Kategorie

Odstąpienie od stosowania zakładowego układu pracy

Irena Kuźniar
Co dzieje się z zakładowym układem zbiorowym pracy, w przypadku gdy rozwiążą się wszystkie organizacje związkowe?

Zakładowy układ zbiorowy pracy zawiera pracodawca i zakładowe organizacje związkowe działające u pracodawcy. Oznacza to, że w odróżnieniu od regulaminu wynagradzania układ zakładowy może być zawarty i obowiązywać wyłącznie u pracodawcy, u którego działa przynajmniej jedna zakładowa (międzyzakładowa) organizacja związkowa.

Reklama

Skoro zawarcie układu zakładowego możliwe jest wyłącznie w sytuacji objęcia pracodawcy działaniem organizacji związkowych, to tym samym do oceny statusu zakładowego układu zbiorowego pracy istotne jest dokonanie właściwej oceny zmian następujących po stronie związkowej.

Występujące po stronie związkowej zmiany mogą powodować różny skutek w zależności od tego, czy dochodzi do likwidacji jednej czy też wszystkich organizacji związkowych będących stroną układu. Likwidacja jednej lub nawet kilku organizacji związkowych, w sytuacji gdy pozostaje chociaż jeden działający związek zawodowy, powoduje, że strona związkowa jest nadal reprezentowana i pod tym względem nie zachodzą zmiany mogące mieć wpływ na obowiązywanie zakładowego układu zbiorowego pracy.

Reklama

Nieco inaczej będzie się kształtowała sytuacja, gdy dojdzie do rozwiązania wszystkich organizacji związkowych, które zawarły układ zakładowy. Od tego momentu brak jest jednej ze stron układu. Fakt ten nie wywiera automatycznie żadnych bezpośrednich następstw w stosunkach prawnych ukształtowanych układem, ponieważ nadal istnieje pracodawca jako strona zobowiązana i pracownicy jako uprawnieni. Układ może być więc stosowany przez pracodawcę aż do czasu, gdy zaistnieje konieczność dokonania pewnych zmian w jego treści. Brak jednej ze stron układu powoduje, że nie można zmienić jego treści w drodze protokołu dodatkowego, również pracodawca nie może zmienić treści układu za pomocą jednostronnego oświadczenia.

W takiej sytuacji pracodawca nie został pozbawiony możliwości uwolnienia się od postanowień układowych nakładających na niego różne zobowiązania, mogące przekraczać w pewnych momentach możliwości finansowe i nie tylko. Pracodawca może odstąpić od stosowania układu w całości lub w części po upływie okresu co najmniej równego okresowi wypowiedzenia układu (art. 24129 § 3 k.p.).

Forma złożenia oświadczenia o odstąpieniu od stosowania układu zakładowego nie jest określona i pracodawca może uczynić to w sposób zwyczajowo przyjęty. Istotne jest, aby tej czynności dokonał, ponieważ dopóki nie złoży oświadczenia o odstąpieniu od stosowania układu, dopóty jest zobowiązany stosować postanowienia tego układu jako układu stosowanego. Z momentem złożenia oświadczenia pracodawca jest uprawniony do odstąpienia od stosowania układu, ale dopiero po upływie okresu równego co najmniej okresowi wypowiedzenia układu.

Ustawodawca założył stopniowe odchodzenie od postanowień układowych, czego wyrazem jest konieczność odpowiedniego zastosowania przepisu art. 2418 § 2 k.p. Odstąpienie pracodawcy od stosowania układu nie powoduje automatycznego przekształcenia stosunków pracy. Aby uwolnić się od zobowiązań związanych z układem, pracodawca musi jeszcze wypowiedzieć pracownikom warunki pracy lub płacy w trybie art. 42 k.p. i dopiero po upływie okresów wypowiedzenia można przyjąć, że nie obowiązują już postanowienia układu zakładowego.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?