REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy trzeba zmienić umowy o pracę pracowników przejętych przez innego pracodawcę, jeżeli nowa firma chce ich zatrudnić w innym miejscu pracy

Magdalena Opalińska
Przejęliśmy inny zakład pracy wraz z pracownikami. Pracownicy zostali przejęci w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Pracownicy mają pracować w naszej firmie, która ma siedzibę oddaloną o 300 km od ich dotychczasowego miejsca pracy. Czy w takim przypadku powinniśmy uzyskać zgodę pracowników na wykonywanie pracy w naszej firmie? Większość pracowników, w tym kilka pracownic w ciąży, nie chce pracować w naszym zakładzie ze względu na jego lokalizację.

RADA

Należy uzyskać zgodę pracowników na zmianę miejsca wykonywania pracy. W przypadku braku takiej zgody, można wypowiedzieć pracownikom warunki pracy w zakresie miejsca świadczenia pracy. Pracownicom w ciąży można wypowiedzieć warunki pracy w zakresie miejsca wykonywania pracy tylko wówczas, gdy zatrudniają Państwo co najmniej 20 pracowników.

UZASADNIENIE

Zmiana pracodawcy dokonana na podstawie art. 231 Kodeksu pracy (przejęcie zakładu pracy przez innego pracodawcę) odbywa się automatycznie, bez konieczności dokonywania przez pracodawcę czy pracownika jakichkolwiek dodatkowych czynności. Na zmianę pracodawcy w tym trybie nie jest potrzebna zgoda pracownika.

Autopromocja

Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

Kup ksiażkę:

Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

W przypadku przejęcia zakładu pracy przez inny zakład staje się on z mocy prawa stroną stosunku pracy z pracownikami przejętego zakładu. W takiej sytuacji nowy pracodawca nie musi zawierać nowych umów o pracę z przejmowanymi pracownikami. Zmiana postanowień umowy może nastąpić wyłącznie w drodze porozumienia stron bądź w drodze wypowiedzenia zmieniającego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

W przypadku przejęcia zakładu przez innego pracodawcę, strony stosunku pracy – zarówno nowy pracodawca, jak i pracownik – są związane treścią dotychczasowej umowy o pracę i wiążą ich wszystkie warunki tej umowy.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Jednym z istotnych elementów umowy o pracę jest miejsce wykonywania pracy. W przypadku przejęcia zakładu pracy przez inny zakład pracownik przechodzi do nowego pracodawcy na dotychczasowych warunkach umowy o pracę. Dotyczy to również miejsca świadczenia pracy. Z uwagi na fakt, że siedziba nowego pracodawcy może mieścić się w innym miejscu niż siedziba dotychczasowego pracodawcy, co również może wiązać się ze zmianą miejsca świadczenia pracy przez pracownika, konieczne jest dokonanie zmiany warunków umowy o pracę w zakresie miejsca świadczenia pracy przez pracownika. Dlatego w Państwa przypadku konieczne jest dokonanie takiej zmiany.

Mogą Państwo zmienić nowym pracownikom miejsce świadczenia pracy w drodze pisemnego porozumienia z każdym z pracowników. W przypadku braku zgody pracownika na zmianę warunków umowy o pracę w tym trybie, konieczne będzie dokonanie przez Państwa wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy pracownika w zakresie miejsca świadczenia pracy.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Do oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu warunków pracy lub płacy stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę. Oznacza to, że każde wypowiedzenie warunków pracy lub płacy powinno być złożone jak wypowiedzenie definitywne, czyli na piśmie z zachowaniem przepisów o okresach i terminach wypowiedzenia. Wypowiedzenie zmieniające powinno zawierać pouczenie o przysługujących pracownikowi uprawnieniach, tj. o możliwości zrezygnowania przez pracownika z zaproponowanych mu nowych warunków do połowy okresu wypowiedzenia, jak również informację o prawie odwołania się do sądu pracy. Wypowiedzenie warunków pracy i płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki zatrudnienia. Zatem w przypadku braku zgody pracownika na zmianę miejsca wykonywania pracy pozostaje Państwu wręczenie pracownikom wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy w zakresie miejsca świadczenia pracy.

Wypowiedzenia zmieniającego warunków pracy mogą Państwo również dokonać w stosunku do pracownic w ciąży, jeżeli ma do Państwa zastosowanie ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Ustawa ta dotyczy pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników.

W przypadku braku zgody przez pracownika na zmianę miejsca świadczenia pracy pozostanie Państwu wręczenie pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego warunki umowy o pracę w zakresie miejsca świadczenia pracy, a w okresie wypowiedzenia delegowanie pracownika do nowego miejsca świadczenia pracy. Natomiast w okresie wypowiedzenia zmieniającego nie mogą Państwo delegować pracownic w ciąży poza ich stałe miejsce pracy. Zatem mogą Państwo w tym okresie jedynie zwolnić je ze świadczenia pracy z prawem do wynagrodzenia.

Jeśli pracodawca zatrudnia poniżej 20 pracowników, nie może wręczyć pracownicom w ciąży wypowiedzeń zmieniających. W takiej sytuacji będą Państwo mogli jedynie zwolnić pracownice z obowiązku świadczenia pracy z prawem do wynagrodzenia przez cały czas, kiedy będą podlegały ochronie (okres ciąży, urlopu macierzyńskiego, urlopu wypoczynkowego, urlopu wychowawczego). Dopiero po zakończeniu okresów ochronnych będą Państwo mogli wręczyć pracownicom wypowiedzenia zmieniające.

WAŻNE!

Jeżeli zakład zatrudnia poniżej 20 pracowników, pracodawca nie może wręczyć pracownicy w ciąży wypowiedzenia zmieniającego.

W przypadku przejścia zakładu na innego pracodawcę, jeżeli pracownicy nie chcą pracować u nowego pracodawcy, mogą również sami rozwiązać umowę o pracę w korzystny dla siebie sposób. W terminie nieprzekraczającym 2 miesięcy od dnia przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia za 7-dniowym uprzedzeniem (art. 231 § 4 Kodeksu pracy). Rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie przez pracownika powoduje takie skutki, jakie przepisy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Podstawa prawna

 • art. 231, art. 29, art. 411, art. 42, art. 177, art. 178 Kodeksu pracy,
 • art. 5 ust. 5 pkt 1, art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

 • Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę (art. 231 Kodeksu pracy) nie wyklucza modyfikacji warunków zatrudnienia w drodze porozumienia stron. (Wyrok Sądu Najwyższego z 20 czerwca 2007 r., I BP 62/06, M.P.Pr. 2007/8/419)
 • Pracownik i nowy pracodawca mogą wprowadzić w drodze porozumienia warunki pracy mniej korzystne dla pracownika od dotychczasowych, jeżeli tylko oświadczenie pracownika jest w pełni dobrowolne, a porozumienie to nie zmierza do obejścia art. 231 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 lutego 2007 r., I PK 269/06, M.P.Pr. 2007/6/302)
 • Tryb zmiany warunków zatrudnienia w związku z przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę określają powszechnie obowiązujące przepisy Kodeksu pracy o zmianie warunków umowy o pracę (art. 42 Kodeksu pracy). (Wyrok Sądu Najwyższego z 26 listopada 2003 r., I PK 620/02, Pr. Pracy/7-8/57)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zaległy urlop do 30 września 2023

  Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy - to ogromny globalny problem, z którym MOP zmaga się od lat. Chociaż podejmuje działania na rzecz poprawy sytuacji życiowej, socjalnej i ekonomicznej - aktualnie wykluczonych społecznie na świecie jest 4 miliardy osób! Z danych wynika, że 453 miliony osób chciałyby pracować, ale nie mogą znaleźć pracy, a aż 214 milionów ludzi żyje za mniej niż 1,90 USD dziennie.

  REKLAMA

  Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy, ale nie dla wszystkich. Dla których branż?

  Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w perspektywie dekady, jest najbardziej prawdopodobne w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach, czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych, zwłaszcza w służbie zdrowia oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa i handlu. 

  Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

  84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

  Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

  Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

  Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

  Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

  REKLAMA

  Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

  Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

  Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

  Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

  REKLAMA