Senat poparł zmiany zasad "dorabiania" przez mundurowych
Kwestie emerytur służb mundurowych uregulowane są w dwóch ustawach: ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, BOR, straży granicznej, straży pożarnej i służby więziennej oraz w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin.
Nowelizacje tych ustaw dostosowują przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2008 roku. Teraz trafią do podpisu prezydenta.
Dotychczas osoby zarabiające powyżej 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia otrzymywały emeryturę niższą o 25 proc. Tymczasem ci, którzy zarabiali od 70 do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, w praktyce mogli mieć emeryturę obniżaną o więcej niż 25 proc. Chodziło bowiem o tzw. kwotę przekroczenia (czyli różnicę między faktycznie uzyskanym przychodem a niższym progiem zarobkowym - 70 proc.).
W powszechnym systemie emerytalnym, emeryt, który dorobi do emerytury do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, nadal otrzymuje emeryturę w pełnej wysokości. W przypadku uzyskania przychodu od 70 do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia - emerytura jest obniżana o kwotę przekroczenia, a w przypadku dochodu wyższego niż 130 proc. - jest zawieszana.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineBieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychREKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: