Do czego może zobowiązać pracodawcę Państwowa Inspekcja Pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Pracownicy niestety często – błędnie – są przekonani, iż inspekcja pracy w niczym im nie pomoże, a wręcz zaszkodzi i boją się zgłaszać naruszenia. Przecież jeżeli pracodawca dowie się o takiej nielojalności swojego pracownika, to z miejsca znajdzie powód, żeby go zwolnić. Tymczasem PIP nie tylko ma szerokie uprawnienia i środki przymusu nakładane na pracodawcę, aby ten w przyszłości przestrzegał wszystkich praw pracowników, ale także osobom „donoszącym” zapewnia anonimowość.
REKLAMA
Zastrzeżenie danych
Każdy pracownik powinien wiedzieć, że jeżeli istnieje chociaż cień wątpliwości, że pracodawca będzie próbował go „ukarać” za zgłoszenie inspekcji jakichkolwiek naruszeń, to inspektor pracy może wydać postanowienie o zachowaniu w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości tego pracownika. W takim wypadku dane pracownika zostaną wyłączone z akt kontroli i nie będą dostępne dla pracodawcy. Może on wprawdzie w terminie 3 dni złożyć zażalenie na postanowienie inspektora, rzadko jednak zdarza się tak, aby inspektor okręgowy do którego kierowane jest zażalenie uchylił postanowienie o zastrzeżeniu danych. Pracownik nie musi się zatem obawiać.
Zobacz: Posiłki i napoje także zimą
Decyzje inspektora
Zgłaszając naruszenie praw pracowniczych do Państwowej Inspekcji Pracy warto wiedzieć, jakie decyzje może wydać kontrolujący pracodawcę inspektor i jak bardzo te środki zaradcze będą dotkliwe dla zakładu pracy.
Zatem, w zależności od zakresu naruszeń inspektor ma prawo:
- wydawać nakazy (które mogą dotyczyć np. usunięcia uchybień, wstrzymania prac lub działalności, zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej, wypłacenia wynagrodzenia lub innego należnego pracownikowi świadczenia związanego z jego pracą); nakazy są decyzjami administracyjnymi,
- wystąpienia do pracodawcy, które dotyczą praktycznie tych samych kwestii co nakazy, z tym że nie mają rangi decyzji,
- nałożyć na pracodawcę grzywnę wystawiając mu mandat za naruszenie praw pracowniczych, może także skierować sprawę do sądu grodzkiego,
- wnieść do sądu pracy pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy.
Zobacz serwis: Zatrudnienie
Jeżeli pracodawca uchyla się od wykonania nałożonych przez inspektora nakazów czy obowiązków, inspektor może wszcząć postępowanie egzekucyjne mające na celu przymuszenie pracodawcy do wykonania wydanych poleceń.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat