| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Zarządzanie talentami w warunkach kryzysu

Zarządzanie talentami w warunkach kryzysu

Co zrobić, aby nie stracić utalentowanych i zaangażowanych ludzi, którzy pomogą przeprowadzić firmę przez okres zmian, spowolnienia i kryzysu? Jakie wyzwania stoją dzisiaj przed szefami HR w tym zakresie? W jaki sposób zarządzać talentami i budować kulturę wysokiej wydajności, kiedy wydatki na pracowników są coraz mniejsze? To tylko kilka pytań, które szczególnie często zadają sobie specjaliści HR w wielu firmach.

Podczas seminarium pod nazwą „Jak budować sukces firmy z zaangażowaną i stabilną grupą talentów?”, zorganizowanego przez Hewitt Associates w lutym tego roku w Warszawie, poruszano zagadnienia dotyczące programów zarządzania talentami. Gośćmi seminarium byli m.in. europejscy specjaliści w dziedzinie rozwoju i motywacji talentów. Międzynarodową firmę doradczą Edge Equilibrium reprezentowali Tim Casserley, założyciel i dyrektor, oraz John Leary Joyce, dyrektor, doświadczony trener i coach, założyciel i przewodniczący European Academy of Executive Coaching.

Nauka poprzez pracę

Korzyści wynikające z rozwijania utalentowanych pracowników to przede wszystkim dwukrotnie wyższy poziom wyników osiąganych w firmie dbającej o tzw. talenty, większa gwarancja powodzenia w funkcjonowaniu firmy w trudnych czasach dzięki obecności ludzi otwartych na nowe wyzwania i zapewnienie sukcesji. Dlatego firmy, mając to na względzie, tworzą różnego rodzaju programy zarządzania talentami. Okazuje się jednak, że sukces w zarządzaniu pracownikami z potencjałem odnoszą tylko niektóre firmy.

Po pierwsze, dzieje się tak dlatego, że w tych organizacjach w rozwój talentów aktywnie zaangażowany jest zarząd, a nie tylko dział HR - mówi Tim Casserley. Same programy zarządzania talentami niewiele się od siebie różnią. Rozbieżność tkwi w konsekwencji, z jaką działania są wdrażane. Po drugie, w firmach z powodzeniem zarządzających talentami wyszukiwanie osób z wysokim potencjałem (high potentials - HiPo) odbywa się już na najniższym szczeblu zarządzania. Po trzecie, w tych organizacjach osoba zaliczona do tej grupy rzeczywiście czuje się wyróżniona - dostaje zadania ambitniejsze niż szeregowi pracownicy, otrzymuje też lepsze wynagrodzenie. Ponadto tutaj uważnie monitoruje się poziom stresu, jakiemu poddawani są na co dzień liderzy. Ryzyko wypalenia zawodowego jest szczególnie niebezpieczne dla firmy, kiedy dotyka najcenniejszych pracowników.

Wreszcie, jak podkreśla z kolei John Leary Joyce, w firmach odnoszących sukces w zarządzaniu talentami kładzie się nacisk na naukę poprzez pracę, a nie udział w specjalnych szkoleniach. Dlatego też widać wyraźnie, że podstawową cechą kultury przywództwa jest w nich otwartość, brak barier w uczeniu się pracowników, a w konsekwencji - akceptacja dla błędów, jakie mogą pojawiać się w procesie rozwoju zawodowego oraz większa niż w innych firmach swoboda działania pracowników i możliwość wykazania się. Według angielskiego eksperta kluczowa jest więc transformacja kultury organizacyjnej. Promuje się w niej otwartość, formułowanie jasnej wizji i zasad w firmie, rozwój liderów poprzez konkretne działanie oraz tworzenie procesów wzmacniających wewnętrzną kulturę, takich jak systemy zarządzania wynikami, wynagradzania i motywacji, promowania i wspierania innowacyjności.

Firmy tak realizujące program zarządzania talentami uzyskują w sumie wyższe wyniki. Potwierdzają to m.in. międzynarodowe badania („Top Companies for Leaders Study; Hewitt 2007”). Okazuje się, że firmy, które konsekwentnie dbają o rozwój utalentowanych pracowników, osiągają o 22 proc. wyższe wyniki biznesowe od organizacji niewykazujących podobnego podejścia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »