Kategorie

Jak przygotować menedżerów do radzenia sobie w trudnych sytuacjach w zarządzaniu zmianą?

Magdalena Dąbrowska
Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  
Jestem dyrektorem personalnym w międzynarodowym przedsiębiorstwie. Obecnie jesteśmy w trakcie poważnych zmian organizacyjnych. Stoją przed nami nowe cele i wyzwania związane z jednej strony z restrukturyzacją, a z drugiej z kryzysem gospodarczym. Jako szef HR jestem odpowiedzialna za przeprowadzenie zmian w obszarze zasobów ludzkich. Jak najefektywniej wesprzeć kadrę menedżerską i na co zwrócić szczególną uwagę w tym procesie?

ODPOWIEDŹ

Od menedżerów firma oczekuje, że będą szybko i skutecznie reagować na zachodzące zmiany, inicjować odpowiednie działania i wspierać swój zespół w trudnym procesie zmian. Menedżer musi być świetnym, kompetentnym liderem, potrafiącym pociągnąć za swoją wizją zespół. Bez przygotowania i wsparcia firmy może sobie z tym nie poradzić.

Szkolenie dla menedżerów

Reklama

Kadra menedżerska musi przygotować się do zmian. Dobrą formą jest przygotowane specjalnie na potrzeby organizacji szkolenie połączone z warsztatem, podczas którego menedżerowie zapoznają się z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi zarządzania zmianą czy też „oswajaniem zmiany”. Najpierw należy dokładnie zapoznać menedżerów ze zjawiskiem zmiany, przede wszystkim ze sposobami przeżywania i reagowania na to zjawisko przez człowieka. Uczestnicy warsztatu powinni dowiedzieć się, że poszczególne osoby mogą znajdować się w tym samym czasie w różnych fazach procesu reakcji na zmiany, będą też w różny sposób reagowały na otaczającą ich rzeczywistość. Konieczne jest więc poznanie, jak proces zmian odbierany jest z ich perspektywy i jak im pomóc, aby aktywnie włączyli się w realizację zmian.

Podczas szkolenia powinny zostać opracowane konkretne działania przyspieszające i ułatwiające proces zmian. Wymaga to uczenia się nowych, rozwijania i wzmacniania już posiadanych umiejętności. Końcową część programu stanowić powinny symulacje i nauka praktycznego wykorzystywania zdobytej wiedzy i umiejętności.

Podczas zajęć niezbędne jest kreowanie zmian w myśleniu i postawach uczestników poprzez:

 • postrzeganie sytuacji zmiany jako okazji i szansy rozwoju,
 • przechodzenie od myślenia o przeszłości do twórczego myślenia o przyszłości i poszukiwania nowych szans dla siebie,
 • efektywne radzenie sobie ze stresem, który jest nieodłącznym elementem zmian,
 • dostrzeżenie przez uczestników możliwości, jakie niesie zmiana dla siebie samego - kreowanie pozytywnego nastawienia do zmiany,
 • dostosowanie siebie i swoich celów do zachodzących zmian,
 • budowanie skutecznych relacji z członkami zespołu poprzez motywowanie.

Kolejnym krokiem powinno być obudzenie w pracownikach świadomości i potrzeby zmian. Podczas specjalnych warsztatów pracownicy sami, przy odpowiedniej moderacji, dochodzą do tego, jak będzie rozwijał się rynek, mogą wspólnie dyskutować o tym, co się stanie, gdy działania nie zostaną dostosowane do nowej sytuacji na rynku. Następnie pracują nad działaniami, jakie musi podjąć firma, aby uniknąć możliwej porażki. Warsztaty takie powinny być skierowane do wszystkich pracowników, których zmiana dotyczy.

Przewodnik i rzecznik

Reklama

Menedżer powinien umożliwić przejście pracownikom przez wszystkie etapy akceptowania zmian, nie wyciągać konsekwencji za niedociągnięcia czy spadek wydajności. Ze względu na to, że ma on bezpośredni kontakt z szeregowymi pracownikami, musi rozumieć, co dzieje się w głowach jego pracowników. Powinni mieć oni wyjaśnione przyczyny i skutki zachodzących zmian. Niezbędny jest też czas na ich zaakceptowanie. Sztuką jest więc takie dawkowanie informacji, aby z jednej strony dać szeroki pogląd na to, co się dzieje, z drugiej nie przesadzić - zachować pewną dawkę informacji na później. Menedżer musi wykazać zrozumienie dla pracownika, ale także wspierać proces zmian.

Rolą działów HR jest uświadomienie menedżerom, że większość oporów pracowników wynika z niewłaściwej komunikacji i poczucia, że szefowie ujawniają tylko część informacji związanych z tym, co będzie się działo. W niektórych organizacjach działy HR wprowadzają więc bardzo szeroki zakres działań, które mają usprawnić przepływ informacji w procesie zmian.

Należy pamiętać, że proces komunikacyjny powinien być kontynuowany także po zakończeniu zmian organizacyjnych. Od sprawnego jego przebiegu zależą stosunki międzyludzkie w firmie, które określają pracę całych zespołów ludzkich i poszczególnych pracowników, ich lojalność i przywiązanie do firmy. Dlatego stworzenie i funkcjonowanie efektywnego systemu komunikacji wewnętrznej jest niezwykle ważne dla każdej organizacji.

Trudna rozmowa

W ramach przygotowania do przeprowadzenia procesu zmian członkowie kadry zarządzającej powinni umieć przedstawić nową strategię firmy, podać przyczyny restrukturyzacji, uzasadnić ważność decyzji, znać kryteria selekcji uwzględniane przy wyborze zwalnianych pracowników oraz warunki rozstania. Właściwe i dokładne przygotowanie się do rozmowy z pracownikiem jest kluczowe. Osoby prowadzące spotkanie, zazwyczaj bezpośredni przełożony i dyrektor personalny, powinny współpracować przy opracowaniu struktury spotkania, informacji dla pracownika, uzasadnieniu decyzji i propozycji konkretnej pomocy.

Biorąc pod uwagę sytuację, osobowość pracownika, należy rozważyć jego ewentualne reakcje i możliwe zachowania w trakcie trudnej rozmowy. Menedżerowie prowadzący rozmowę z pracownikiem muszą być gotowi na to, że przekazywana informacja może spowodować u danej osoby szok, wybuch złości i wiele innych skrajnych reakcji czy zachowań. W związku z tym należy przygotować różne scenariusze rozmów. Niezwykle istotny jest sposób przekazania informacji, dostosowanie komunikacji i radzenie sobie z emocjami pracownika. Należy pamiętać, że kierownicy także ulegają emocjom, dlatego wcześniejsze przygotowanie umożliwi im kontrolę nad emocjami oraz przebiegiem całego spotkania.

Łatwiej wspólnie

Kolejnym ważnym zadaniem jest dbanie o zespół swoich pracowników, o ich zaangażowanie, motywację i integrację (szczególnie gdy pojawiły się w nim nowe osoby, a inne go opuściły). W szybszym dostosowaniu się do nowej sytuacji pomogą nie tylko wspólne zadania, lecz także np. wspólnie spędzony czas. Dzięki temu szybciej nawiązują się dobre relacje pomiędzy ludźmi. Warto też pokazać pracownikom, że w swojej codziennej pracy mają wpływ na sytuację i tworzenie nowych warunków pracy. Spotkania z zespołem pracowników należy powtarzać w miarę możliwości, aby przedstawiać nowe informacje dotyczące restrukturyzacji czy też podzielenia się pozytywnymi rezultatami.

Sposoby informowania w procesie zmian

 • Intranet, broszury, gazetka firmowa to dobre nośniki informacji, szczególnie tych pozytywnych, np. promowanie sukcesów firmy.
 • Wyznaczenie osoby wyjaśniającej wątpliwości.
 • Warsztaty z zakresu zarządzania zmianą dla całego kierownictwa.
 • Warsztaty dla pracowników szeregowych - angażowanie pracowników w rozwiązywanie problemów.
 • Spotkania informacyjne, które mają atrakcyjną formę, np. burzy mózgów, i zbieranie najlepszych pomysłów dotyczących radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w procesie zmian.
 • Indywidualne konsultacje, dzięki którym podwładni mogą uzyskać wsparcie od działu HR, swoich szefów, a także więcej szczegółowych informacji.
 • Projekt pilotażowy - zmiany wprowadzane są w dziale, który najlepiej je przyjmie i z którego będzie można pozyskać rzeczników zmiany dla innych działów.
 • Outplacement. Jeżeli zmiana wiąże się ze zwolnieniami, rozstania powinny być przeprowadzone z ogromną dbałością o odchodzących pracowników.
 • Imprezy integracyjne - po zamknięciu procesu zmian, kiedy nowe działy czy komórki już funkcjonują.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?