Kategorie

Jak przenieść pracownika do innej pracy w tym samym mieście

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Pracownik jest zatrudniony w centrali firmy w Łodzi. Chcemy go przenieść do pracy do oddziału firmy, który również znajduje się w Łodzi, tylko w innej dzielnicy. Pracownik byłby zatrudniony w oddziale na takim samym stanowisku jak w centrali, otrzymywałby wynagrodzenie w takiej samej wysokości jak dotychczas. Inne warunki zatrudnienia również pozostałyby bez zmian. Czy w takim przypadku możemy przenieść na stałe pracownika do oddziału firmy bez zmiany umowy o pracę? Jeśli nie, to czy możemy skierować go czasowo do pracy w oddziale nie dokonując zmiany umowy?

RADA

Jeżeli w umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy został wskazany adres centrali firmy, przeniesienie pracownika do oddziału firmy będzie wymagało zmiany umowy o pracę. Nie mogą Państwo czasowo skierować pracownika do pracy w oddziale firmy bez zmiany umowy o pracę.

UZASADNIENIE

Reklama

W umowie o pracę należy ustalić miejsce wykonywania pracy. Strony zawierające umowę o pracę mają jednak swobodę w określaniu miejsca pracy. Może być ono określone jako miejsce stałe albo jako zmienne, może zostać oznaczone ogólnie jako miejscowość, a może też zostać określone za pomocą siedziby pracodawcy lub położenia jego jednostek organizacyjnych (oddziałów). Miejsce pracy może być również określone przez strony bardzo dokładnie. Jeżeli w umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy wskazano jedynie miasto, w którym firma ma siedzibę, przeniesienie pracownika do pracy w oddziale firmy z siedzibą w tym samym mieście, przy zachowaniu pozostałych warunków zatrudnienia, nie będzie wymagało zmian w umowie o pracę. Jednak zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej miejsce wykonywania pracy powinno być określone możliwie najdokładniej (jeśli to możliwie, że wskazaniem dokładnego adresu).

Jeśli miejsce wykonywania pracy określono bardzo wąsko, np. jako siedziba zakładu pracy w danej miejscowości z oznaczeniem ulicy, to każda zmiana tak oznaczonego miejsca nawet w obrębie tej samej miejscowości, np. zmiana dzielnicy czy nawet ulicy, będzie wymagać dokonania zmian w umowie o pracę.

Można to uczynić za pomocą porozumienia zmieniającego. Można przy tym zmienić również inne elementy umowy. Jest to w tej sytuacji najprostsze rozwiązanie i jednocześnie bardzo korzystne dla pracodawcy, gdyż w ten sposób strony mogą dokonać zmian w każdej umowie o pracę.

Innym rozwiązaniem jest dokonanie wypowiedzenia warunków pracy lub płacy, tzw. wypowiedzenie zmieniające. Aby wypowiedzenie zmieniające było skuteczne, muszą zostać przedstawione na piśmie nowe warunki pracy, w tym nowe miejsce pracy.

Należy przypomnieć, że do wypowiedzenia warunków pracy lub płacy stosuje się przepisy dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę. W drodze wypowiedzenia zmieniającego pracodawca może więc zmienić miejsce wykonywania pracy wyłącznie pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, na okres próbny oraz na czas określony, jeżeli umowa została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy i strony przewidziały w niej możliwość wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Ponadto, w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony pracodawca ma obowiązek wskazania przyczyn uzasadniających dokonanie wypowiedzenia zmieniającego. Jeśli zmiana warunków pracy miałaby dotyczyć wyłącznie miejsca wykonywania pracy, nie zaś rodzaju wykonywanej pracy, pracodawca nie może czasowo przenieść pracownika do oddziału firmy bez zmiany umowy o pracę (art. 42 § 4 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Pracodawca może zmienić miejsce wykonywania pracy bez dokonywania zmiany umowy o pracę, jeżeli powierza pracownikowi wykonywanie innego rodzaju pracy.

Pracodawca może powierzyć pracownikowi inną pracę niż określona w umowie o pracę na czas nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Nie daje to jednak podstaw do powierzenia pracownikowi takiej samej pracy w innej miejscowości lub nawet w oddziale firmy mającym siedzibę w tej samej miejscowości. Gdyby oprócz zmiany miejsca wykonywania pracy zmianie ulegał również rodzaj pracy (pracownik miałby w oddziale firmy wykonywać pracę na innym stanowisku niż określone w jego umowie o pracę), wówczas pracodawca mógłby czasowo przenieść tego pracownika do oddziału na zasadach określonych w art. 42 § 4 Kodeksu pracy.

Podstawa prawna:

 • art. 29 § 1, art. 42 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

 • W przypadku polecenia dotyczącego wykonywania czynności wynikających z rodzaju pracy określonego w umowie o pracę, pracodawca nie musi dokonywać wypowiedzenia warunków pracy (art. 42 § 1 Kodeksu pracy) oraz nie ma obowiązku stosowania art. 42 § 4 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 14 października 2004 r., I PK 663/03, OSNP 2005/19/298)
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  In vitro i prawo do ubezpieczenia społecznego – wyrok ETPCz

  Czy podjęcie przez pracownicę nowego zatrudnienia w trakcie procedury in vitro stanowi podstawę do odmowy ubezpieczenia społecznego?

  Kod wykonywanego zawodu w ZUS ZUA i ZUS ZZA

  Kod wykonywanego zawodu w dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA to ważna zmiana, która wejdzie w życie 16 maja 2021 r. Na czym w praktyce będzie polegał nowy obowiązek?

  Kompetencje cyfrowe - tego wymagają pracodawcy [RAPORT]

  Kompetencje cyfrowe - tego przede wszystkim wymagają pracodawcy. Cyfryzacja rynku pracy to trend przyspieszony przez epidemię koronawirusa. Jak nową rzeczywistość oceniają pracownicy? Na to pytanie odpowiada raport "Cyfrowa ewolucja kariery".

  Dwie umowy o pracę - składki ZUS

  Dwie umowy o pracę - co na to prawo? Składki ZUS opłaca się od jednej czy dwóch umów?

  Poważne zachorowanie - oszczędności PPK mogą pomóc

  Poważne zachorowanie - co to jest w rozumieniu ustawy o PPK? Jak oszczędności PPK mogą pomóc, gdy uczestnik PPK, jego małżonek lub dziecko zachoruje?

  Badanie trzeźwości pracownika - nowe przepisy

  Badanie trzeźwości pracownika alkomatem - nowe przepisy przyznają pracodawcy prawo do prewencyjnych, wyrywkowych kontroli alkomatem.

  Badanie trzeźwości pracownika 2021

  Badanie trzeźwości pracownika - w 2021 r. powstał projekt ustawy umożliwiający pracodawcy przeprowadzanie wyrywkowych kontroli trzeźwości pracownika.

  Praca dla informatyka 2021 - zarobki i praca zdalna [ANALIZA]

  Praca dla informatyka w 2021 r. - liczba ofert pracy dla informatyków wciąż rośnie. Dla pracowników z branży IT liczą się zarobki i praca zdalna. Analiza przedstawia obecną sytuację informatyków na rynku pracy.

  Godziny pracy 2021

  Godziny pracy 2021 - ile godzin pracy i dni wolnych od pracy wypada w poszczególnych miesiącach? Jak obliczyć godziny pracy?

  Długotrwałe niewykonywanie obowiązków - wypowiedzenie umowy

  Wypowiedzenie umowy - czy długotrwałe niewykonywanie części obowiązków pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem?

  Rozliczanie czasu pracy zdalnej

  Czas pracy zdalnej to dosyć kłopotliwe zagadnienie. Jak ewidencjonować i kontrolować pracownika na home office? W jaki sposób rozliczać nadgodziny i wprowadzić zadaniowy czas pracy?

  Rynek pracy w czasie pandemii a szara strefa w rolnictwie

  Rynek pracy w czasie pandemii - czy część pracowników zasiliła szarą strefę w rolnictwie? Poniżej znajduje się analiza.

  Najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców w historii - kwiecień 2021

  Cudzoziemcy pobili rekord - w kwietniu 2021 r. jest najwięcej ubezpieczonych w Polsce obcokrajowców w historii. Jak przedstawiają się liczby?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych 2022

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Co się zmieni? Nowe emerytury i renty będą wypłacane tylko na konto. Rozwiąże się problem emerytur czerwcowych. Zmienią się zasady pobierania zasiłków.

  Brexit a ubezpieczenia i rozliczenia podatkowe pracowników

  Brexit - jakie są skutki w zakresie ubezpieczeń społecznych i rozliczeń podatkowych pracowników? Wszystko o zaświadczeniu A1.

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów - byłych pracowników

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów będących byłymi pracownikami - jak obliczyć? Jak ustalić status tych osób i wysokość zwiększenia?

  Ostatni dzień na wdrożenie PPK!

  PPK - 10 maja 2021 r. to ostatni dzień na wdrożenie PPK czyli zawarcie umowy o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową.

  Praca zdalna - przepisy prawne

  Praca zdalna - przepisy prawne regulujące home office znajdują się w ustawie covidowej. Kodeks pracy wciąż nie zawiera przepisów dotyczących pracy zdalnej.

  Bezrobocie w kwietniu 2021 r.

  Bezrobocie - w kwietniu 2021 r. w Polsce odnotowano spadek bezrobocia. Gdzie jest najwyższe bezrobocie, a gdzie najniższe?

  Emerytury stażowe - obywatelska inicjatywa ustawodawcza

  Emerytury stażowe będą przedmiotem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. NSZZ "Solidarność" apeluje o liczne podpisy.

  4 urlopy dla ojca po urodzeniu dziecka

  Urlopy dla ojca - po urodzeniu dziecka ojciec może skorzystać z 4 rodzajów urlopów - ojcowskiego, okolicznościowego, tacierzyńskiego i rodzicielskiego.

  Przymusowy urlop wypoczynkowy - jaka forma?

  Przymusowy urlop wypoczynkowy - w jakiej formie pracodawca powinien polecić pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego?

  Idealny pierwszy dzień pracy - model First Day Experience

  Pierwszy dzień w nowej pracy - jak wygląda w modelu First Day Experience? Jak mógłby wyglądać idealny pierwszy dzień pracy?

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym wchodzi w życie - Izrael i Turcja

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym podpisana między Polską i Izraelem oraz umowa podpisana między Polską a Turcją wchodzą w życie dnia 1 maja i 1 czerwca 2021 r.

  Czym jest informacja starosty?

  Informacja starosty to dokument związany z zatrudnianiem cudzoziemców. To tzw. test rynku pracy. Czemu służy? Kiedy jest wymagana, a kiedy nie?