W piątek wyniki uzgodnień nt. pakietu antykryzysowego
REKLAMA
Minister powiedział w środę, że związki i pracodawcy zastanawiali się, jak wypełnić treścią uzgodnione wcześniej 13 punktów pakietu antykryzysowego. "Nie ma jeszcze komunikatu - uzgodnionego stanowiska po rozmowach w zeszłym tygodniu. W piątek jest prezydium Komisji Trójstronnej, może wtedy strona rządowa otrzyma te uzgodnienia i rząd będzie mógł się do tego odnieść" - mówił.
REKLAMA
Zapewnił, że rząd chce wprowadzić antykryzysowe rozwiązania dotyczące urlopów postojowych, które pomogą utrzymać zatrudnienie, a nie wypychać ludzi do bezrobocia. Rozwiązania dotyczące rozliczania czasu pracy i dopłat do kredytów hipotecznych zostały już przyjęte.
"Mam nadzieję, że na przyszłym posiedzeniu 19 maja Rada Ministrów będzie już mogła spokojnie przedyskutować rozwiązanie dotyczące kredytów mieszkaniowych, przyjąć je i skierować do parlamentu w trybie pilnym" - powiedział.
"Nie będziemy badali stanu majątkowego, nie będziemy patrzeć, kto w rodzinie pracuje, a kto nie; natomiast istotne jest, jak kredyt był brany - we wspólnocie majątkowej, w imieniu dwóch osób, czy pojedynczo" - mówił.
"Prawnicy zadają pytanie, czy w sytuacji wspólnoty można udzielać pomocy, bo odpowiedzialność prawna za kredyt hipoteczny jest inna. Chcę, żeby to wszystko zostało wyjaśnione, ale chcę również, by to rozwiązanie miało charakter jak najbardziej prosty" - powiedział.
Boni przypomniał, że ma to być dopłata w wysokości do 1200 zł miesięcznie zwrotnej pomocy z Funduszu Pracy. "To pomoc zwrotna, więc nie ma obaw o sytuację Funduszu Pracy" - podkreślił.
W ocenie Boniego, wypłaty za urlop postojowy powinny być bliskie pensji minimalnej. Połowę tej kwoty płaciłby pracodawca, a połowa pochodziłaby z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Według niego, pracodawcy po kryzysie powinni zwrócić tę część wypłaconych świadczeń w postaci podwyższonej składki na Fundusz. "Nie wiem, czy zostanie to zaakceptowane przez stronę społeczną; myślę że jest coraz bliżej tej akceptacji" - dodał.
W jego ocenie, jeśli w piątek na prezydium Komisji Trójstronnej rząd uzyska wspólne stanowisko związków i pracodawców w sprawie urlopów postojowych, to gotowe już rozwiązania prawne jak najszybciej po decyzji Rady Ministrów trafią do parlamentu.
Jeśli 15 maja byłyby te uzgodnienia, to w drugiej połowie maja projekt mógłby trafić do parlamentu, a ten, pracując w pilnym trybie, po 3-4 tygodniach prac skończyć uchwalanie ustaw - wyliczał.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat