Kategorie

Czy trzeba zmienić umowy o pracę pracowników przejętych przez innego pracodawcę, jeżeli nowa firma chce ich zatrudnić w innym miejscu pracy

Magdalena Opalińska
Przejęliśmy inny zakład pracy wraz z pracownikami. Pracownicy zostali przejęci w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Pracownicy mają pracować w naszej firmie, która ma siedzibę oddaloną o 300 km od ich dotychczasowego miejsca pracy. Czy w takim przypadku powinniśmy uzyskać zgodę pracowników na wykonywanie pracy w naszej firmie? Większość pracowników, w tym kilka pracownic w ciąży, nie chce pracować w naszym zakładzie ze względu na jego lokalizację.

RADA

Należy uzyskać zgodę pracowników na zmianę miejsca wykonywania pracy. W przypadku braku takiej zgody, można wypowiedzieć pracownikom warunki pracy w zakresie miejsca świadczenia pracy. Pracownicom w ciąży można wypowiedzieć warunki pracy w zakresie miejsca wykonywania pracy tylko wówczas, gdy zatrudniają Państwo co najmniej 20 pracowników.

UZASADNIENIE

Reklama

Zmiana pracodawcy dokonana na podstawie art. 231 Kodeksu pracy (przejęcie zakładu pracy przez innego pracodawcę) odbywa się automatycznie, bez konieczności dokonywania przez pracodawcę czy pracownika jakichkolwiek dodatkowych czynności. Na zmianę pracodawcy w tym trybie nie jest potrzebna zgoda pracownika.

W przypadku przejęcia zakładu pracy przez inny zakład staje się on z mocy prawa stroną stosunku pracy z pracownikami przejętego zakładu. W takiej sytuacji nowy pracodawca nie musi zawierać nowych umów o pracę z przejmowanymi pracownikami. Zmiana postanowień umowy może nastąpić wyłącznie w drodze porozumienia stron bądź w drodze wypowiedzenia zmieniającego.

WAŻNE!

W przypadku przejęcia zakładu przez innego pracodawcę, strony stosunku pracy – zarówno nowy pracodawca, jak i pracownik – są związane treścią dotychczasowej umowy o pracę i wiążą ich wszystkie warunki tej umowy.

Reklama

Jednym z istotnych elementów umowy o pracę jest miejsce wykonywania pracy. W przypadku przejęcia zakładu pracy przez inny zakład pracownik przechodzi do nowego pracodawcy na dotychczasowych warunkach umowy o pracę. Dotyczy to również miejsca świadczenia pracy. Z uwagi na fakt, że siedziba nowego pracodawcy może mieścić się w innym miejscu niż siedziba dotychczasowego pracodawcy, co również może wiązać się ze zmianą miejsca świadczenia pracy przez pracownika, konieczne jest dokonanie zmiany warunków umowy o pracę w zakresie miejsca świadczenia pracy przez pracownika. Dlatego w Państwa przypadku konieczne jest dokonanie takiej zmiany.

Mogą Państwo zmienić nowym pracownikom miejsce świadczenia pracy w drodze pisemnego porozumienia z każdym z pracowników. W przypadku braku zgody pracownika na zmianę warunków umowy o pracę w tym trybie, konieczne będzie dokonanie przez Państwa wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy pracownika w zakresie miejsca świadczenia pracy.

Do oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu warunków pracy lub płacy stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę. Oznacza to, że każde wypowiedzenie warunków pracy lub płacy powinno być złożone jak wypowiedzenie definitywne, czyli na piśmie z zachowaniem przepisów o okresach i terminach wypowiedzenia. Wypowiedzenie zmieniające powinno zawierać pouczenie o przysługujących pracownikowi uprawnieniach, tj. o możliwości zrezygnowania przez pracownika z zaproponowanych mu nowych warunków do połowy okresu wypowiedzenia, jak również informację o prawie odwołania się do sądu pracy. Wypowiedzenie warunków pracy i płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki zatrudnienia. Zatem w przypadku braku zgody pracownika na zmianę miejsca wykonywania pracy pozostaje Państwu wręczenie pracownikom wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy w zakresie miejsca świadczenia pracy.

Wypowiedzenia zmieniającego warunków pracy mogą Państwo również dokonać w stosunku do pracownic w ciąży, jeżeli ma do Państwa zastosowanie ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Ustawa ta dotyczy pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników.

W przypadku braku zgody przez pracownika na zmianę miejsca świadczenia pracy pozostanie Państwu wręczenie pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego warunki umowy o pracę w zakresie miejsca świadczenia pracy, a w okresie wypowiedzenia delegowanie pracownika do nowego miejsca świadczenia pracy. Natomiast w okresie wypowiedzenia zmieniającego nie mogą Państwo delegować pracownic w ciąży poza ich stałe miejsce pracy. Zatem mogą Państwo w tym okresie jedynie zwolnić je ze świadczenia pracy z prawem do wynagrodzenia.

Jeśli pracodawca zatrudnia poniżej 20 pracowników, nie może wręczyć pracownicom w ciąży wypowiedzeń zmieniających. W takiej sytuacji będą Państwo mogli jedynie zwolnić pracownice z obowiązku świadczenia pracy z prawem do wynagrodzenia przez cały czas, kiedy będą podlegały ochronie (okres ciąży, urlopu macierzyńskiego, urlopu wypoczynkowego, urlopu wychowawczego). Dopiero po zakończeniu okresów ochronnych będą Państwo mogli wręczyć pracownicom wypowiedzenia zmieniające.

WAŻNE!

Jeżeli zakład zatrudnia poniżej 20 pracowników, pracodawca nie może wręczyć pracownicy w ciąży wypowiedzenia zmieniającego.

W przypadku przejścia zakładu na innego pracodawcę, jeżeli pracownicy nie chcą pracować u nowego pracodawcy, mogą również sami rozwiązać umowę o pracę w korzystny dla siebie sposób. W terminie nieprzekraczającym 2 miesięcy od dnia przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia za 7-dniowym uprzedzeniem (art. 231 § 4 Kodeksu pracy). Rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie przez pracownika powoduje takie skutki, jakie przepisy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Podstawa prawna

 • art. 231, art. 29, art. 411, art. 42, art. 177, art. 178 Kodeksu pracy,
 • art. 5 ust. 5 pkt 1, art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

 • Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę (art. 231 Kodeksu pracy) nie wyklucza modyfikacji warunków zatrudnienia w drodze porozumienia stron. (Wyrok Sądu Najwyższego z 20 czerwca 2007 r., I BP 62/06, M.P.Pr. 2007/8/419)
 • Pracownik i nowy pracodawca mogą wprowadzić w drodze porozumienia warunki pracy mniej korzystne dla pracownika od dotychczasowych, jeżeli tylko oświadczenie pracownika jest w pełni dobrowolne, a porozumienie to nie zmierza do obejścia art. 231 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 lutego 2007 r., I PK 269/06, M.P.Pr. 2007/6/302)
 • Tryb zmiany warunków zatrudnienia w związku z przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę określają powszechnie obowiązujące przepisy Kodeksu pracy o zmianie warunków umowy o pracę (art. 42 Kodeksu pracy). (Wyrok Sądu Najwyższego z 26 listopada 2003 r., I PK 620/02, Pr. Pracy/7-8/57)
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?