| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Zwolnienie z wpłat na PFRON

Zwolnienie z wpłat na PFRON

Pracodawca, zatrudniając pracownika niepełnosprawnego, może uzyskać dodatkową pomoc z PFRON. Musi jednak pamiętać o tym, że tylko zatrudnienie na podstawie umowy o pracę uprawnia do uzyskania dofinansowania do wynagrodzenia pracownika.

Rozmowa z Tomaszem Leleno - rzecznikiem prasowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Czym powinien kierować się pracodawca, gdy chce zatrudnić osobę niepełnosprawną?

- Zatrudnienie osób niepełnosprawnych powinno następować na takich samych zasadach jak w przypadku pełnosprawnych. Wybierając pracownika, należy brać pod uwagę przede wszystkim jego doświadczenie zawodowe i kwalifikacje. Ponadto pracodawca, który zamierza zatrudnić osobę niepełnosprawną, powinien zapoznać się z obowiązującymi przepisami, w szczególności z ustawą o rehabilitacji, która reguluje prawa i obowiązki pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.

Jak ocenia Pan sytuację osób niepełnosprawnych na rynku pracy? Czy zmienia się nastawienie pracodawców do ich zatrudniania?

- Z roku na rok obserwujemy zmianę świadomości pracodawców, którzy dostrzegają, że niepełnosprawni pracownicy mają wiele do zaoferowania - z ambicją i zaangażowaniem wykonują powierzone im zadania, często posiadają wysokie kwalifikacje. Warto podkreślić, że z każdym rokiem zwiększa się odsetek osób niepełnosprawnych z wyższym wykształceniem. Ich zatrudnianie to nie tylko prestiż społeczny dla firmy, to również wymierne korzyści dla pracodawcy.

W takim razie jakie korzyści może odnieść pracodawca zatrudniający pracownika niepełnosprawnego?

- Przedsiębiorca, który zatrudnia osobę niepełnosprawną, może liczyć na dofinansowanie do jej wynagrodzenia. Ponadto pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników i przekraczający odpowiedni wskaźnik zatrudniania osób niepełnosprawnych w swojej firmie jest zwolniony z obowiązkowych wpłat na PFRON.

Czy dofinansowanie do wynagrodzeń z PFRON przysługuje również za niepełnosprawnych zleceniobiorców?

- Obowiązujące przepisy stanowią, że pracodawca może otrzymać miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Przepisy nie przewidują w tym zakresie innych wariantów.

Komu PFRON wypłaca dofinansowanie, jeśli pracownik niepełnosprawny pracuje w dwóch firmach, w obu na 1/2 etatu?

- W przypadku gdy osoba niepełnosprawna jest zatrudniona u więcej niż jednego pracodawcy w wymiarze nieprzekraczającym pełnego etatu, miesięczne dofinansowanie przyznaje się pracodawcom, u których jest ona zatrudniona, w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy tej osoby.

Gdzie powinien udać się pracodawca zainteresowany uzyskaniem wsparcia z PFRON?

- Wszelkie niezbędne informacje dostępne są na naszej stronie internetowej. Ponadto dla pracodawców i osób niepełnosprawnych prowadzących własną działalność gospodarczą uruchomiliśmy infolinię*. Nasi konsultanci udzielają tam wyjaśnień dotyczących rejestracji, prawidłowego wypełniania dokumentów oraz aktualnego stanu spraw związanych z wypłatami dofinansowań do wynagrodzeń i refundacji składek ZUS.

Dziękuję za rozmowę.

* Szczegółowe informacje dotyczące działalności Funduszu znajdują się na stronie internetowej www.pfron.org.pl oraz od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00 pod numerem infolinii: 0801 233 554.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »