reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Obowiązki pracodawcy przy egzekucji

Obowiązki pracodawcy przy egzekucji

Najważniejszym obowiązkiem pracodawcy jest dokonanie potrącenia z wynagrodzenia zgodnie z wezwaniem komornika w granicach określonych przez przepisy prawa pracy.

Czynności egzekucyjne w sprawach cywilnych, co do zasady wykonuje wyłącznie komornik. Egzekucja z wynagrodzenia za pracę powinna być skierowana do komornika przy sądzie rejonowym ogólnej właściwości dłużnika. Na podstawie ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji wierzyciel ma prawo wyboru komornika na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo wyboru nie dotyczy jednak spraw o egzekucję z nieruchomości oraz spraw, w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio. W przypadku wyboru komornik działa poza obszarem swojego rewiru komorniczego.

Wierzyciel, dokonując wyboru komornika, składa wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji oświadczenie na piśmie, że korzysta z prawa wyboru komornika. Komornik wybrany przez wierzyciela nie może odmówić przyjęcia wniosku o wszczęcie egzekucji, dokonania zabezpieczenia lub podjęcia innych czynności wchodzących w zakres jego ustawowych zadań, chyba że w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza 6 miesięcy. Komornik wybrany przez wierzyciela zawiadamia niezwłocznie o wszczęciu egzekucji lub dokonaniu zabezpieczenia komorników właściwych według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Zawiadomienie może być dokonane za pośrednictwem telefaksu lub poczty elektronicznej.

Chcąc prowadzić egzekucję z wynagrodzenia za pracę, należy we wniosku o wszczęcie egzekucji wskazać świadczenie, które ma być spełnione, a do wniosku dołączyć tytuł wykonawczy. Należy również określić zakład pracy dłużnika. Komornik może zwrócić się do organów administracji publicznej, urzędów skarbowych, ZUS o udostępnienie danych niezbędnych do prawidłowego prowadzenia postępowania egzekucyjnego, w tym w szczególności danych dotyczących płatnika dłużnika. Za nieuzasadnioną odmowę udzielenia komornikowi wyjaśnień lub informacji albo za udzielanie informacji lub wyjaśnień świadomie fałszywych osoba odpowiedzialna może być na wniosek wierzyciela lub z urzędu ukarana przez komornika grzywną.

Komornik wysyła pracodawcy (i dłużnikowi) pismo zawierające informację o zajęciu wynagrodzenia dłużnika do wysokości egzekwowanego świadczenia. Pracodawca nie może wypłacać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia aż do pełnego pokrycia długu.

Po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych potrąceniu podlegają tylko następujące należności, według wskazanego porządku:

  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
  • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
  • kary pieniężne wymierzane za niektóre naruszenia pracownicze (np. dotyczące przepisów przeciwpożarowych).

Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

  • w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,
  • w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych - do wysokości połowy wynagrodzenia.

W razie egzekucji innych należności niż alimentacyjne lub dokonywania potrąceń zaliczek udzielonych pracownikowi potrącenia nie mogą przekraczać w sumie połowy wynagrodzenia (z uwzględnieniem kwoty wolnej od potrąceń, o której dalej), a łącznie z potrąceniami alimentacyjnymi - trzech piątych wynagrodzenia.

Nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości. Ponadto z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama