonalną część nakładów poniesionych na jego kształcenie. Pracownik wypowiedział umowę o pracę w lutym br. (umowa rozwiąże się z końcem maja). Stwierdził, że nie powinien oddawać nam pieniędzy za czesne, gdyż zapis w umowie o finansowaniu kształcenia nie mógł przewidywać dłuższego okresu odpracowania studiów, niż 3 lata. Naszym zdaniem limit 3 lat dotyczy tylko pracowników skierowanych na kształcenie. My zaś pracownika na studia podyplomowe nie kierowaliśmy. Kto ma w tej sytuacji rację?

REKLAMA

Czy ukończenie 25 lat pozbawia prawa do renty rodzinnej

Zatrudniamy studenta 3. roku na podstawie umowy zlecenia. Zaczął już sesję egzaminacyjną i wszystkie egzaminy zaliczy do końca czerwca, a od października rozpocznie 4., ostatni rok studiów. Od 1998 r. ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym ojcu. Student - zleceniobiorca ukończy w sierpniu 25 lat. Czy ZUS wstrzyma mu prawo do renty rodzinnej od 1 października 2008 r., tj. od początku ostatniego roku studiów? Do jakiej daty zleceniobiorcy przysługuje prawo do renty?

Czy ZUS jest związany ustaleniami zawartymi w protokole powypadkowym

W naszym zakładzie pracy doszło do zdarzenia, którego zespół powypadkowy nie uznał za wypadek przy pracy. Pracownik, który rzekomo uległ wypadkowi, od wielu lat cierpi na różnego rodzaju schorzenia. Nie ma świadków tego zdarzenia, z wyjątkiem jednej osoby, która nie jest pracownikiem naszej firmy. O uznanie tego zdarzenia za wypadek przy pracy pracownik zwrócił się do ZUS. ZUS uznał wypadek pracownika za wypadek przy pracy i nakazał nam wypłatę zasiłku w wysokości 100%. Czy wobec braku świadków zdarzenia, przy zawartych w protokole powypadkowym ustaleniach i wysokim prawdopodobieństwie istnienia u pracownika schorzenia samoistnego, a więc braku wiarygodnych dowodów, ZUS może podjąć taką decyzję?

Należności z tytułu odbywania zagranicznych podróży służbowych

Zakład pracy wysyłając pracownika w podróż służbową za granicę ma obowiązek zwrócić mu m.in. koszty podróży i noclegów. Pracodawca musi wypłacić pracownikowi także diety. Nawet zapewnienie bezpłatnego wyżywienia nie zwolni całkowicie pracodawcy z obowiązku wypłacenia diet. W takim przypadku pracownik powinien otrzymać za każdą dobę podróży 25% diety.

Jak ustalić ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych

Zatrudniamy na podstawie umowy o pracę sprzątaczki, które wykonują pracę w budynkach należących do naszych kontrahentów. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem dla niektórych z tych pracownic ryczałtu za godziny nadliczbowe. Słyszeliśmy jednak, że i tak będą mogły domagać się wypłaty od nas należności z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych przekraczających przyznany ryczałt. Czy to prawda, a jeżeli tak, to jak się bronić przed zarzutami pracownic, skoro nie prowadzimy im ewidencji czasu pracy i czy w takim razie wprowadzanie takiego ryczałtu ma sens?

REKLAMA

Jak ustalić ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych

Zatrudniamy na podstawie umowy o pracę sprzątaczki, które wykonują pracę w budynkach należących do naszych kontrahentów. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem dla niektórych z tych pracownic ryczałtu za godziny nadliczbowe. Słyszeliśmy jednak, że i tak będą mogły domagać się wypłaty od nas należności z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych przekraczających przyznany ryczałt. Czy to prawda, a jeżeli tak, to jak się bronić przed zarzutami pracownic, skoro nie prowadzimy im ewidencji czasu pracy i czy w takim razie wprowadzanie takiego ryczałtu ma sens?

Wniosek o refundację składek

Po zmianie regulaminu wynagradzania, od kwietnia 2008 r. nasza firma wypłaca wynagrodzenie w dwóch terminach. Pracownicy umysłowi otrzymują wynagrodzenie za dany miesiąc do końca tego miesiąca, natomiast pracownicy fizyczni w terminie do 10. dnia następnego miesiąca - po rozliczeniu wykonanej pracy. W obydwu grupach pracowników są osoby niepełnosprawne. Do tej pory otrzymywaliśmy za tych pracowników refundację składek na ubezpieczenia społeczne. Czy to oznacza, że będziemy musieli składać 2 wnioski o refundację - jeden dla pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie do końca miesiąca, a drugi dla pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie w następnym miesiącu?

Porozumienie organizacji związkowych w sprawie tworzenia rady pracowników

W moim zakładzie pracy działają 2 organizacje związkowe, które przystąpiły do wyłaniania rady pracowników. Organizacje związkowe nie zawarły jednak porozumienia odnoszącego się do wszystkich kwestii, które powinny się w nim znaleźć. Przedstawiły mi porozumienie, które określa wyczerpująco zasady powoływania rady, ale nie odnosi się do drugiej kwestii, jaka powinna być uregulowana w takim porozumieniu, czyli do zasad funkcjonowania rady. Czy takie porozumienie jest ważne?

Kto rozlicza i opłaca składki za osoby pracujące w Polsce dla zagranicznej firmy

Klientem naszego biura rachunkowego jest holenderska firma zajmująca się sprzedażą aparatury medycznej. Firma nie ma w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa. Od 1 maja 2008 r. zatrudniła na podstawie umów o pracę obywateli polskich, którzy swoją pracę będą wykonywać na terenie Polski. Czy należy zgłosić te osoby do ubezpieczeń w Holandii czy w Polsce i jak to zrobić?

Zasiłek chorobowy z tytułu umowy zlecenia

Zleceniobiorca otrzyma zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przystąpi do tego ubezpieczenia dobrowolnie oraz ma wymagany okres wyczekiwania. Zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego otrzyma zleceniobiorca zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, nawet jeżeli nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

Czy dofinansowanie zagranicznych wczasów z zfśs jest wolne od składek

Pracownik, który wyjeżdża na „weekend majowy” do Kijowa, złożył wniosek o dofinansowanie wypoczynku ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W ustawie o zfśs cały czas jest zapis o możliwości dofinansowania tylko krajowego wypoczynku, mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że jest to niezgodne z Konstytucją RP. Czy w związku z brakiem zmiany ustawy, jeśli wypłacimy to dofinansowanie i nie odprowadzimy od niego składek, możemy się narazić na kary ze strony ZUS?

Uzupełnienie wynagrodzenia do stawki minimalnej

Zatrudniamy pracowników wynagradzanych stawką akordową. W niektórych miesiącach zatrudnieni wypracowują niższe wynagrodzenie od obowiązującego minimum. Uzupełniamy wówczas ich pensję do stawki minimalnej. Czy obliczając wynagrodzenie urlopowe tych pracowników należy w średniej brać pod uwagę także uzupełnienia wynagrodzeń do stawki minimalnej?

Czy możliwe jest przeliczenie emerytury od nowej kwoty bazowej

Po przyznaniu emerytury w 1996 r. nasza pracownica pracowała przez ponad 10 lat. Przed przyznaniem emerytury osiągała dość wysokie zarobki. Wynagrodzenie, jakie osiągała u nas po przyznaniu emerytury było niższe, ale powodowało zmniejszenie wypłacanej jej emerytury. Pracownica chciałaby złożyć w ZUS wniosek o przeliczenie wysokości emerytury od nowej kwoty bazowej, która obowiązuje od 1 marca 2008 r. Czy ZUS może przeliczyć emeryturę z nową „bazówką” biorąc pod uwagę stare zarobki, czy pracownica musiałaby wskazać nowe wynagrodzenia? Jak powinien wyglądać wniosek o takie przeliczenie?

Czy można dyscyplinarnie zwolnić pracownicę w ciąży

Gdy u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa bądź taka organizacja funkcjonuje, ale nie reprezentuje interesów pracownicy, dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w okresie ciąży pracownicy - art. 177 § 1 k.p. (uchwała Sądu Najwyższego z 18 marca 2008 r., II PZP 2/08).

Czy należy podnieść dodatek wyrównawczy

Nasza pracownica w 2001 r. otrzymała dodatek wyrównawczy w związku z przeniesieniem do innej pracy (ustawa z 28 grudnia 1989 r. o zwolnieniach grupowych), a ponadto cały czas jest objęta ochroną związkową. Czy mimo znacznego wzrostu wynagrodzenia, w dalszym ciągu musi otrzymywać dodatek wyliczony według starych wynagrodzeń?

Praca wykonywana podczas pobytu w więzieniu

W naszej firmie mamy regulamin wynagradzania, który przyznaje pracownikom nagrody jubileuszowe. Ustalając prawo do nagrody jubileuszowej bierzemy pod uwagę wszystkie zakończone okresy pracy oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Jeden z naszych pracowników pracował podczas pobytu w zakładzie karnym i przedłożył nam stosowne zaświadczenie. Czy w takim przypadku powinnam zaliczyć ten okres do stażu pracy i do nagrody jubileuszowej?

Czy pracownicy opiekujący się dziećmi do lat 4 mogą pełnić dyżury pracownicze

W naszym zakładzie pracownicy działu spedycji pracują od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00. Po godzinach pracy czasami zobowiązujemy ich do pełnienia domowych dyżurów telefonicznych. Wiem, że pełnienie takich dyżurów nie może naruszać prawa do wypoczynku dobowego i tygodniowego pracownika, więc ograniczyliśmy dyżurowanie do 5 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, tak aby nie naruszać przepisów o czasie pracy. Jednak mamy wątpliwości dotyczące możliwości pełnienia dyżurów telefonicznych przez pracowników opiekujących się dziećmi do lat 4. Jedna z naszych pracownic ma półtoraroczne dziecko i złożyła oświadczenie, że nie wyraża zgody na pracę powyżej 8 godzin na dobę. Czy w takiej sytuacji może pełnić domowe dyżury telefoniczne?

Naruszenie obowiązków pracowniczych spowodowane niesprawnym sprzętem

Pracownik magazynu obsługując wózek widłowy doprowadził do wywrócenia się stosu palet, w wyniku czego ranny został inny pracownik oraz uległo zniszczeniu kilkanaście sztuk sprzętu elektronicznego. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że obsługiwany przez pracownika wózek był niesprawny. Czy ten fakt wyłącza możliwość ukarania pracownika karą porządkową? Czy możemy zwolnić tego pracownika dyscyplinarnie?

Przekroczenie uprawnień przez pracownika

Jeden z pracowników podpisał klientowi mojej firmy oświadczenie, że zamówiony przez niego towar zostanie dostarczony w określonym terminie. Pracownik ten nie był uprawniony do składania takich oświadczeń, ponieważ jest zatrudniony przy innych pracach. Wyjaśniłem tę kwestię z klientem i poinformowałem go o innym terminie dostawy. Sprawa nie spowodowała zatem żadnych konsekwencji dla firmy. Czy mimo to mogę wypowiedzieć na tej podstawie pracownikowi umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony?

Czy studentka w trakcie urlopu dziekańskiego ma prawo do zasiłku macierzyńskiego

Zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia studentkę, która nie ukończyła 26 lat. Dlatego nie opłacamy za nią składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Obecnie jest ona w ciąży i wystąpiła o urlop dziekański na uniwersytecie. Czy zostanie objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi i czy może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego w trakcie urlopu dziekańskiego? Czy osoba ta będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Czy trzeba przechowywać tarczki tachografu kierowców zatrudnionych na umowę zlecenia

W naszej firmie transportowej zatrudniamy kierowców na podstawie umów zleceń. Prowadzenie przez nich pojazdów jest rejestrowane za pomocą tachografów. Czy musimy przechowywać tarczki tachografu tych osób? Jeśli tak, to przez jaki czas?

Rozliczenia z pracownikiem podróżującym służbowo

Odpowiednie określenie w umowie o pracę miejsca wykonywania pracy przez pracownika może zaoszczędzić pracodawcy wydatków związanych z należnościami tej osoby z tytułu podróży służbowych. Za przemieszczanie się po obszarze wskazanym w umowie o pracę jako miejsce świadczenia pracy pracownik nie ma bowiem prawa do żadnych świadczeń wynikających z podróży służbowej.

Jak rozliczać czas pracy w maju 2008 r.

W maju br. występują cztery święta, tj. 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (Święto Konstytucji), 11 maja (pierwszy dzień Zielonych Świątek) i 22 maja (Boże Ciało), które komplikują rozliczenie czasu pracy w tym miesiącu. Święta te mają wpływ na wymiar czasu pracy pracowników.

Obliczanie składki i zaliczki na podatek

Wysłaliśmy pracownika do pracy we Francji na okres od 7 kwietnia do 30 września 2008 r. Będzie tam wykonywał usługi budowlane. Podpisaliśmy z nim aneks do umowy o pracę o zmianie miejsca wykonywania pracy na okres oddelegowania. Za pracę we Francji w kwietniu br. pracownik otrzyma wynagrodzenie w wysokości 1024,07 euro. Jak prawidłowo obliczyć składki na ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy za kwiecień, jeżeli za okres od 1 do 6 kwietnia otrzyma wynagrodzenie za pracę w Polsce w wysokości 300 zł?

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Jednorazowe odszkodowanie przysługuje osobie ubezpieczonej z tytułu wypadku w pracy lub choroby zawodowej, a także - zaistniałego przed 1 stycznia 2003 r. wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Jeśli ubezpieczony zmarł w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, a także zaistniałego przed 1 stycznia 2003 r. wypadku w drodze do pracy lub z pracy, ZUS wypłaca jednorazowe odszkodowanie członkom jego rodziny.

Zatrudnianie obcokrajowców w Polsce

Zatrudniając obcokrajowca w Polsce należy zwrócić przede wszystkim uwagę, jakiego kraju jest on obywatelem. W zakresie możliwości podejmowania pracy w Polsce uprzywilejowani są obywatele Unii Europejskiej i państw, z którymi Unia Europejska zawarła umowy o swobodnym przepływie osób, którzy w większości przypadków mogą podejmować zatrudnienie w Polsce bez konieczności uzyskiwania zezwoleń. Natomiast osoby z państw spoza UE przy zatrudnianiu w Polsce nie są traktowanie jednakowo, gdyż dla niektórych państw oraz rodzajów prac zastosowano wyjątki od konieczności uzyskiwania zezwoleń na pracę w Polsce.Od 1 maja 2004 r. w związku z wstąpieniem Polski do UE przestały obowiązywać zawarte przez Polskę dwustronne umowy międzynarodowe z krajami Unii, które regulowały kwestie zabezpieczenia społecznego z tymi krajami. Dwustronne umowy zostały zastąpione jednolitym systemem unijnym.

Czy aresztowanie pracownika przerywa urlop

Udzieliliśmy pracownikowi 15 dni urlopu wypoczynkowego. W czasie tego urlopu pracownik został aresztowany. Czy w takim przypadku urlop wypoczynkowy zostaje przerwany i czy powinniśmy udzielić pracownikowi urlopu w innym terminie?

Czy czas dojazdu pracownika do pracy może być wliczany do jego czasu pracy

Nasza firma dowozi pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych do pracy firmowym busem. Ułatwiamy im w ten sposób dojazd do pracy. Pracę zaczynają od godz. 7.00 w Warszawie, ale już o 6.30 wyjeżdżają do niej zakładowym samochodem z Legionowa. Czy w tym przypadku czas dojazdu do pracy wliczamy do czasu pracy pracowników?

Dodatek funkcyjny w publicznym ZOZ

Jesteśmy publicznym ZOZ. Czy mamy prawo uregulować w przepisach zakładowych szczegółowe zasady dotyczące wypłaty dodatku funkcyjnego w ten sposób, żeby np. nie przysługiwał on za czas choroby? Rozporządzenie z 8 czerwca 1999 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej nie precyzuje szczegółów związanych z wypłatą tego składnika wynagrodzenia.

Nauczyciel skierowany do pracy w innej szkole

Od 4 lutego 2008 r., czyli po feriach zimowych, zatrudniliśmy nauczyciela, który został skierowany do pracy w naszej placówce. Nauczycielowi przysługuje dodatek za uciążliwość pracy. Dodatek ten nie przysługuje w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, a także w okresach, za które nie przysługuje nauczycielowi wynagrodzenie zasadnicze, oraz od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel zaprzestał wykonywania pracy w szkole w związku ze skierowaniem. W okresie niewykonywania pracy z powodu choroby dodatek przysługuje za okres pierwszych 33 dni w roku kalendarzowym, za które nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia chorobowego. Nauczyciel zachorował 7 kwietnia 2008 r. Wcześniej chorował przez 33 dni w styczniu i lutym i wykorzystał już prawo do wynagrodzenia chorobowego w 2008 r. Czy podstawę zasiłku chorobowego w kwietniu powinniśmy ustalić na nowo w związku ze zmianą miejsca pracy i dodatkiem za uciążliwość pracy?

Czy okres zarejestrowania osoby bezrobotnej wlicza się do okresu wyczekiwania na prawo do świadczeń

Od 1 kwietnia br. zatrudniliśmy pracownika, który przez 5 miesięcy przed zatrudnieniem u nas był zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna i przez cały okres miał prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Pracownik dostarczył nam zaświadczenie z urzędu pracy, z którego wynika, że między zatrudnieniem u nas a byciem zarejestrowanym jako bezrobotny nie było ani jednego dnia przerwy. Pracownik zachorował 7 kwietnia 2008 r. i ma zwolnienie lekarskie do 11 kwietnia. Czy okres, w którym pracownik był zarejestrowany w urzędzie pracy, wliczyć do okresu wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia chorobowego? Czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe?

Uzależnienie prawa do renty rodzinnej od terminu śmierci ubezpieczonego

Artykuł 57 ust. 1 w zw. z art. 65 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.) jest zgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 11 marca 2008 r., sygn. SK 58/06).

Zatrudnienie na podstawie dwóch umów o pracę

Zatrudniamy pracownika, który wykonuje pracę w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku kierownika działu produkcji oraz dodatkowo na 1/5 etatu jest u nas zatrudniony na stanowisku pracownika do spraw bhp. Z pracownikiem mamy podpisane dwie umowy o pracę. Pracownik zachorował 2 kwietnia 2008 r. Z umowy na pełny etat otrzymuje miesięczne wynagrodzenie 4500 zł, a na podstawie drugiej umowy o pracę (na 1/5 etatu) jego wynagrodzenie wynosi 1000 zł miesięcznie. Wynagrodzenie za każdy miesiąc jest pracownikom wypłacane do 28. dnia miesiąca, za który przysługuje. W jaki sposób obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika? Czy powinien dostarczyć nam dwa zwolnienia lekarskie?

Samowolne wyjście pracownika z firmy kilka minut przed czasem

Nasi pracownicy notorycznie wychodzą wcześniej o kilka minut z pracy. Chcielibyśmy ich zdyscyplinować. Czy za wyjście z pracy 10 minut przed czasem (bez usprawiedliwienia) możemy zastosować karę pieniężną i obniżyć pracownikowi wynagrodzenie do wypłaty o jedną dniówkę? Co powinniśmy zrobić w sytuacji, gdy ktoś wychodzi np. tylko 3 minuty przed czasem?

Czy ZUS zaliczy emerytowi lata pracy w kraju UE po przyznaniu prawa do emerytury

Mam 66 lat i na stałe mieszkam w Krakowie. Od kilku lat pobieram emeryturę z ZUS ustaloną za 23 lata pracy w Polsce. Po przejściu na emeryturę wyjechałem do córki do Irlandii i po kilku miesiącach rozpocząłem w tym kraju wspólnie z zięciem prowadzenie działalności gospodarczej. Przepracowałem już pełne 2 lata. Czy mogę zwrócić się do ZUS o doliczenie okresów ubezpieczenia w Irlandii i podwyższenie kwoty mojej polskiej emerytury?

Jakie okresy podróży służbowej zaliczyć do czasu pracy

Wysłaliśmy naszych serwisantów do jednego z kontrahentów, którego siedziba znajduje się w innym mieście. Pracownicy wyjechali w piątek o godz. 14.00. Do naszego partnera przyjechali ok. godz. 21.30. i o godz. 22.00 rozpoczęli naprawę maszyny. Praca trwała do godz. 2.00 w nocy. W sobotę pracownicy przystąpili do pracy od godz. 8.00 i naprawę zakończyli o godz. 14.00. Po wykonaniu pracy serwisanci wrócili do domu w sobotę ok. godz. 20.00. Jak mamy rozliczyć czas ich pracy? Normalnie serwisanci pracują od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00.

Minimalne wynagrodzenie młodocianego zatrudnionego przy pracach lekkich

Zastanawiam się nad zatrudnieniem w sezonie letnim (przy tzw. pracach lekkich) pracowników młodocianych (na podstawie umów o pracę). Czy wynagrodzenie minimalne pracowników młodocianych zatrudnionych przy pracach lekkich jest takie same jak w przypadku pracowników młodocianych zatrudnionych w pierwszym roku w celu przygotowania zawodowego?

Stanowisko ZUS w sprawie emerytur dla 60-latków

Trybunał Konstytucyjny 23 października 2007 r. orzekł o niezgodności z Konstytucją RP przepisu art. 29 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie, w jakim pozbawia on prawa do emerytury mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat i mają co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który pracował krócej z powodu zmiany czasu z zimowego na letni

W naszym zakładzie praca odbywa się na 3 zmiany w równoważnym systemie czasu pracy. Pracownicy, którzy pracowali na zmianie nocnej z 29 na 30 marca br. w godzinach od 22.00 do 6.00 rano ze względu na zmianę czasu z zimowego na letni przepracowali faktycznie 7 godzin zamiast 8 godzin. Ile godzin pracy w takim przypadku należy wpisać pracownikom do ewidencji czasu pracy? Czy można nakazać pracownikom odpracowanie tej 1 godziny w innym dniu w okresie rozliczeniowym? Za ile godzin należy wypłacić pracownikom wynagrodzenie i dodatek za godziny nocne? Pora nocna w zakładzie jest ustalona w godz. między 22.00 a 6.00.

Prawidłowo określone wynagrodzenie dla osoby w pierwszym roku pracy

Niedawno zatrudniłem absolwenta studiów wyższych, dla którego jest to pierwsza praca w życiu. Pracownik ten ma wskazane w swojej umowie wynagrodzenie jako równowartość obowiązującego w danym roku wynagrodzenia minimalnego. Pracownik otrzymał przy pierwszej wypłacie 900,80 zł. Twierdzi, że zgodnie z zapisem w umowie powinien otrzymać 1126 zł. Nie przyjmuje do wiadomości, że osoby w pierwszym roku pracy obowiązuje niższa stawka. Czy mam rację w tym sporze z pracownikiem?

Kiedy można odmówić udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie

Jeden z moich pracowników zadzwonił do mnie mówiąc, że chce skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie. Odmówiłem mu, ponieważ w przypadku udzielenia mu wszystkich dni urlopu na żądanie nie mógłbym udzielić mu w tym roku urlopu na 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy postąpiłem słusznie?

Informacja o możliwości utworzenia rady pracowników

Od kilku lat zatrudniamy niewiele powyżej 50 pracowników. Przed wejściem w życie ustawy o radach pracowników, tj. 23 maja 2006 r., powołaliśmy w naszym zakładzie przedstawicielstwo pracowników o uprawnieniach zbliżonych do rady pracowników. Informację o tym przesłaliśmy wówczas do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Czy w związku z tym mamy obowiązek poinformować pracowników w okresie od 24 marca do 23 lipca br. o możliwości utworzenia rady pracowników i jej uprawnieniach? Czy musimy tworzyć radę pracowników? Wydaje nam się, że skoro w naszym zakładzie działa już organ reprezentujący pracowników, to nie mamy takiego obowiązku. W naszym zakładzie nie działają związki zawodowe, a zakład jest firmą prywatną.

Kto powinien wystawić legitymację rodzinną dla członków rodziny ubezpieczonego

Zatrudniamy 10 osób, w tym również zleceniobiorców, którzy podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. Czy jako firma, która zatrudnia pracowników, mamy obowiązek wystawiać legitymacje rodzinne i dokonywać w niej wpisów? Na podstawie jakich dokumentów wpisywać w legitymacji dzieci i małżonka?

Ochrona praw pracowniczych w przypadku przejęcia zakładu pracy w UE

Pracownicy przejmowani w wyniku przejęcia zakładu lub jego części przez nowego pracodawcę mogą liczyć na ochronę nie tylko na poziomie prawa krajowego, ale także unijnego.

Na jakich zasadach wypłaca się odprawę emerytalno-rentową

Pracownikowi przysługuje jednorazowa odprawa emerytalno-rentowa w przypadku, gdy stosunek pracy został rozwiązany w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. Odprawa emerytalna lub rentowa przysługuje tylko raz w życiu. Pracownik, który otrzymał taką odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Zasiłek chorobowy po utracie pracy

Pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego nie tylko w czasie zatrudnienia. W określonych przypadkach. Warto sprawdzić, kiedy były pracownik ma prawo do zasiłku. 

Czy druga rata świadczenia urlopowego jest zwolniona ze składek

Wypłacam swoim pracownikom świadczenia urlopowe w maksymalnej wysokości zwolnionej ze składek. Czy świadczenie urlopowe wypłacone w lutym br. w wysokości odpisu podstawowego na 2007 r. powinienem uzupełnić po ogłoszeniu wysokości odpisu na bieżący rok? Czy taka druga rata świadczenia urlopowego jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

REKLAMA