| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Formalne wymogi funkcjonowania firmowego przedszkola

Formalne wymogi funkcjonowania firmowego przedszkola

Aby firmowe przedszkole rozpoczęło działalność, musi spełnić kilka formalnych warunków, bez których jego funkcjonowanie nie jest możliwe.

Spełnienie formalności trzeba rozpocząć od oceny możliwości prawnych założenia przedszkola. Na początku należy ustalić, jaki podmiot prawny będzie organem założycielskim, prowadzącym przedszkole.

Stowarzyszenie czy fundacja

Firma, która podjęła decyzję o uruchomieniu przedszkola, może założyć stowarzyszenie lub fundację, której zadaniem będzie prowadzenie przedszkola. Do założenia stowarzyszenia niezbędnych jest co najmniej 15 osób zaangażowanych w projekt. Można przypuszczać, że trudno będzie znaleźć w firmie tylu pracowników zaangażowanych w realizację celów stowarzyszenia. Fundacja sprawdzi się, gdy zaangażowanych jest mniej osób, ale za to muszą one dysponować większymi finansami. Fundacja - w przeciwieństwie do stowarzyszenia - musi dysponować majątkiem do realizacji celów statutowych. Jeśli firma posiada statut, warto pomyśleć, aby w jego treści był zapis o możliwościach tworzenia zaplecza socjalnego, np. ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, lub możliwości tworzenia w tym celu fundacji. Wprowadzenie takiego zapisu do statutu jest o wiele łatwiejsze niż zakładanie od początku nowej organizacji. Zmiany w statucie organizacji muszą być zgłoszone do Krajowego Rejestru Sądowego. Stowarzyszenia i fundacje są organizacjami non profit, czyli działającymi nie dla zysku.

Zewnętrzny operator

Przedszkole może również założyć osoba fizyczna lub spółka prowadząca działalność gospodarczą. Z tej możliwości mogą korzystać ci pracodawcy, którzy nie znajdą w swoim środowisku zbyt dużej liczby osób zaangażowanych w przygotowanie i realizację projektu i chcą wszelkie formalności zlecić firmie zewnętrznej. Do współpracy można zaprosić operatora, który prowadzi już przedszkola prywatne lub zatrudnić firmę specjalizującą się w realizacji programów równowagi praca - rodzina i zakładaniu przedszkoli firmowych.

W przypadku korzystania z usług firmy zewnętrznej, już na początku współpracy należy określić formę organu prowadzącego.

Firma zewnętrzna może odpowiadać tylko za organizację i prowadzenie przedszkola, ale raportuje do stowarzyszenia lub fundacji założonej przez firmę, lub sama w całości przejmuje na siebie wszystkie kwestie związane z formalną i organizacyjną stroną prowadzenia. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ cały ciężar zorganizowania i prowadzenia placówki spada na wyspecjalizowaną firmę, która z pewnością dopilnuje wszystkich formalności i zaoszczędzi pracodawcy dodatkowych kłopotów.

Czytaj także

Autor:

partner w firmie Femmeritum zajmującej się wspieraniem firm w realizacji strategii równowaga praca-rodzina

Źródło:

INFOR
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »