Kategorie

Kiedy pracownikowi wysyłanemu na szkolenie przysługuje zwrot kosztów podróży służbowej

Magdalena Opalińska
Nasz pracownik pracuje w siedzibie naszej spółki, która mieści się w Warszawie. Miejsce zamieszkania pracownika to Lublin, skąd codziennie dojeżdża do pracy. Czy wysyłając tego pracownika na szkolenie do Lublina mamy obowiązek zwrócić mu koszty podróży służbowej? Jeśli wyślemy tego pracownika na szkolenie do Warszawy, to czy również musimy mu zwracać koszty podróży służbowej z miejsca jego zamieszkania do miejsca szkolenia?

W przypadku wysłania pracownika na szkolenie do Lublina, gdzie mieszka, powinni Państwo zwrócić mu koszty poniesione z tytułu podróży służbowej. Jeśli natomiast pracownik zostanie wysłany na szkolenie do Warszawy, nie muszą Państwo zwracać mu kosztów podróży służbowej z miejsca zamieszkania – Lublina do miejsca szkolenia – Warszawy, gdyż będzie to jedynie dojazd do pracy, a nie podróż służbowa.

UZASADNIENIE

W przypadku delegowania pracownika na szkolenie do Lublina, powinni Państwo zwrócić pracownikowi koszty: przejazdów z Warszawy do Lublina, dojazdów środkami komunikacji miejscowej czy innych udokumentowanych wydatków. Natomiast nie mają Państwo obowiązku wypłaty pracownikowi delegacji oraz kosztów noclegu, gdyż podróż służbową odbywał do miejscowości zamieszkania.

Gdy wyślą Państwo pracownika na szkolenie do Warszawy, nie muszą Państwo zwracać mu kosztów podróży służbowej z miejsca zamieszkania do miejsca szkolenia, gdyż będzie to jedynie dojazd do pracy. Zawsze jednak mogą Państwo uznać, że miejscowością rozpoczęcia i zakończenia przez pracownika podróży będzie miejscowość zamieszkania pracownika, czyli Lublin. Pozwoli to wówczas na pokrycie dodatkowych kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu dojazdu do miejsca pracy, z którego pracownik dopiero rozpoczynałby podróż służbową.

Podróżą służbową jest wykonywanie zadania określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika lub w której znajduje się siedziba pracodawcy, w terminie i miejscu określonych w poleceniu wyjazdu służbowego.

Określenie miejsca pracy ma istotne znaczenie przy zakwalifikowaniu danego wyjazdu pracownika jako podróży służbowej. Podróżą służbową nie jest podróż do miejscowości, w której pracodawca ma siedzibę, jeśli ta miejscowość jest miejscem świadczenia przez pracownika pracy. Zatem przejazd z miejsca zamieszkania do miejsca pracy jest jedynie dojazdem do pracy. W czasie podróży służbowej nie zmienia się miejsce pracy pracownika, które zostało określone w umowie, ponieważ pracownik w innych miejscach, np. innych miejscowościach, wykonuje jedynie czynności zlecone przez pracodawcę. Pracownikowi z tytułu wykonywania podróży służbowej przysługują określone świadczenia pieniężne.

PRZYKŁAD

Pracownik mieszka na stałe w Nowym Sączu. Miejscem jego pracy jest teren województwa małopolskiego. Pracownik otrzymał od pracodawcy polecenie wzięcia udziału w rozmowach handlowych w Zakopanem. W związku z tym, że Zakopane leży na terenie województwa małopolskiego, pracownik ten nie będzie w podróży służbowej i nie będą mu przysługiwały należności z tytułu podróży służbowej.

Koszty związane z odbywaniem podróży służbowej, czyli poza stałe miejsce świadczenia pracy przez pracownika, albo do innej miejscowości niż siedziba pracodawcy, powinny zostać pokryte przez pracodawcę. Z tytułu podróży służbowej na terenie kraju pracownikowi przysługują:

 • dieta,
 • zwrot kosztów przejazdów z miejscowości stałego miejsca pracy bądź z miejscowości zamieszkania pracownika do miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej i z powrotem,
 • zwrot kosztów noclegów,
 • zwrot kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
 • zwrot kosztów innych udokumentowanych wydatków.

Dieta nie przysługuje pracownikowi za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika (§ 4 ust 3 pkt 1 rozporządzenia w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju). Ryczałt na przejazdy środkami komunikacji miejscowej nie będzie pracownikowi przysługiwał, jeśli w celu odbycia podróży służbowej będzie korzystał z samochodu służbowego bądź prywatnego lub kiedy miejsce, do którego został delegowany, znajduje się np. blisko dworca (§ 6 ust. 2 ww. rozporządzenia). Pracodawca nie poniesie także kosztów noclegu, jeśli pracownik będąc w podróży miał możliwość codziennego powrotu do miejscowości stałego lub czasowego pobytu. Pracodawca nie będzie miał obowiązku zwrotu innych wydatków pracownika, jeśli pracownik nie poniósł takich wydatków.

WAŻNE!

Pracownikowi nie będzie przysługiwała dieta z tytułu podróży służbowej, jeśli jest delegowany do miejscowości swojego stałego lub czasowego pobytu.

Miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży określa pracodawca. Może on uznać, że miejscowością rozpoczęcia i zakończenia przez pracownika podróży będzie miejscowość czasowego lub stałego pobytu pracownika (§ 2 ww. rozporządzenia). Pozwoli to wówczas na pokrycie dodatkowych kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu dojazdu do miejsca pracy, z którego pracownik dopiero rozpoczynałby podróż służbową.

Dla pracowników zatrudnionych poza sferą budżetową zasady zwrotu kosztów podróży służbowej są ustalane w układach zbiorowych pracy, regulaminach wynagradzania lub w umowie o pracę. W razie braku uregulowań w tym zakresie, do tych pracowników mają zastosowanie przepisy rozporządzenia w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz rozporządzenie w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Podstawa prawna:

 • art. 775 § 1 i § 3 Kodeksu pracy,
 • § 2–7 rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 236, poz. 1990 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

 • Przez miejsce pracy rozumie się zarówno stały punkt w znaczeniu geograficznym, jak i pewien oznaczony obszar, strefę określoną granicami jednostki administracyjnej podziału kraju lub w inny dostatecznie wyraźny sposób, w którym będzie świadczona praca. (Wyrok Sądu Najwyższego z 1 kwietnia 1985 r., I PR 19/85, OSPiKA 1986/3/46)
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.