Kategorie

Formalne wymogi funkcjonowania firmowego przedszkola

Paulina Janiak
Aby firmowe przedszkole rozpoczęło działalność, musi spełnić kilka formalnych warunków, bez których jego funkcjonowanie nie jest możliwe.

Spełnienie formalności trzeba rozpocząć od oceny możliwości prawnych założenia przedszkola. Na początku należy ustalić, jaki podmiot prawny będzie organem założycielskim, prowadzącym przedszkole.

Stowarzyszenie czy fundacja

Firma, która podjęła decyzję o uruchomieniu przedszkola, może założyć stowarzyszenie lub fundację, której zadaniem będzie prowadzenie przedszkola. Do założenia stowarzyszenia niezbędnych jest co najmniej 15 osób zaangażowanych w projekt. Można przypuszczać, że trudno będzie znaleźć w firmie tylu pracowników zaangażowanych w realizację celów stowarzyszenia. Fundacja sprawdzi się, gdy zaangażowanych jest mniej osób, ale za to muszą one dysponować większymi finansami. Fundacja - w przeciwieństwie do stowarzyszenia - musi dysponować majątkiem do realizacji celów statutowych. Jeśli firma posiada statut, warto pomyśleć, aby w jego treści był zapis o możliwościach tworzenia zaplecza socjalnego, np. ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, lub możliwości tworzenia w tym celu fundacji. Wprowadzenie takiego zapisu do statutu jest o wiele łatwiejsze niż zakładanie od początku nowej organizacji. Zmiany w statucie organizacji muszą być zgłoszone do Krajowego Rejestru Sądowego. Stowarzyszenia i fundacje są organizacjami non profit, czyli działającymi nie dla zysku.

Zewnętrzny operator

Przedszkole może również założyć osoba fizyczna lub spółka prowadząca działalność gospodarczą. Z tej możliwości mogą korzystać ci pracodawcy, którzy nie znajdą w swoim środowisku zbyt dużej liczby osób zaangażowanych w przygotowanie i realizację projektu i chcą wszelkie formalności zlecić firmie zewnętrznej. Do współpracy można zaprosić operatora, który prowadzi już przedszkola prywatne lub zatrudnić firmę specjalizującą się w realizacji programów równowagi praca - rodzina i zakładaniu przedszkoli firmowych.

W przypadku korzystania z usług firmy zewnętrznej, już na początku współpracy należy określić formę organu prowadzącego.

Firma zewnętrzna może odpowiadać tylko za organizację i prowadzenie przedszkola, ale raportuje do stowarzyszenia lub fundacji założonej przez firmę, lub sama w całości przejmuje na siebie wszystkie kwestie związane z formalną i organizacyjną stroną prowadzenia. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ cały ciężar zorganizowania i prowadzenia placówki spada na wyspecjalizowaną firmę, która z pewnością dopilnuje wszystkich formalności i zaoszczędzi pracodawcy dodatkowych kłopotów.


Co robi organ założycielski

Do zadań organu założycielskiego należy:

 • zapewnienie warunków działania placówki, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki,
 • wykonywanie remontów obiektów oraz zadań inwestycyjnych w tym zakresie,
 • zapewnienie obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej placówki,
 • wyposażenie placówki w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do realizacji programów nauczania, programów wychowawczych oraz wykonywania innych zadań statutowych.

Przedszkole, ale jakie?

Jeśli zostanie ustalony organ prowadzący lub wyłoniona firma, które będzie prowadziła cały projekt realizacji przedszkola, należy określić, jaka placówka wychowania przedszkolnego jest firmie potrzebna.

Reklama

Najczęściej przez pojęcie „przedszkole” rozumie się dużą placówkę, mogącą przyjąć kilkadziesiąt dzieci. Pracodawca może jednak zdecydować o innej formie placówki. Trzeba sobie zdać sprawę, że do każdego rodzaju przedszkola niezbędne są zupełnie inne wymogi i obowiązki. Polskie prawo dopuszcza możliwość funkcjonowania przedszkoli publicznych i niepublicznych (zobacz ramkę na str. 34).

Od kilku miesięcy, dzięki nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, można zakładać nie tylko przedszkola, lecz także zespoły lub punkty przedszkolne. Również w tym przypadku forma opieki jest niekorzystna dla pracodawców, ponieważ zakłada, że placówka może przyjmować maksymalnie 25 dzieci, a zajęcia mogą być prowadzone tylko w niektóre dni w tygodniu. Z przyczyn oczywistych te warunki nie będę spełniały oczekiwań zarówno pracowników, jak i pracodawców.

Z przedstawionych form placówek przedszkolnych najbardziej korzystne dla pracodawcy są przedszkola niepubliczne. Warto zapoznać się z zasadami funkcjonowania innych przedszkoli i na tej podstawie poszukiwać własnych rozwiązań. Podstawą prawną rozważań może być ramowy statut dowolnego przedszkola publicznego, który zawiera wiele przydatnych informacji również dla przedszkola niepublicznego.

Gdy podstawowe decyzje dotyczące wyboru organu prowadzącego i rodzaju placówki zapadły, należy zająć się następującymi kwestiami: lokal, dyrektor placówki i kadra wychowawcza, program przedszkola.


Z miejscem nie jest tak łatwo

Reklama

Jednym z największych wyzwań, jakie staje przed zespołem, który zakłada przedszkole, jest znalezienie i dopasowanie odpowiedniego lokalu. Na tym etapie realizacji projektu przedszkola z pewnością lokal jest już znaleziony - ponieważ tak naprawdę znalezienie odpowiedniego budynku jest determinantem całego projektu. Pozostaje przeprowadzić adaptację pomieszczenia lub budynku. Jeśli przedszkole będzie chciało ubiegać się o dofinansowanie z urzędu gminy, będzie musiało spełnić dosyć wyśrubowane warunki, jakie spełniają przedszkola publiczne. Wymogi dotyczą przepisów budowlanych, pożarowych, bhp, sanepidu.

Lokal musi być wysoki na 3 m, dopuszczalna jest wysokość 2,5 metra, ale należy go wyposażyć w tzw. wentylację grawitacyjną - kosztowną. Straż pożarna nakaże zainstalowanie hydrantów o zwiększonej wydajności, odpowiedniej szerokości schodów i wyjścia ewakuacyjnego, sprawdzi, czy materiały budowlane i wykończeniowe posiadają atest. Zgodnie z normami w pomieszczeniach na każde dziecko powinno przypadać 2,3 m2 powierzchni. W sumie przedszkole na 40 miejsc powinno mieć minimum 200 m powierzchni, a plac zabaw minimum 600 m. Jeśli posiłki będą przygotowywane na miejscu, lokal musi mieć odpowiednio przygotowaną kuchnię z oddzielnymi pomieszczeniami do przygotowywania posiłków, zmywania, z osobnym wejściem dla dostawców i z własną wentylacją. Sanepid będzie sprawdzał przedszkole pod kątem oświetlenia, ogródka, odpowiedniego wyposażenia placu zabaw i pomieszczeń edukacyjnych.

Jeśli pomieszczenie będzie spełniało wszystkie wymogi - co nie jest przedsięwzięciem łatwym - przedszkole otrzyma dofinansowanie z budżetu gminy.

Po uzyskaniu pozytywnych opinii inspektora sanitarnego oraz komendanta Straży Pożarnej należy ustalić kwalifikacje, obowiązki i kompetencji dyrektora placówki oraz kadry.

Każdy może założyć, nie każdy wychowywać

Placówką przedszkolną może kierować osoba z wykształceniem pedagogicznym. Założyciel może pełnić funkcję menedżera, nie mając wpływu na plan edukacyjno-wychowawczy. Najlepiej jednak, jeśli pedagog znający specyfikę działania przedszkola odkryje w sobie talenty menedżerskie.

Najlepsza kadra to absolwenci studiów pedagogicznych o specjalności edukacja początkowa. Liczba opiekunów jest oczywiście zależna od liczby dzieci, z tym że na 20 maluchów musi przypadać jedna wychowawczyni, a w grupie najmłodszych - trzy.

Oprócz wykwalifikowanych wychowawców trzeba zatrudnić dyrektora, który będzie kierował zapleczem merytorycznym, sprzątaczkę, kogoś do pilnowania porządku i drobnych napraw, ewentualnie kucharki oraz pomoc kuchenną, jeśli w przedszkolu będą przygotowywane posiłki. Trzeba też zadbać o współpracowników, którzy poprowadzą zajęcia dodatkowe. Im bogatszy program edukacyjny, tym więcej chętnych do powierzenia nam swoich pociech. Zatem dobrze jest uwzględnić w kalkulacji pensje dla lingwistów, psychologów, logopedów i trenerów. Ponadto warto współpracować z katechetką, lekarzem pediatrą i stomatologiem.

Kolejnym zadaniem będzie określenie budżetu placówki, w tym określenie źródeł finansowania, dokonanie obowiązkowych i dobrowolnych ubezpieczeń, podpisanie umów z dostawcami energii i mediów oraz określenie założeń koncepcji prowadzenia przedszkola. Głównym celem placówki powinien być wszechstronny rozwój osobowości dziecka. Rodzice i kadra nauczycielska powinni wspólnie podjąć decyzję odnośnie do form edukacji.

Gdy wszystkie te warunki zostaną już uzgodnione, nie pozostaje nic innego, jak tylko uruchomienie placówki.


● Przedszkole publiczne - placówka prowadzi bezpłatne nauczanie i wychowanie, rekrutuje według zasady powszechnej dostępności, zatrudnia kadrę pedagogiczną według przepisów ustawy - Karta Nauczyciela i przepisów wykonawczych do tej ustawy. Otrzymuje dotacje z gminy. Ta forma placówki nie jest dostępna dla przedszkola pracowniczego, ponieważ musi się kierować zasadami powszechnej dostępności, co oznacza, że do przedszkola będą mogły uczęszczać nie tylko dzieci pracowników, lecz także wszystkie dzieci, które zamieszkują na terenie gminy. Z oczywistych względów nie jest to korzystne dla pracodawcy.

● Przedszkole niepubliczne - placówka nie prowadzi bezpłatnego nauczania i wychowania, rekrutuje według własnych kryteriów, nie stosując zasady powszechnej dostępności, zatrudnia kadrę według odrębnych przepisów, najczęściej - Kodeksu pracy. Ta forma jest najbardziej odpowiednia dla firmowych przedszkoli. Daje dowolność co do organu założycielskiego, prowadzenia placówki, form wychowawczych i edukacyjnych oraz pobieranego czesnego. Daje to wolną rękę pracodawcom, ale dotacje z urzędu gminy uzyskuje, gdy spełnia wszelkie wymogi, jakie stawiane są przed przedszkolem publicznym, z wyjątkiem powszechnej dostępności.

UWAGA

Obecnie brakuje 3 tys. miejsc w warszawskich przedszkolach, ponad 1000 w Krakowie, w Poznaniu - 800, w Radomiu i Łodzi po ok. 600. W ponad 500 gminach (na 2478) nie ma ani jednego przedszkola. Odbudowanie infrastruktury jest kapitałochłonne i przede wszystkim czasochłonne, a zapotrzebowanie na miejsca w przedszkola będzie rosło - fala wyżu demograficznego ma trwać do ok. 2015 roku.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?