REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Likwidacja stanowiska pracy

Małgorzata Podgórska

REKLAMA

Jestem zatrudniona w dużej firmie już 7 lat, niestety pracodawca likwiduje moje stanowisko z końcem marca br. Proponuje mi rozwiązanie umowy o pracę w drodze porozumienia stron. Czy jeśli się na to zgodzę, będzie mi się należała odprawa i w jakiej wysokości?

Odprawa będzie Pani przysługiwała, jeśli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników. W przedstawionej sytuacji mamy do czynienia z tzw. zwolnieniem indywidualnym. Występuje ono, gdy zaistnieje konieczność rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników z przyczyn niedotyczących pracownika (art. 10 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych - DzU nr 90, poz. 844 ze zm.). Jednocześnie liczba zwolnionych pracowników musi być mniejsza niż wymagana dla zwolnień grupowych (wystarczy zwolnić jednego lub dwóch pracowników w okresie nieprzekraczajacym 30 dni).

Autopromocja

Odprawa pieniężna zależy do zakładowego stażu pracy u pracodawcy, z którym następuje rozwiązanie umowy o pracę, i przysługuje ona w następującej wysokości:

  • 1-miesięcznego wynagrodzenia - jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
  • 2-miesięcznego wynagrodzenia - jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
  • 3-miesięcznego wynagrodzenia - jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Odprawę ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Jej wysokość nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2009 r. jest to kwota 19 140 zł (art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych).

Należy podkreślić, że nie ma przy tym znaczenia, czy w przeszłości pracownik otrzymał już taką odprawę u tego lub innego pracodawcy. Natomiast „zatrudnienie u danego pracodawcy” należy rozumieć jako cały okres zatrudnienia u niego, nawet jeśli nie trwał on w sposób ciągły.

Najwięcej wątpliwości budzą przyczyny stanowiące wyłączny powód uzasadniający rozwiązanie stosunku pracy. Wydaje się, że należy je rozumieć jako sytuację, w której bez zaistnienia tych przyczyn nie zostałaby podjęta przez pracodawcę indywidualna decyzja o zwolnieniu pracownika, czyli np.: likwidacja stanowiska pracy, zła kondycja finansowa firmy, reorganizacja czy kryzys gospodarczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyskusyjny pozostaje natomiast brak zgody pracownika na przyjęcie nowych warunków pracy lub płacy wynikających z wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 k.p.), które są zgodne z jego wykształceniem, kwalifikacjami zawodowymi i stanem zdrowia. Taki brak aprobaty ze strony pracownika może być potraktowany w niektórych przypadkach jako współprzyczyna rozwiązania stosunku pracy i wtedy pracownik nie nabędzie prawa do odprawy. Należy również podkreślić, że pracownikowi, który nabywa uprawnienie do odprawy pieniężnej z ustawy o grupowych zwolnieniach i jednocześnie przechodzi na rentę lub emeryturę, przysługują oba świadczenia w pełnej wysokości, czyli jednomiesięczna odprawa rentowa z tytułu niezdolności do pracy lub emerytalna (art. 921 k.p.) oraz odprawa pieniężna z tytułu zwolnienia z pracy w wysokości uzależnionej od okresu zatrudnienia u tego pracodawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

REKLAMA

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

REKLAMA

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA