REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt ustawy antydyskryminacyjnej wkrótce na Radzie Ministrów

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Minister pracy Jolanta Fedak powiedziała, że ma nadzieję, iż Polska wkrótce wywiąże się ze swoich zobowiązań dotyczących realizacji dyrektyw unijnych w sprawie zakazu dyskryminacji.

"Mamy nadzieję, że wywiążemy się z tego jak najszybciej, bo ustawa w tej sprawie, choć jest bardzo trudna do ustalenia, lada moment będzie przedmiotem obrad Rady Ministrów" - powiedziała Fedak PAP.

REKLAMA

Autopromocja

Komisja Europejska pozwała w czwartek Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewystarczające przepisy w dziedzinie równości płci i walki z dyskryminacją.

Chodzi o unijną dyrektywę z 2004 roku o równym traktowaniu kobiet i mężczyzn, która zakazuje bezpośredniej i pośredniej dyskryminacji ze względu na płeć oraz molestowania seksualnego. Termin jej wprowadzenia minął w grudniu 2007 roku, ale KE twierdzi, że dotąd nie dostała informacji z Polski o przedsięwziętych krokach - pomimo kilkukrotnych ostrzeżeń i ponagleń z Brukseli.

Jak powiedziała Fedak, część przepisów w tej sprawie została już wprowadzona w innych ustawach, a poza tym Rada Legislacyjna ciągle zgłasza uwagi do projektu, w tym m.in., że niektóre zapisy są niekonstytucyjne.

Obecny stan prawny w Polsce nie jest w pełni zgodny z przepisami dyrektywy. Dotąd w Polsce poza Kodeksem Pracy nie ma regulacji, która zakazywałaby dyskryminacji ze względu na płeć, a także wiek, pochodzenie społeczne, wyznanie, orientację seksualną itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem pełnomocnika ds. równego traktowania przy Kancelarii Premiera, Elżbiety Radziszewskiej, "ustawodawstwo unijne - wbrew temu, co mówią niektórzy - nie reguluje kwestii dyskryminacji ze względu na orientację seksualną". "Nie ma takiej dyrektywy, która odnosiłaby się do osób homoseksualnych" - zaznaczyła Radziszewska.

W Polsce zakaz dyskryminacji istnieje w Konstytucji RP, ale ponieważ nie ma do niego przepisów wykonawczych, dotąd trudno było skutecznie bronić się przed dyskryminacją.

Przepisy antydyskryminacyjne do polskiego prawa wprowadzić ma ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania. Prace nad nią trwają od kilku lat.

Opóźnienia w tym zakresie wytykała rządowi polskiemu nie tylko KE, ale również rodzime organizacje pozarządowe. W lutym 30 organizacji z całej Polski, zajmujących się przeciwdziałaniem dyskryminacji ze względu na płeć, napisało skargę do KE, w której zarzucały m.in. brak niezależnego urzędu do spraw równości kobiet i mężczyzn, brak ustawy o równym traktowaniu oraz nierealizowanie dyrektyw zapobiegających dyskryminacji.

Po przesłanym w czerwcu zeszłego roku ponagleniu, KE dostała z Polski odpowiedź, że prace na ustawą w pełni transponującą unijne przepisy są w toku. "Komisja nie została jednak dotychczas poinformowana o przyjęciu tych środków, zdecydowała więc o wniesieniu do Trybunału sprawy przeciwko Polsce" - głosi komunikat KE.

Gdy ustawa wejdzie w życie, każdy, kto poczuje się dyskryminowany, będzie mógł (w zakresie przewidzianym w ustawie), dochodzić swych praw w sądzie cywilnym i domagać się odszkodowania. Co do zasady to sprawca będzie musiał udowodnić, że jego zachowanie nie było dyskryminujące.

Ustawa wprowadzi urząd Pełnomocnika ds. równego traktowania, który będzie działał przy ministrze ds. równego traktowania. W marcu zeszłego roku pełnomocnik został powołany przy Kancelarii Premiera, jednak organ, który ma wprowadzić ustawa, będzie nowym działem administracji. Ustawa określić ma kompetencje pełnomocnika oraz przymioty nadające jego działaniu niezbędną niezależność.

W myśl projektu ustawy naruszeniem zasady równego traktowania są m.in. dyskryminowanie bezpośrednie i pośrednie, molestowanie i molestowanie seksualne, a także działanie polegające na nakłanianiu innej osoby do naruszenia zasady równego traktowania, wszelkie mniej korzystne traktowanie osoby związane z ciążą, urlopem macierzyńskim czy urlopem wychowawczym oraz wynikające z odrzucenia lub podporządkowania się molestowaniu.

Teraz, jeśli Trybunał podzieli zdanie KE, że Polska nie wdrożyła odpowiednio przepisów dyrektywy, KE będzie mogła złożyć wniosek o nałożenie na Polskę kar finansowych.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wpływ stażu pracy na urlop w 2025 r. i 2026 r.

Jak staż pracy wpływa na urlop wypoczynkowy pracownika? Ile wynosi wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego poniżej 10 lat, a ile dla pracownika zatrudnionego powyżej 10 lat? Co wlicza się do stażu pracy? Czy czekają nas zmiany w 2026 r.?

Pracowici, punktualni, lojalni i kompatybilni kulturowo. Polscy pracodawcy lubią zatrudniać Filipińczyków

Filipińczycy są jedną z najbardziej pożądanych grup pracowników z zagranicy wśród polskich pracodawców - ocenia komunikacie z 9 kwietnia 2025 r. agencja pracy Gremi Personal. Najwięcej osób z tego kraju mieszka na Mazowszu oraz w Szczecinie.

Wysoka podwyżka wynagrodzeń tylko dla niektórych. Sprawdź!

Od 667,06 zł do 1488,04 zł podwyżki od lipca - takiej waloryzacji minimalnych wynagrodzeń zasadniczych doczekają się pracownicy zatrudnieni w ochronie zdrowia. Podwyżka związana jest ze wzrostem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w zeszłym roku.

MRPiPS: Nowy kod tytułu ubezpieczenia – 09 21, zmiana opisu istniejącego kodu tytułu ubezpieczenia – 09 20. Projekt rozporządzenia trafił do opiniowania. [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej pracuje nad projektem rozporządzenia wprowadzającym m.in. nowy kod tytułu ubezpieczenia – 09 21. W projekcie znalazła się także zmiana opisu istniejącego już kodu tytułu ubezpieczenia – 09 20.

REKLAMA

Rekrutacja po nordycku. Czego Polacy mogą nauczyć się od Skandynawów?

Rekrutacja po nordycku. Jakie są główne różnice pomiędzy rynkami pracy w krajach nordyckich a w Polsce? Jakie są zalety prowadzonych rekrutacji w krajach nordyckich? Czego Polacy mogą nauczyć się od Skandynawów?

24 dni rehabilitacji leczniczej finansowanej przez ZUS. Jak uzyskać skierowanie?

Osoby aktywne zawodowo mogą uzyskać skierowanie na trwającą 24 dni bezpłatną rehabilitację leczniczą w celu odzyskania zdolności do pracy. Na czas rehabilitacji lekarz wystawi ubezpieczonemu zwolnienie lekarskie.

Najważniejsze trendy i wyzwania na rynku pracy 2025. Zadania dla pracodawców

Jakie są najważniejsze trendy i wyzwania na rynku pracy w 2025 roku. Jak wykorzystywana jest sztuczna inteligencja? Co jest jeszcze w tym temacie do zrobienia? Jakie kluczowe zadania do wykonania stoją przed pracodawcami?

Minimalne wynagrodzenie w 2026 r. Prace nad nową ustawą praktycznie zamarły. Dlaczego?

Rząd przedstawił w zeszłym roku projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Miała ona wejść w życie od początku 2026 r. Jednak od dłuższego czasu nie słychać o postępach w pracach nad nowymi przepisami wprowadzającymi rewolucyjne zmiany. Dlaczego?

REKLAMA

Wielkanoc i majówka. Kiedy dni wolne od pracy, a kiedy urlop wypoczynkowy?

Wkrótce będziemy świętować Wielkanoc, a niedługo potem dwa święta państwowe – 1 Maja i Święto Narodowe 3 Maja. To oznacza, że czekają nas dwa długie weekendy. Jak zatem wygląda kwestia dni wolnych od pracy?

ZUS wypłaci trzynastą emeryturę jeszcze przed Wielkanocą. Kwoty otrzymanego świadczenia mogą być różne

Jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi ZUS wypłaci trzynastą emeryturę. Nie trzeba składać wniosku, żeby otrzymać dodatkowe pieniądze z ZUS.

REKLAMA