REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Co może spowodować przesunięcie urlopu wypoczynkowego?

Zasadą jest, że pracownik powinien wykorzystać urlop zgodnie z ustalonym planem urlopów lub w uzgodnionym z pracodawcę terminie. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Mogą zaistnieć sytuację, które zmuszają pracownika do przerwania urlopu 

Kto ma prawo do urlopu macierzyńskiego?

Urlop macierzyński przysługuje pracownicy. Celem jego jest opieka nad dzieckiem w pierwszych miesiącach jego życia. Warto sprawdzić, czy pracownicy zawsze przysługuje urlop oraz jakie są zasady jego udzielania. 

Pierwszy urlop po ukończeniu studiów

Mam 26 lat, skończyłam studia i właśnie zaczynam pierwszą pracę w swoim życiu. Jaki będę miała urlop do wykorzystania?

REKLAMA

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego.

Praca w niedziele a dzień wolny

U mojego pracodawcy zdarza się, że muszę pracować w niedzielę. Czy jest to dopuszczalne. Jeżeli tak to czy należy mi się w zamian jakiś urlop? 

Czy urlop na żądanie to dodatkowy urlop?

Ostatnio z przyczyn osobistych nie mogłem stawić się w pracy. Skorzystałem z „urlopu na żądanie”. Po kilku dniach rozmawiałem z szefem na temat urlopu. Poinformował on mnie, że nie przysługuje mi 26 dni urlopu a jedynie 25. Szef wyjaśnił, że „Urlop na żądanie” obniżył mi normalny urlop. Czy to prawda? 

Zwolnienie lekarskie a urlop macierzyński

Jestem w ciąży. Niestety jest to ciąża zagrożona. W związku z tym chce wziąć zwolnienie lekarskie, a dopiero potem złożyć wniosek o urlop macierzyński. Czy mogą tak zrobić. 

REKLAMA

Odmowa przyjęcia wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę jest ważne nawet jeśli pracownik odmówi jego przyjęcia.

Rynek pracy w 2008 roku - rynek zmian

Najwięcej ofert pracy w 2008 roku skierowanych było do przedstawicieli branż handel i sprzedaż, bankowość i finanse oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Najtrudniej było o pracę w branży prawo i obsługa prawna oraz w przemyśle chemicznym. To najważniejsze wnioski płynące z raportu "Rynek pracy specjalistów w 2008 roku", przygotowanego przez konsultantów portalu Pracuj.pl.

Zaległe składki na ZUS dotyczą 46 tys. kobiet

Sprawa zaległych składek na ubezpieczenie społeczne kobiet, które pobierały zasiłki macierzyńskie lub przebywały na urlopie wychowawczym i jednocześnie prowadziły działalność gospodarczą, dotyczy obecnie ok. 46 tys. osób - poinformowała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Po rozwiązaniu umowy o pracę istnieje możliwość otrzymania z ZUS zasiłku chorobowego.

Odsetki za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia

W razie nieotrzymania wynagrodzenia w terminie pracownik ma prawo żądać od pracodawcy odsetek za czas opóźnienia.

Propozycja nowelizacji kodeksu pracy

Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak wysłała do komisji sejmowej Przyjazne Państwo propozycję nowelizacji art. 2071 i 2091 Kodeksu pracy (tzw. „przepisy przeciwpożarowe”).

Opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia

Mój pracodawca zalega z wypłatą pensji za ostatnie 2 miesiące. Podobno ma jakieś przejściowe problemy finansowe. Chciałbym jednak wiedzieć, jakie uprawnienia ma pracownik w takiej sytuacji? Jak mogę starać się o odzyskanie należnego wynagrodzenia?

Zaległości w składkach

Zalegam ze składkami na ubezpieczenia społeczne od 10 lat (od 1998 r.). Czy zaległości te ulegają przedawnieniu po 5 latach? Czy można inaczej umorzyć część długu?

Procedura zwolnienia chorego pracownika

Najwięcej problemów przy rozwiązywaniu umowy bez wypowiedzenia z chorym pracownikiem stwarza prawidłowe ustalenie, czy można go zwolnić.

Urlopy dla rodziców przyjmujących dzieci na wychowanie

Długość urlopu macierzyńskiego dla rodziców przyjmujących dzieci na wychowanie została zrównana z wydłużonym urlopem macierzyńskim przysługującym po porodzie. Zmianę wprowadziła nowelizacja do Kodeksu pracy z 6 grudnia 2008 r. Nowy wymiar urlopu obowiązuje od 1 stycznia 2009 r.

Instrukcja zatrudniania i zwalniania pracowników

Instrukcja rozliczania podróży służbowych

Instrukcja rozliczania czasu pracy i urlopów

Instrukcja prowadzenia działalności socjalnej

Instrukcja prowadzenia dokumentacji płacowej

Instrukcja prowadzenia dokumentacji kadrowej

Jak złożyć wniosek o urlop wychowawczy?

Urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownika. Pracodawca sam nie może udzielić urlopu wychowawczego. Wniosek powinien zawierać określone informacje. Sprawdź, jak złożyć wniosek o urlop wychowawczy.

Przerwanie urlopu

Pracownik ma prawo do nieprzerwanego odpoczynku. Przerwanie odpoczynku może zostać spowodowane odwołaniem pracownika z urlopu przez pracodawcę lub usprawiedliwioną nieobecnością pracownika w pracy.  

Czy możliwe są dobrowolne potrącenia z wynagrodzenia?

Dokonywanie potrącenia z wynagrodzenia za pracę oznacza, że pracodawca zatrzymuje część należnego pracownikowi wynagrodzenia. Część zajętego wynagrodzenia przkazywana jest na pokrycie własnej wierzytelności przysługującej mu wobec pracownika.

Kto ma prawo do urlopu wychowawczego?

Urlop wychowawczy przysługuje rodzicom lub opiekunom dziecka. Panuje zasada, że prawo do urlopu wychowawczego na równych prawach mają kobieta i mężczyzna. Celem urlopu wychowawczego jest sprawowanie urlopu na dzieckiem. Stwarza możliwość łączenia opieki nad rosnąć pociechą z pracą. Nie każdy jednak pracownik może liczyć na urlop wychowawczy.

Zmiany w KRUS

Reforma Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) jest na dobrym etapie, bo obecnie jest już w Sejmie - uważa Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki.

Karani urzędnicy zwolnieni zgodnie z prawem

Zwalniając pracowników samorządowych skazanych prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne, gminy nie naruszyły konstytucji.

Urlop dla ojca, gdy matka w szpitalu

W razie pobytu matki dziecka w szpitalu z części urlopu macierzyńskiego może skorzystać ojciec dziecka.

Organizacja prac dla bezrobotnych

Pracodawca składa wniosek o organizowanie prac interwencyjnych do wybranego powiatowego urzędu pracy.

Potrzebna zgoda pracownika na raport elektroniczny

Już za styczeń tego roku płatnicy składek będą mogli przekazywać swoim pracownikom imienne raporty miesięczne w formie dokumentów elektronicznych.

Rozwiązanie umowy o pracę przed rozpoczęciem pracy przez pracownika

Dzień rozpoczęcia pracy przez pracownika nie musi pokrywać się z dniem zawarcia umowy o pracę.

Czy agencja pracy tymczasowej musi tworzyć regulamin pracy

Prowadzę agencję pracy tymczasowej. Poza stałym personelem firmy (5-6 osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę) często zatrudniam na bardzo krótkie okresy pracowników tymczasowych (w większości przypadków są to umowy o pracę). Czy przy ustalaniu obowiązku wydawania regulaminów pracy i wynagradzania mogę brać pod uwagę tylko pracowników stałych? Specyfika pracy pracowników tymczasowych właściwie nie pozwala nawet na stworzenie dla nich ogólnego regulaminu pracy.

PFRON nie będzie dopłacał do zakupu samochodów

W tym roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie będzie przyjmował nowych wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodów.

Nie będzie masowego powrotu emigrantów

Mimo problemów na rynku pracy w Europie nie będzie masowego napływu osób wracających do kraju. Wracający emigranci ze względu na stosunkowo niskie płace potraktują powrót jako przystanek przed poszukiwaniami atrakcyjnej pracy za granicą.

Prawo do dodatkowych 8 tygodni zasiłku opiekuńczego

Pracownik ma prawo do dodatkowych 8 tygodni zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad dzieckiem, jeśli w okresie pierwszych 56 dni po porodzie matka dziecka nie może się nim opiekować z powodu pobytu w szpitalu. Zasiłek opiekuńczy na dziecko nie przerywa urlopu i zasiłku macierzyńskiego.

Jak ustalić liczbę osób niepełnosprawnych u danego pracodawcy

Przy obliczaniu wysokości wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie można uwzględniać jako osobę niepełnosprawną pracownika, który nie udokumentował swojej niepełnosprawności.

Środki na emerytury

Senat uchwalił nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Kandydaci do służby muszą mieć średnie wykształcenie

Straż Graniczna oferuje kandydatom zdobycie kwalifikacji i uprawnień zawodowych. Zarobki początkujących funkcjonariuszy wynoszą 1,6 tys. zł netto miesięcznie.

Rozliczenie roczne dofinansowania i refundacji składek z PFRON za 2008 r.

Do 15 lutego 2009 r. pracodawcy, którzy otrzymują refundację oraz dofinansowanie wynagrodzenia osób niepełnosprawnych, mają obowiązek rozliczyć się z pomocy uzyskanej w 2008 r. Ponieważ 15 lutego w 2009 r. wypada w niedzielę, faktycznym terminem dokonania rozliczenia będzie 16 lutego 2009 r. - poniedziałek.

Refundacja szkieł kontaktowych

Mam dużą wadę wzroku. W czasie badań profilaktycznych lekarz okulista zalecił noszenie soczewek kontaktowych zamiast okularów. Czy używając szkieł kontaktowych podczas pracy przy komputerze, mogę ubiegać się o zwrot poniesionych na nie kosztów?

Dodatkowe badania lekarskie

Z powodu choroby, byłem nieobecny w pracy ponad miesiąc. Pracodawca w związku z tym skierował mnie na badania lekarskie. Czy postąpił słusznie. 

Co robić, gdy pracodawca nie płaci wynagrodzenia?

Zdarzają się niestety przypadki, kiedy pracodawca nie płaci pracownikom wynagrodzenia. Jest to bardzo przykre dla pracownika, który zostaje często bez środków do życia. Sytuacja taka może się odmienić i to dla pracodawcy niewypłacania wynagrodzenia będzie przykra. Sprawdź, jak walczyć z pracodawcą, który nie wypłaca wynagrodzenia.

Czy muszę wprowadzać regulamin wynagradzania?

Moja firma się rozrasta. Obecnie zatrudniam 25 pracowników. Czy w związku z tym muszę wprowadzić regulaminu wynagradzania?

Czy mam prawo do dwóch odpraw?

Pracuje u dwóch pracodawców. Osiągnąłem wiek emerytalny i chce przejść na emeryturę. Czy otrzymam odprawy od obydwu pracodawców? 

Czy przysługuje mi odprawa po śmierci męża?

Umarł mi mąż. Słyszałam, że w takim wypadku przysługuje mi odprawa. Do kogo mam się po nią zwrócić? W jakiej wysokości mi się ona należy? 

Czy mogę nie otrzymac odprawy przy zwolnieniach grupowych?

Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W moim zakładzie pracy pracuję od wielu lat. Właśnie dowiedziałam się, że nasz pracodawca planuje dużą redukcję etatów. Czy każdy pracownik, który zostanie zwolniony, w takiej sytuacji otrzyma odprawę?

Czy przysługuje mi dodatek za pracę w nocy?

Często zdarza mi się pracować w godzinach nocnych. Bardzo często przebywam w pracy po godz. 20. Zdarza się, że z pracy wychodzę o godz. 24 a nawet i później. Czy z tego tytułu przysługują mi dodatkowe pieniądze.

Czy zawsze przysługuje odprawa pieniężna?

Jakie są zasady wypłacania odprawy w przypadku dokonywania przez pracodawcę zwolnień grupowych. Czy jest możliwość, że któraś grupa pracowników nie otrzyma odprawy. 

REKLAMA