REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Ochrona miejsc pracy i wynagrodzeń

Władze Solidarności domagają się od rządu i pracodawców rozmów w sprawie działań państwa wobec kryzys.

Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem

Nowelizacja przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2008 r. nr 223, poz. 1456) rozszerza krąg osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego wynikającego z konieczności sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem.

Zakaz zrzeczenia się prawa do wynagrodzenia

Zrzeczenie się może obejmować albo zobowiązanie pracownika do świadczenia pracy nieodpłatnie, albo zwolnienie pracodawcy z zapłaty wynagrodzenia za przepracowany przez pracownika okres.

REKLAMA

Ustawa obniżająca emerytury funkcjonariuszom organów bezpieczeństwa - do prezydenta

Sejm przyjął ustawę, obniżającą emerytury funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa PRL oraz WRON wraz z zaproponowaną przez Senat preambułą. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Ochrona przed zwolnieniem w wieku przedemerytalnym

Pracownik, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy o pracę (art. 39 k.p.).

Pierwszy urlop wypoczynkowy

Po studiach udało mi się dostać pracę na pełen etat. Rozpoczęłam ją w styczniu tego roku. Szykuje się okres wakacji, stąd moje pytanie, kiedy mogę wykorzystać swój pierwszy urlop. 

Czy ojciec ma prawo do macierzyńskiego?

Czy ojciec dziecka, który nie jest mężem matki może skorzystać z części urlopu macierzyńskiego. Ja chcę wcześniej wrócić do pracy. Dodam, że konkubent chce uznać dziecko.

REKLAMA

Kiedy zgłosić wniosek o urlop wychowawczy?

Czy prawo pracy przewiduje jakiś z góry określony termin do którego można zgłaszać wniosek o urlop wychowawczy. 

Czy można odwołać z urlopu na żądanie?

Wziąłem dwa dni urlopu na żądanie. Jednak pracodawca pod koniec pierwszego dnia wezwał mnie z urlopu do pracy. Czy miał prawo tak postąpić. 

Czy mogę pozbyć się urlopu?

Czy mogę „sprzedać” urlop? U obecnego pracodawcy jestem zatrudniony od 7 lat. W tym roku nie chciałbym brać urlopu. Nie mam ochoty nigdzie wyjeżdżać a siedzieć w domu, zwłaszcza od śmieci żony, nie lubię. Czy mogę zatem nie brać urlopu i normalnie przychodzić do pracy a w zamian za to dostać dodatkowe pieniądze? 

Czy mogę skrócić urlop macierzyński?

Urodziłam dziecko, mały dobrze się chowa, a ja chce jak najszybciej wrócić do pracy. Czy istniej możliwość skrócenia urlopu macierzyńskiego. 

Choroba na urlopie wypoczynkowym

Zachorowałem w trakcie urlopu wypoczynkowego. Przedłużyłem urlop i nie powiadomiłem o tym pracodawcę. Pracodawca rozwiązał ze mną umowę bez wypowiedzenia. Dopiero niedawno przyniosłem zaświadczenie lekarskie potwierdzające moją niezdolność do pracy. Czy pracodawca postąpił prawidłowo?

Jak złożyć wniosek o urlop wychowawczy?

Jestem na urlopie macierzyńskim chcę po jego zakończeniu przejść na urlop wychowawczy. Chcę złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy. Co powinnam zawrzeć we wniosku o wychowawczy?

Kiedy zgłosić nieobecność?

Rozchorowałem się i nie poszedłem do pracy. Do jakiego czasu muszę zgłosić pracodawcy swoją nieobecność spowodowaną chorobą. 

Wykorzystanie urlopu macierzyńskiego w innym terminie

Urodziłam wcześniaka, 6 tygodni przed terminem. Niestety musi przebywać na oddziale intensywnej opieki. Czy mogę wrócić do pracy, a potem wykorzystać urlop, już po powrocie dziecka ze szpitala?

Czy jako ojciec mam prawo do urlopu wychowawczego?

Niedługo zostanę ojcem. Moja żona po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, chce iść na wychowawczy. Chciałbym w trakcie jej wychowawczego także skorzystać z takiego urlopu. Czy mam do tego prawo? 

Czy pracodawca mógł przerwać urlop wypoczynkowy?

Byłem na urlopie wypoczynkowym. Pracodawca wezwał mnie z urlopu, tłumacząc, że jestem w firmie niezbędny. Czy można przerwać pracownikowi urlop.  

Czy mogę przerwać urlop wychowawczy?

Od zeszłego roku jestem na urlopie wychowawczym. Jednak pojawiła się możliwość, że moja mam zaopiekuje się córeczką. Czy mogę przerwać urlop wychowawczy?  

Urlop okolicznościowy z powodu śmierci babci

Czy pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu okolicznościowego pracownikowi z powodu śmierci babci? Czy dzień wolny z powodu zgonu członka rodziny jest płatny?

Czy otrzymam pieniądze za przesunięcie urlopu?

Planowałam urlop na koniec czerwca. Jednak mój szef stwierdziła, że moja obecność w pracy jest niezbędna. Czy mogę domagać, się zwrotu pieniędzy za przygotowania do urlopu. 

Czy jako pracownik tymczasowy mam prawo do urlopu wypoczynkowego?

Jestem zatrudniona jako pracownik tymczasowy. Mam w związku z tym pytanie, czy przysługuje mi urlop wypoczynkowy, tak jak innym pracownikom. Umowę mam zawartą od maja do grudnia. 

Czy można wypowiedzieć umowę w czasie urlopu wypoczynkowego?

Zasadą jest, że nie można w czasie urlopu wypoczynkowego wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę. Ochrona przysługuje pracownikowi niezależnie od czasu trwania urlopu. Niestety istnieją pewne wyjątki od tej zasady.

Co dzieje się z niewykorzystanym przez pracownika urlopem?

Pracownicy nie zawsze mają możliwość wykorzystania swoich urlopów na bieżąco. Potrafią zgromadzić bardzo wiele dni zaległego urlopu. Za nieudzielanie pracownikowi urlopu pracodawca może zostać ukarany grzywną. Mimo tego tylko w niektórych sytuacjach pracownik może skorzystać z urlopu w ustalonym przez siebie czasie.

Na jaki urlop wypoczynkowy może liczyć pracownik tymczasowy?

Pracownikom tymczasowym przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop przysługuje im na innych zasadach niż zwykłym pracownikom. 

Na jaki czas pracodawca może udzielić urlopu wychowawczego?

Wymiar urlopu wychowawczego zależy od tego czy dziecko, na opiekę którego pracownik wnosi o urlop jest dzieckiem niepełnosprawnym. 

Urlop wychowawczy w częściach

Urlop wychowawczy ma na celu umożliwienie rodzicom opieki nad dzieckiem w pierwszych latach jego życia. Urlop taki przysługuje w wymiarze 3 lat. Może być jednak dzielony. Ograniczeniem jest możliwość podzielenie urlopu wychowawczego tylko na 4 części.

Czy pracownik może wykorzystać urlop wypoczynkowy w częściach?

Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Pracodawca tylko w wyjątkowych sytuacjach może spowodować przerwanie urlopu. 

Jak zlicza się staż urlopowy pracownika

Do stażu urlopowego zalicza się okresy faktycznie wykonywanej pracy oraz okresy nauki, służby wojskowej, pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Od długości stażu zależy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika.

Urlop okolicznościowy na pogrzeb teściowej

Zmarła moja teściowa. Chcę pomóc mężowi załatwić wszelkie formalności związane z pogrzebem teściowej. Czy przysługuje mi urlop okolicznościowy?

Jakie mamy urlopy okolicznościowe?

Urlopy okolicznościowe to nazwa potoczna używana na określenie dni, w których pracownik zwolniony jest od obowiązku świadczenia pracy w związku z ważnymi wydarzeniami rodzinnymi i osobistymi pracownika. Pracodawca ma zaś obowiązek wypłacić za takie dni wolne wynagrodzenie. Kto może wykorzystać urlop okolicznościowy?

Na jakie urlopy okolicznościowe może liczyć pracownik?

Urlopy okolicznościowe to nazwa potoczna. Używana jest do określenia dni, w których pracownik jest zwolniony od obowiązku świadczenia pracy. Pracodawca ma zaś obowiązek wypłacić za taki dzień wynagrodzenie. Urlopy te związane są z ważnymi wydarzeniami rodzinnymi i osobistymi pracownika.

Czy każdy pracownik ma prawo do urlopu na żądanie?

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu na żądanie w terminie przez niego wskazanym. Wymiar urlopu na żądanie to 4 dni w ciągu roku kalendarzowego.

W jaki sposób pracownik powinien zażądać urlopu?

Pracownik nie musi uzasadniać decyzji zażądania urlopu. Powinien dokonać zgłoszenia urlopu na żądanie najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. 

Czy pracodawca może odmówić pracownikowi urlopu na żądanie?

Urlop na żadanie nie jest dodatkowym urlopem jaki przysługuje pracownikowi. Jest on wliczany do ogólnej liczby dni urlopu jakie przysługują pracownikowi.

Do kiedy pracownik powinien złożyć wniosek o urlop na żądanie?

Pracodawca ma obowiązek na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym udzielić mu nie więcej niż czterech dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Zgłoszenie przez pracownika żądania udzielenia urlopu powinno nastąpić najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. 

Co może spowodować przesunięcie urlopu wypoczynkowego?

Zasadą jest, że pracownik powinien wykorzystać urlop zgodnie z ustalonym planem urlopów lub w uzgodnionym z pracodawcę terminie. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Mogą zaistnieć sytuację, które zmuszają pracownika do przerwania urlopu 

Czy adoptujący rodzice mają prawo do urlopu macierzyńskiego?

Pracownikom, którzy zaadoptowali dziecko przysługuje urlop na zasadach urlopu macierzyńskiego.

Czy ojciec dziecka ma prawo do urlopu macierzyńskiego?

Przyjęło się, że z urlopu macierzyńskiego korzystają tylko kobiety. Obecnie sytuacja to coraz częściej ulega zmianie. Ojciec pracownik w określonych sytuacjach ma prawo do urlopu macierzyńskiego. Często z tego względu jest on nazywany urlopem „tacierzyńskim”. 

Kto ma prawo do urlopu macierzyńskiego?

Urlop macierzyński przysługuje pracownicy. Celem jego jest opieka nad dzieckiem w pierwszych miesiącach jego życia. Warto sprawdzić, czy pracownicy zawsze przysługuje urlop oraz jakie są zasady jego udzielania. 

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego.

Pierwszy urlop po ukończeniu studiów

Mam 26 lat, skończyłam studia i właśnie zaczynam pierwszą pracę w swoim życiu. Jaki będę miała urlop do wykorzystania?

Praca w niedziele a dzień wolny

U mojego pracodawcy zdarza się, że muszę pracować w niedzielę. Czy jest to dopuszczalne. Jeżeli tak to czy należy mi się w zamian jakiś urlop? 

Czy urlop na żądanie to dodatkowy urlop?

Ostatnio z przyczyn osobistych nie mogłem stawić się w pracy. Skorzystałem z „urlopu na żądanie”. Po kilku dniach rozmawiałem z szefem na temat urlopu. Poinformował on mnie, że nie przysługuje mi 26 dni urlopu a jedynie 25. Szef wyjaśnił, że „Urlop na żądanie” obniżył mi normalny urlop. Czy to prawda? 

Zwolnienie lekarskie a urlop macierzyński

Jestem w ciąży. Niestety jest to ciąża zagrożona. W związku z tym chce wziąć zwolnienie lekarskie, a dopiero potem złożyć wniosek o urlop macierzyński. Czy mogą tak zrobić. 

Zaległe składki na ZUS dotyczą 46 tys. kobiet

Sprawa zaległych składek na ubezpieczenie społeczne kobiet, które pobierały zasiłki macierzyńskie lub przebywały na urlopie wychowawczym i jednocześnie prowadziły działalność gospodarczą, dotyczy obecnie ok. 46 tys. osób - poinformowała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Odmowa przyjęcia wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę jest ważne nawet jeśli pracownik odmówi jego przyjęcia.

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Po rozwiązaniu umowy o pracę istnieje możliwość otrzymania z ZUS zasiłku chorobowego.

Rynek pracy w 2008 roku - rynek zmian

Najwięcej ofert pracy w 2008 roku skierowanych było do przedstawicieli branż handel i sprzedaż, bankowość i finanse oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Najtrudniej było o pracę w branży prawo i obsługa prawna oraz w przemyśle chemicznym. To najważniejsze wnioski płynące z raportu "Rynek pracy specjalistów w 2008 roku", przygotowanego przez konsultantów portalu Pracuj.pl.

Odsetki za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia

W razie nieotrzymania wynagrodzenia w terminie pracownik ma prawo żądać od pracodawcy odsetek za czas opóźnienia.

Propozycja nowelizacji kodeksu pracy

Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak wysłała do komisji sejmowej Przyjazne Państwo propozycję nowelizacji art. 2071 i 2091 Kodeksu pracy (tzw. „przepisy przeciwpożarowe”).

REKLAMA