REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie składki opłaci prowadzący działalność gospodarczą, który zawarł dodatkowo umowę zlecenia

Beata Wróblewska

REKLAMA

Od stycznia 2008 r. prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji. Od kwietnia 2009 r. wykonują dodatkowo umowę zlecenia z miesięcznym wynagrodzeniem 1000 zł. Przedmiot wykonywanej umowy zlecenia jest taki sam jak przedmiot prowadzonej działalności. Jakie składki muszę opłacać prowadząc działalność gospodarczą i jednoczenie zawierając umowę zlecenia? Czy mam możliwość wyboru tytułu ubezpieczenia?

Tytułem do ubezpieczeń jest dla Pana prowadzona działalność gospodarcza. Z umowy zlecenia nie powinien Pan opłacać składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Zasady opłacania składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, wykonujące jednocześnie umowę zlecenia, zależą od tego, czy przedmiot prowadzonej działalności jest taki sam jak wykonywanej umowy, oraz jak do celów podatkowych jest traktowany przychód ze zlecenia.

Jeżeli osoba prowadząca działalność gospodarczą wykonuje jednocześnie umowę zlecenia, a przedmiot umowy jest taki sam jak działalności, to tytułem do ubezpieczeń dla tej osoby jest nadal działalność. Tak samo traktuje się inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, a umowa zlecenia jest wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Tytułem do ubezpieczeń jest prowadzona działalność, a z umowy zlecenia nie należy odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dagmara K. od stycznia 2008 r. prowadzi firmę zajmującą się projektowaniem wnętrz. Od marca 2008 r. wykonuje jednocześnie umowę zlecenia. Z treści zawartej umowy wynika, że ma obowiązek zaprojektować salon i taras. W tym przypadku przedmiot działalności jest taki sam jak przedmiot umowy zlecenia. Dagmara K. opłaca więc składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne jedynie z prowadzonej działalności gospodarczej.

Jeżeli przedmiot wykonywanej przez Pana umowy zlecenia wykroczy poza zakres prowadzonej działalności gospodarczej i umowa będzie odrębnym źródłem przychodu, to wystąpi zbieg tytułów do ubezpieczeń, a umowa zlecenia będzie odrębnym tytułem do ubezpieczeń. Wówczas będzie Pan miał możliwość wyboru tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń.

Przy zbiegu tytułów do ubezpieczeń - działalności i umowy zlecenia, umowa zlecenia może zostać wybrana jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń, jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest równa co najmniej minimalnej podstawie wymiaru składek z działalności. Jeżeli z umowy zlecenia podstawa wymiaru składek jest niższa, to obowiązkowe składki należy nadal opłacać z działalności. Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z umowy zlecenia są dobrowolne. W przypadku zbiegu tytułu do ubezpieczeń składka na ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowa z obu tytułów.

PRZYKŁAD

Roman B. prowadzi od 2001 r. działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W okresie od 1 do 30 kwietnia 2009 r. jest dodatkowo zatrudniony na podstawie umowy zlecenia. Wynagrodzenie z umowy zlecenia wynosi 800 zł. Ponieważ podstawa wymiaru składek z umowy zlecenia jest niższa niż obowiązująca go minimalna podstawa wymiaru składek z działalności (1915,80 zł), za kwiecień 2009 r. Roman B. z działalności musi obowiązkowo opłacić składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz ubezpieczenie zdrowotne z umowy zlecenia. Dobrowolnie mógł przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z umowy zlecenia.

Podstawa prawna:

  • art. 6, art. 8, art. 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA