REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Kadra kierownicza w orzeczeniach Sądu Najwyższego

Stosunek pracy pracowników należących do kadry kierowniczej budzi wiele kontrowersji, które niejednokrotnie musiał rozstrzygać Sąd Najwyższy. Dlatego warto zwrócić uwagę na najistotniejsze orzeczenia sądowe dotyczące tej grupy pracowników.

Jakie wynagrodzenie przysługuje mi za przestój?

Ostatnio zabrakło prądu w naszym zakładzie pracy. Nie mogłem pracować, wszystkie urządzenia potrzebne mi do pracy nie działały. Czy mam prawo do wynagrodzenia za ten dzień? 

Jak należy chronić pracowników w wieku przedemerytalnym

Pracownikowi, który osiągnął wiek przedemerytalny i w wyniku dalszego zatrudnienia uzyska staż emerytalny, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Zakaz ten nie obowiązuje jednak m.in. w razie upadłości lub likwidacji zakładu pracy, w przypadku uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, jak również, gdy po uzyskaniu prawa do emerytury kontynuuje on zatrudnienie.

REKLAMA

Jak należy prawidłowo zawrzeć umowę o pracę nakładczą

Umowa o pracę nakładczą powinna być zawarta na piśmie. Należy w niej określić m.in. rodzaj umówionej pracy, zasady wynagradzania oraz minimalną miesięczną ilość pracy. Strony mogą także ustalić, że wykonawca będzie korzystał w pracy z własnych maszyn lub urządzeń.

Kiedy nie przysługują świadczenia z ubezpieczenia chorobowego

Prawo do świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Nie jest to jedyny warunek przyznania tych świadczeń. Znaczenie ma również data powstania niezdolności do pracy oraz okres, przez jaki wnioskujący o świadczenie podlega ubezpieczeniu.

Kiedy przysługuje dodatek funkcyjny?

Pracuję w dużym sklepie odzieżowym. Kilka miesięcy temu awansowałem na kierownika sklepu, ale moje wynagrodzenie nie zmieniło się. Czy w związku z zajęciem kierowniczego stanowiska nie przysługuje mi żaden dodatek?

Większa ochrona dla dyskryminowanych pracowników

W zakresie przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu nowelizacja Kodeksu pracy zmienia przede wszystkim definicję molestowania i molestowania seksualnego. Wprowadza również ochronę dla pracowników, którzy w jakikolwiek sposób przeciwstawili się molestowaniu w pracy. Pracodawca musi także dopuścić pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku. Nowe przepisy obowiązują od 18 stycznia 2009 r.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

Urlop wypoczynkowy to podstawowe pracownicze prawo do odpoczynku. Nierzadko jednak bywa tak, że pracownik nie zdąży wykorzystać przysługującego mu urlopu przed rozwiązaniem stosunku pracy. Jakie ma wtedy uprawnienia?

Źródła prawa pracy

Zmiany w świadczeniach rodzinnych

Jedną z przyczyn zmiany przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych było dostosowanie ich do wyroku Trybunału Konstystucyjnego.

Czasowe powierzenie pracownikowi innej pracy

Umowa o pracę powinna wyraźnie określać rodzaj pracy. Pracodawca może jednak czasowo powierzyć pracownikowi inną pracę niż określona w umowie.

Jak ZUS ustali wysokość renty rodzinnej

Kompletuję wniosek o rentę rodzinną po naszym zmarłym pracowniku. Pracownik pozostawił dwoje małoletnich dzieci i wdowę. Wszyscy są uprawnieni do renty rodzinnej (dzieci, bliźnięta mają 17 lat i uczą się, wdowa ma ukończone 50 lat). Ponadto wdowa pracuje. Co dla uprawnionych członków rodziny jest bardziej korzystne? Jak ZUS oblicza rentę rodzinną? Czy wysokość tej renty będzie inna, jeśli do świadczenia upoważniona będzie tylko wdowa, a może ZUS obliczy świadczenie korzystniej, gdy świadczenie będzie pobierało również dwoje dzieci?

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli pracownikowi nie wypłacono wynagrodzenia

Pracownik zatrudniony w naszym zakładzie od 2002 r. w styczniu br. uległ wypadkowi przy pracy. Obecnie przedłożył zwolnienie lekarskie na 20 dni. Jak mamy mu obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli za wrzesień, październik i grudzień 2008 r. nie wypłaciliśmy wynagrodzenia ze względu na trudną sytuację zakładu? Czy osiągnięte wynagrodzenie możemy podzielić przez 9 miesięcy?

Czy ryczałt za nadgodziny musi być ustalony jako odrębny składnik płacy

Ryczałtowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych powinno zostać określone jako odrębny składnik płacy. Ustalenie go jako niewyodrębnionej części wynagrodzenia zasadniczego jest niezgodne z przepisami prawa pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2008 r., II PK 288/07).

Czy pracownikowi należy podwyższyć podstawę wymiaru zasiłku w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia

Zatrudniliśmy od 1 kwietnia 2008 r. pracownika z wynagrodzeniem 1030 zł, ponieważ jest to jego pierwsza praca. Pracownik 28 listopada 2008 r. złamał nogę i od tego czasu jest na zwolnieniu lekarskim. Za okres od 28 listopada do 30 grudnia 2008 r. otrzymał wynagrodzenie chorobowe, a za 31 grudnia - zasiłek chorobowy. Od 1 stycznia 2009 r. otrzyma zasiłek chorobowy. Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku pracownika wynosi 888,79 zł. Czy od 1 stycznia 2009 r. powinniśmy podwyższyć temu pracownikowi podstawę wymiaru zasiłku chorobowego?

Czy opłacenie czesnego za studia pracownika, bez skierowania pracodawcy, jest oskładkowanym przychodem

Dwóch pracowników działu finansowego naszej firmy od października 2008 r. rozpoczęło studia zaoczne. Kierunek, na którym studiują pracownicy, to finanse i rachunkowość. Pracownicy zwrócili się o dofinansowanie do czesnego. Dyrektor podjął decyzję o dofinansowaniu studiów, ale z zastrzeżeniem, że firma nie kieruje pracowników na studia. Czy w tym przypadku pokrycie części czesnego jest przychodem, od którego powinniśmy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Czy możemy żądać zwrotu poniesionych kosztów, gdy pracownik, któremu dofinansowaliśmy naukę, rozwiąże umowę o pracę np. w trakcie studiów?

Co powinno zawierać skierowanie na badania lekarskie?

Prowadzę małą firmę. Dobrze mi idzie i chcę zacząć zatrudniać pracowników. Wiem, że przed zatrudnieniem muszę skierować pracownika na badania lekarskie. Co powinno zawierać takie skierowanie na badania?

Kto płaci za badania lekarskie?

Pracodawca skierował mnie na badania okresowe. Mam pytanie, kto ponosi koszty takiego badania ja, czy pracodawca?  

Odpowiedzialność za powierzone mienie do zwrotu lub do wyliczenia się

Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną pracodawcy wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy

Odmowa wykonania polecenia pracodawcy

Odliczenia z wynagrodzenia za pracę

Ochrona życia i zdrowia pracowników

Zwolnienie na uroczystości religijne

Należę do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, czy mam prawo do dnia wolnego 31 października w Święto Reformacji. Czy w pozostałe święta religijne, też mam dzień wolny, czy muszę brać urlop.  

Zwolnienie ławnika na rozprawę

Zostałem ławnikiem. Czy pracodawca ma obowiązek zwalniać mnie na rozprawy, czy może muszę w związku z tym wziąć urlop wypoczynkowy. A co z moim wynagrodzeniem.  

Na co ma wpływ wyższe wynagrodzenie minimalne

Wyższa pensja minimalna to wyższe dodatki za pracę w porze nocnej, wyższa minimalna podstawa zasiłków oraz wyższa kwota wolna od potrąceń.

Jakie są zasady przyznawania pracownikom premii i nagród

Przyznawanie pracownikom premii lub nagród jest w większości przypadków związane z pozytywną oceną pracodawcy co do szczególnego zaangażowania pracownika w obowiązki służbowe. Brane są wówczas pod uwagę sumienność, staranność i profesjonalizm pracownika w podejściu do wykonywanej pracy.

Czy w zaświadczeniu o zarobkach należy wpisać kwoty obciążenia z tytułu udzielanych w zakładzie pracy pożyczek

Pracownik, który stara się w banku o kredyt, poprosił o wystawienie zaświadczenia o zarobkach. Formularz zaświadczenia zawiera klauzulę „wynagrodzenie jest/nie jest obciążone z tytułów wyroków sądowych lub innych tytułów w kwocie...”. Czy należy wpisać do zaświadczenia o zarobkach kwoty obciążeń z tytułów udzielonych pożyczek w zakładzie pracy?

Jak wypłacić wynagrodzenie pracownikowi, który nie posiada konta, jeśli w układzie zbiorowym pracy jest zapis, że wynagrodzenia są przelewane na konta pracowników

W układzie zbiorowym pracy mamy zapis, że wynagrodzenia są przelewane na konta pracowników. Jeden z pracowników nie ma konta i nie chce go założyć. Zbliża się termin wypłaty wynagrodzenia. Co w takiej sytuacji mamy zrobić? Czy możemy wstrzymać mu wypłatę do czasu, aż założy konto? Czy można takiego pracownika ukarać za brak konta? Co zrobić, gdy poda nam numer konta np. matki, ojca, żony lub innego członka rodziny, którego nie jest współwłaścicielem? Czy wtedy wynagrodzenie należy przelać na wskazane konto?

Czy wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej podlega ochronie jak wynagrodzenie z umowy o pracę

Otrzymaliśmy zajęcie komornicze (niealimentacyjne) osoby, która jest zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Czy możemy tej osobie potrącić wynagrodzenie? Jeśli tak, to w jakiej wysokości maksymalnie? Czy ochrona wynagrodzenia przed potrąceniem z Kodeksu pracy obowiązuje także w przypadku umowy zlecenia i innych umów cywilnych?

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu badania na wykrywaczu kłamstw

Z powodu powtarzających się w firmie kradzieży zaproponowaliśmy pracownikom poddanie się badaniom na wykrywaczu kłamstw. Jeden z pracowników poczuł się dotknięty tą propozycją i złożył pismo o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. Jako przyczynę rozwiązania umowy pracownik podał właśnie tę propozycję poddania się badaniu na wykrywaczu kłamstw. Czy możemy kwestionować takie rozwiązanie umowy i domagać się w sądzie odszkodowania od pracownika?

Zasady przyznawania podwyżki inflacyjnej pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym

Czy nasza pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym zachowuje prawo do podwyżki inflacyjnej, jeśli sposób i zasady jej naliczania są ustalone w regulaminie wynagradzania w następujący sposób: „(...) Wynagrodzenie zasadnicze pracownika podlega corocznie, w lutym danego roku, waloryzacji o wskaźnik inflacji rocznej ogłaszany przez GUS za rok poprzedzający waloryzację (...)”?

Czy hostessę można zatrudnić na umowę zlecenia czy na umowę o dzieło

Chcemy zatrudnić hostessę, aby proponowała nowym klientom degustację produktów naszej firmy. Ma to na celu zwiększenie sprzedaży produktów naszej firmy. Hostessa nie będzie jednak rozliczana z liczby sprzedanych produktów. Czy możemy ją zatrudnić na podstawie umowy o dzieło, czy musimy podpisać z nią umowę zlecenia?

Jakie skutki dla ubezpieczenia ma zawieszenie pozarolniczej działalności gospodarczej?

Zmiana przepisów o swobodzie działalności gospodarczej umożliwiająca zawieszenie tej działalności na okres od jednego miesiąca do dwóch lat wywarła również wpływ na sposób podlegania ubezpieczeniom przez przedsiębiorców.

Jak ubezpieczyć się dobrowolnie w czasie zawieszenia działalności?

Zawieszający działalność przedsiębiorcy mogą nadal opłacać składki na ubezpieczenia, aby zapewnić sobie ciągłość ubezpieczenia. Zasady dobrowolnego przystąpienia do ubezpieczeń społecznych w trakcie zawieszenia działalności zostały ustalone odrębnie dla osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz dla wspólników jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, jawnych, komandytowych lub partnerskich.

Kogo uważa się za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą i jakim ubezpieczeniom podlega?

Prowadzenie pozarolniczej działalności jest tytułem do ubezpieczeń, który obejmuje szereg osób aktywnych zawodowo. Sprawdź, czy działalność wykonywana przez Ciebie jest jedną z nich i do jakich ubezpieczeń powinieneś się zgłosić.

Niezbędnik ubezpieczeń społecznych

Płatnicy składek przekazują informacje do ZUS na temat ubezpieczenia i wysokości składek osób podlegających ubezpieczeniom za pomocą dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych.

Kto może skorzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne przy rozpoczęciu prowadzenia działalności?

Jednym z wielu czynników jakie biorą pod uwagę początkujący przedsiębiorcy są liczne wydatki, jakie będą musieli ponosić co miesiąc w postaci podatków, czynszów, składek i innych opłat.

Kiedy powstaje i wygasa obowiązek ubezpieczenia?

Każda osoba powinna być zgłoszona do ubezpieczeń społecznych od daty powstania obowiązku ubezpieczenia oraz wyrejestrowana z ubezpieczeń od dnia, w którym przestała im podlegać.

Ubezpieczenie zdrowotne

Obok obowiązku ubezpieczeń społecznych istnieje również obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego. Opłacanie składek zdrowotnych daje nam oraz członkom naszych rodzin prawo do korzystania z powszechnej opieki zdrowotne

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba przebywająca na urlopie wychowawczym?

Przebywając na urlopie wychowawczym nie jesteśmy pozbawieni ubezpieczenia. Ponadto nie musimy opłacać składek, ponieważ finansuje je budżet państwa.

Pracownik - kogo obejmuje ten tytuł i jakim ubezpieczeniom taka osoba podlega?

W myśl obowiązujących przepisów za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy. Pracownicy są obejmowani każdorazowo obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi.

Na jakich zasadach podlegamy ubezpieczeniom z poszczególnych tytułów ubezpieczenia

Dla każdego tytułu do ubezpieczeń można określić rodzaj ubezpieczeń, jakim dana osoba podlega. Przepisy definiują również jakim ubezpieczeniom podlegamy na zasadzie dobrowolności lub obowiązku, a którym nie podlegamy wcale.

Jakim ubezpieczeniom podlega zleceniobiorca?

Wykonując pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej musimy się liczyć z tym, że może ona być tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Nie wszystkie takie umowy rodzą obowiązek ubezpieczenia i nie każde ubezpieczenie jest przy tym tytule obowiązkowe.

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba pobierająca zasiłek macierzyński?

Zgodnie z przepisami prawo do zasiłku macierzyńskiego nabywają osoby, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Jednocześnie, osoby te podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz zdrowotnemu, a niektóre z nich również są objęte ubezpieczeniem wypadkowym.

Czy umowa o dzieło rodzi obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne?

Umowa o dzieło nie jest samoistnym tytułem do ubezpieczeń. Oznacza to, że jeżeli wykonujesz pracę tylko  i wyłącznie na podstawie umowy o dzieło, to nie są za Ciebie odprowadzane żadne składki.

Czym jest zbieg tytułów do ubezpieczeń?

W związku z różnego rodzaju aktywnością zawodową często zdarza się, że zaistnieje w tym samym czasie, podstawa do objęcia danej osoby obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi z więcej niż jednego tytułu. Nie oznacza to jeszcze, że w każdym przypadku ze wszystkich rodzajów tytułów do ubezpieczeń musimy opłacać składki na ubezpieczenia.  

Jak prawo do emerytury lub renty wpływa na obowiązek ubezpieczeń?

Sposób podlegania ubezpieczeniom społecznym osób posiadających prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy może się różnić w niektórych przypadkach od obowiązku ubezpieczenia osób nie mających takiego prawa.

W jakich dokumentach rozliczamy składki na ubezpieczenia?

Płatnicy składek mają obowiązek comiesięcznie składać do ZUS dokumenty rozliczeniowe, w których wykazują należne składki za zgłoszone do ubezpieczeń siebie osoby. Dokumenty te są podstawą do obliczenia należności płatnika i zaewidencjonowania informacji składek na kontach ubezpieczonych.

Zgłoszenie osób ubezpieczających się dobrowolnie

Jeżeli chcesz dobrowolnie być objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym, bo nie posiadasz innych  tytułów do ubezpieczeń, sam zgłaszasz się do jednostki organizacyjnej ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Jesteś zobowiązany do comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych i samodzielnego opłacania składek.

REKLAMA