reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy pracownikowi, który po ustaniu zatrudnienia przeszedł na rentę, należy wypłacić odprawę rentową

Czy pracownikowi, który po ustaniu zatrudnienia przeszedł na rentę, należy wypłacić odprawę rentową

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę 25 października 2008 r. po zachowaniu 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. W trzy dni po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik zachorował i pobierał zasiłek chorobowy. Po zwolnieniu trwającym 182 dni osobie tej ZUS przyznał rentę. Czy w tej sytuacji naszemu byłemu pracownikowi należy wypłacić odprawę rentową?

Jeżeli choroba Państwa pracownika rozpoczęła się w trakcie zatrudnienia, tylko pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie po zakończeniu pracy, powinni Państwo wypłacić odprawę. Jeżeli natomiast choroba rozpoczęła się po rozwiązaniu umowy o pracę, odprawa rentowa nie przysługuje.

UZASADNIENIE

Odprawa rentowa przysługuje pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę. Zasadniczo związek między ustaniem stosunku pracy a przejściem na rentę powinien być znany w dniu zakończenia stosunku pracy, lecz nie zawsze tak się dzieje. W wyjątkowych sytuacjach może wystąpić kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy po ustaniu stosunku pracy, np. w przypadku długotrwałej choroby, która rozpoczęła się w trakcie trwania stosunku pracy, ale ujawniła się już po jego formalnym zakończeniu. Nie zawsze więc musi tu być wyraźny związek czasowy.

Związek ustania stosunku pracy i przejścia na rentę może być również przyczynowy lub funkcjonalny. Związek przyczynowy należy rozumieć w ten sposób, że powodem rozwiązania stosunku pracy nie jest zamiar uzyskania świadczeń rentowych. Zaistnieje on jednak z powodu długotrwałej choroby, która rozpoczęła się jeszcze w trakcie trwania stosunku pracy (uchwała Sądu Najwyższego z 4 czerwca 1991 r., I PZP 17/91, OSN 1992/3/37). Związek funkcjonalny występuje natomiast wtedy, gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje przed spełnieniem warunków do renty, ale nabycie prawa do tego świadczenia i przyznanie go po ustaniu zatrudnienia jest konsekwencją sytuacji bezpośrednio poprzedzającej rozwiązanie stosunku pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 8 grudnia 1993 r., I PRN 111/93, OSN 1994/12/243). Oznacza to, że gdyby nie nastąpiło ustanie stosunku pracy, pracownik spełniający warunki uprawniające do renty nie wystąpiłby o jej przyznanie kontynuując zatrudnienie.

WAŻNE!

Kodeks pracy uzależnia prawo do odprawy od ustania stosunku pracy i jego związku z przejściem na rentę.

Jeśli więc między rozwiązaniem stosunku pracy a późniejszym przejściem na rentę nie ma żadnego związku, to w takiej sytuacji pracownikowi nie przysługuje odprawa rentowa.

PRZYKŁAD

Następnego dnia po upływie okresu wypowiedzenia pracownik uległ wypadkowi samochodowemu i przebywał na zwolnieniu lekarskim przez 6 miesięcy, po czym ZUS przyznał mu rentę. W takim przypadku pracownik nie otrzyma odprawy rentowej, ponieważ przejście na rentę nie pozostawało w związku z ustaniem stosunku pracy.

Inaczej kształtuje się sytuacja pracownika, gdy jego choroba rozpoczęła się jeszcze w trakcie trwania stosunku pracy, a pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie dopiero po ustaniu stosunku pracy. Jeśli taka choroba, która w rzeczywistości rozpoczęła się w trakcie trwania stosunku pracy, trwa nieprzerwanie aż do chwili przyznania renty z tego tytułu, wówczas pracodawca powinien wypłacić odprawę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama