REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do renty może ustać

REKLAMA

W przypadku zmiany orzeczenia o niezdolności do pracy z całkowitej na częściową, świadczenie nie jest automatycznie zmieniane na niższe, lecz ustaje prawo do renty - orzekł Sąd Najwyższy.

Ustawa o emeryturach i rentach z FUS z 1998 roku reguluje w sposób odrębny świadczenie w przypadku całkowitej niezdolności do pracy i świadczenie w przypadku częściowej niezdolności do pracy. Odrębnie też uregulowane są kryteria dla osób, które mają 20-letni (kobiety) i 25-letni (mężczyźni) okres składkowy i nieskładkowy i dla tych, które takiego okresu nie mają.

Autopromocja

SN orzekał czy w przypadku zmiany stopnia niezdolności do pracy zmienia się jedynie wysokość renty czy też ustaje prawo do tego świadczenia. Chodzi o kobietę, która pobierała rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; po zmianie orzeczenia o stopniu niezdolności do pracy uważała, że nadal powinna otrzymać świadczenie, w zmniejszonej wysokości.

Innego zdania w tej sprawie był ZUS. W 2006 roku odmówił kobiecie prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i nie przyznał jej prawa do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Uznał, że nie spełnia warunków do otrzymania tego świadczenia. Ubezpieczona była częściowo niezdolna do pracy, ale nie miała 5-letniego okresu składkowego i nieskładkowego w ciągu ostatnich 10 lat.

Sprawa trafiła do sądu we Wrocławiu, który zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał kobiecie świadczenie w zmniejszonej wysokości (w przypadku częściowej niezdolności do pracy wynosi ono 75 proc. świadczenia z tytułu całkowitej niezdolności).

Opinię tę podzielił Sąd Apelacyjny, uznając że zmiana stopnia niezdolności do pracy nie jest wystarczającą przyczyną ustania prawa do renty. Uznał, że zmiana ta może skutkować jedynie zmianą wysokości świadczenia, a nie odmową przyznania go na dalszy okres.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatecznie sprawa ta trafiła do Sądu Najwyższego, który w czwartkowej uchwale orzekł, że jeżeli ustaje któryś z warunków do otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy, ustaje też prawo do renty.

Sąd podkreślił, że przepis ustawy o emeryturach i rentach z FUS reguluje prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i częściowej niezdolności do pracy w odmienny sposób. SN zaznaczył, że "w istocie mamy do czynienia z dwoma rodzajami rent" - dlatego świadczenia uzyskiwanego na podstawie jednych przepisów nie można automatycznie zamienić na świadczenie uzyskiwane na podstawie innych przepisów. Stąd nie jest możliwe jedynie obniżenie świadczenia w przypadku zmiany stopnia niezdolności do pracy u pewnej grupy uprawnionych, lecz prawo do renty ustaje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA