reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Praca przy komputerze

Praca przy komputerze

Obowiązkiem pracodawcy wynikającym z Kodeksu pracy jest zorganizowanie stanowiska pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 212 k.p.). Szczegółowe regulacje dotyczące bezpieczeństwa pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe są określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973).

W pomieszczeniach pracy, w których znajdują się stanowiska pracy z monitorami ekranowymi (a więc praktycznie w każdym biurze), powinno przypadać co najmniej 13 m2 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 m2 powierzchni podłogi niezajętej przez meble i pozostały sprzęt biurowy.

Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze powinno spełniać 3 podstawowe kryteria:

  • umożliwiać wykonywanie wielu zadań,
  • umożliwiać dostosowanie tego stanowiska do indywidualnych potrzeb użytkownika,
  • umożliwiać zmianę pozycji.

W pomieszczeniu pracy może znajdować się kilka stanowisk pracy, w tym również stanowiska z monitorami ekranowymi. Dlatego istotne jest, aby każdy z pracowników miał zapewniony swobodny dostęp do swojego stanowiska. Aby stworzyć pracownikowi dogodne warunki pracy, konieczne jest zachowanie odpowiedniej odległości między poszczególnymi stanowiskami pracy. Odległość między sąsiednimi monitorami powinna wynosić co najmniej 0,6 m, a między pracownikiem i tyłem sąsiedniego monitora - co najmniej 0,8 m. Jeżeli na jednym stanowisku pracy znajduje się więcej niż jeden monitor ekranowy, to odległości między monitorami mogą być mniejsze. W tym przypadku minimalna odległość 0,6 m powinna być zachowana między monitorami na sąsiednich stanowiskach pracy. Przy prawidłowym ustawianiu monitora ekranowego istotne jest również umieszczenie go względem źródła światła w taki sposób, aby maksymalnie zredukować zjawisko olśnienia i odbicia światła.

Praca wykonywana przez pracownika z wykorzystaniem monitora ekranowego powinna być tak zorganizowana, aby nie przekraczać godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora lub powinna zapewniać co najmniej 5-minutową przerwę po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Przerwa ta powinna zostać wykorzystana przez pracownika na wykonywanie innej pracy będącej w zakresie jego obowiązków, a niezwiązanej z obsługą monitora ekranowego. Powyższe przerwy wliczane są do czasu pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 202159.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama