REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W piątek wyniki uzgodnień nt. pakietu antykryzysowego

REKLAMA

Rząd ma nadzieję, że w piątek na posiedzeniu prezydium Komisji Trójstronnej uzyska uzgodnione przez związki zawodowe i pracodawców wspólne stanowisko na temat szczegółów rozwiązań pakietu antykryzysowego - powiedział w radiu TOK FM minister w kancelarii premiera Michał Boni.

Minister powiedział w środę, że związki i pracodawcy zastanawiali się, jak wypełnić treścią uzgodnione wcześniej 13 punktów pakietu antykryzysowego. "Nie ma jeszcze komunikatu - uzgodnionego stanowiska po rozmowach w zeszłym tygodniu. W piątek jest prezydium Komisji Trójstronnej, może wtedy strona rządowa otrzyma te uzgodnienia i rząd będzie mógł się do tego odnieść" - mówił.

REKLAMA

Autopromocja

Zapewnił, że rząd chce wprowadzić antykryzysowe rozwiązania dotyczące urlopów postojowych, które pomogą utrzymać zatrudnienie, a nie wypychać ludzi do bezrobocia. Rozwiązania dotyczące rozliczania czasu pracy i dopłat do kredytów hipotecznych zostały już przyjęte.

"Mam nadzieję, że na przyszłym posiedzeniu 19 maja Rada Ministrów będzie już mogła spokojnie przedyskutować rozwiązanie dotyczące kredytów mieszkaniowych, przyjąć je i skierować do parlamentu w trybie pilnym" - powiedział.

"Nie będziemy badali stanu majątkowego, nie będziemy patrzeć, kto w rodzinie pracuje, a kto nie; natomiast istotne jest, jak kredyt był brany - we wspólnocie majątkowej, w imieniu dwóch osób, czy pojedynczo" - mówił.

"Prawnicy zadają pytanie, czy w sytuacji wspólnoty można udzielać pomocy, bo odpowiedzialność prawna za kredyt hipoteczny jest inna. Chcę, żeby to wszystko zostało wyjaśnione, ale chcę również, by to rozwiązanie miało charakter jak najbardziej prosty" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Boni przypomniał, że ma to być dopłata w wysokości do 1200 zł miesięcznie zwrotnej pomocy z Funduszu Pracy. "To pomoc zwrotna, więc nie ma obaw o sytuację Funduszu Pracy" - podkreślił.

W ocenie Boniego, wypłaty za urlop postojowy powinny być bliskie pensji minimalnej. Połowę tej kwoty płaciłby pracodawca, a połowa pochodziłaby z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Według niego, pracodawcy po kryzysie powinni zwrócić tę część wypłaconych świadczeń w postaci podwyższonej składki na Fundusz. "Nie wiem, czy zostanie to zaakceptowane przez stronę społeczną; myślę że jest coraz bliżej tej akceptacji" - dodał.

W jego ocenie, jeśli w piątek na prezydium Komisji Trójstronnej rząd uzyska wspólne stanowisko związków i pracodawców w sprawie urlopów postojowych, to gotowe już rozwiązania prawne jak najszybciej po decyzji Rady Ministrów trafią do parlamentu.

Jeśli 15 maja byłyby te uzgodnienia, to w drugiej połowie maja projekt mógłby trafić do parlamentu, a ten, pracując w pilnym trybie, po 3-4 tygodniach prac skończyć uchwalanie ustaw - wyliczał.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA