REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy trzeba zmienić umowy o pracę pracowników przejętych przez innego pracodawcę, jeżeli nowa firma chce ich zatrudnić w innym miejscu pracy

Magdalena Opalińska

REKLAMA

Przejęliśmy inny zakład pracy wraz z pracownikami. Pracownicy zostali przejęci w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Pracownicy mają pracować w naszej firmie, która ma siedzibę oddaloną o 300 km od ich dotychczasowego miejsca pracy. Czy w takim przypadku powinniśmy uzyskać zgodę pracowników na wykonywanie pracy w naszej firmie? Większość pracowników, w tym kilka pracownic w ciąży, nie chce pracować w naszym zakładzie ze względu na jego lokalizację.

RADA

Autopromocja

Należy uzyskać zgodę pracowników na zmianę miejsca wykonywania pracy. W przypadku braku takiej zgody, można wypowiedzieć pracownikom warunki pracy w zakresie miejsca świadczenia pracy. Pracownicom w ciąży można wypowiedzieć warunki pracy w zakresie miejsca wykonywania pracy tylko wówczas, gdy zatrudniają Państwo co najmniej 20 pracowników.

UZASADNIENIE

Zmiana pracodawcy dokonana na podstawie art. 231 Kodeksu pracy (przejęcie zakładu pracy przez innego pracodawcę) odbywa się automatycznie, bez konieczności dokonywania przez pracodawcę czy pracownika jakichkolwiek dodatkowych czynności. Na zmianę pracodawcy w tym trybie nie jest potrzebna zgoda pracownika.

W przypadku przejęcia zakładu pracy przez inny zakład staje się on z mocy prawa stroną stosunku pracy z pracownikami przejętego zakładu. W takiej sytuacji nowy pracodawca nie musi zawierać nowych umów o pracę z przejmowanymi pracownikami. Zmiana postanowień umowy może nastąpić wyłącznie w drodze porozumienia stron bądź w drodze wypowiedzenia zmieniającego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

W przypadku przejęcia zakładu przez innego pracodawcę, strony stosunku pracy – zarówno nowy pracodawca, jak i pracownik – są związane treścią dotychczasowej umowy o pracę i wiążą ich wszystkie warunki tej umowy.

Jednym z istotnych elementów umowy o pracę jest miejsce wykonywania pracy. W przypadku przejęcia zakładu pracy przez inny zakład pracownik przechodzi do nowego pracodawcy na dotychczasowych warunkach umowy o pracę. Dotyczy to również miejsca świadczenia pracy. Z uwagi na fakt, że siedziba nowego pracodawcy może mieścić się w innym miejscu niż siedziba dotychczasowego pracodawcy, co również może wiązać się ze zmianą miejsca świadczenia pracy przez pracownika, konieczne jest dokonanie zmiany warunków umowy o pracę w zakresie miejsca świadczenia pracy przez pracownika. Dlatego w Państwa przypadku konieczne jest dokonanie takiej zmiany.

Mogą Państwo zmienić nowym pracownikom miejsce świadczenia pracy w drodze pisemnego porozumienia z każdym z pracowników. W przypadku braku zgody pracownika na zmianę warunków umowy o pracę w tym trybie, konieczne będzie dokonanie przez Państwa wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy pracownika w zakresie miejsca świadczenia pracy.

Do oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu warunków pracy lub płacy stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę. Oznacza to, że każde wypowiedzenie warunków pracy lub płacy powinno być złożone jak wypowiedzenie definitywne, czyli na piśmie z zachowaniem przepisów o okresach i terminach wypowiedzenia. Wypowiedzenie zmieniające powinno zawierać pouczenie o przysługujących pracownikowi uprawnieniach, tj. o możliwości zrezygnowania przez pracownika z zaproponowanych mu nowych warunków do połowy okresu wypowiedzenia, jak również informację o prawie odwołania się do sądu pracy. Wypowiedzenie warunków pracy i płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki zatrudnienia. Zatem w przypadku braku zgody pracownika na zmianę miejsca wykonywania pracy pozostaje Państwu wręczenie pracownikom wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy w zakresie miejsca świadczenia pracy.

Wypowiedzenia zmieniającego warunków pracy mogą Państwo również dokonać w stosunku do pracownic w ciąży, jeżeli ma do Państwa zastosowanie ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Ustawa ta dotyczy pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników.

W przypadku braku zgody przez pracownika na zmianę miejsca świadczenia pracy pozostanie Państwu wręczenie pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego warunki umowy o pracę w zakresie miejsca świadczenia pracy, a w okresie wypowiedzenia delegowanie pracownika do nowego miejsca świadczenia pracy. Natomiast w okresie wypowiedzenia zmieniającego nie mogą Państwo delegować pracownic w ciąży poza ich stałe miejsce pracy. Zatem mogą Państwo w tym okresie jedynie zwolnić je ze świadczenia pracy z prawem do wynagrodzenia.

Jeśli pracodawca zatrudnia poniżej 20 pracowników, nie może wręczyć pracownicom w ciąży wypowiedzeń zmieniających. W takiej sytuacji będą Państwo mogli jedynie zwolnić pracownice z obowiązku świadczenia pracy z prawem do wynagrodzenia przez cały czas, kiedy będą podlegały ochronie (okres ciąży, urlopu macierzyńskiego, urlopu wypoczynkowego, urlopu wychowawczego). Dopiero po zakończeniu okresów ochronnych będą Państwo mogli wręczyć pracownicom wypowiedzenia zmieniające.

WAŻNE!

Jeżeli zakład zatrudnia poniżej 20 pracowników, pracodawca nie może wręczyć pracownicy w ciąży wypowiedzenia zmieniającego.

W przypadku przejścia zakładu na innego pracodawcę, jeżeli pracownicy nie chcą pracować u nowego pracodawcy, mogą również sami rozwiązać umowę o pracę w korzystny dla siebie sposób. W terminie nieprzekraczającym 2 miesięcy od dnia przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia za 7-dniowym uprzedzeniem (art. 231 § 4 Kodeksu pracy). Rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie przez pracownika powoduje takie skutki, jakie przepisy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Podstawa prawna

 • art. 231, art. 29, art. 411, art. 42, art. 177, art. 178 Kodeksu pracy,
 • art. 5 ust. 5 pkt 1, art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

 • Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę (art. 231 Kodeksu pracy) nie wyklucza modyfikacji warunków zatrudnienia w drodze porozumienia stron. (Wyrok Sądu Najwyższego z 20 czerwca 2007 r., I BP 62/06, M.P.Pr. 2007/8/419)
 • Pracownik i nowy pracodawca mogą wprowadzić w drodze porozumienia warunki pracy mniej korzystne dla pracownika od dotychczasowych, jeżeli tylko oświadczenie pracownika jest w pełni dobrowolne, a porozumienie to nie zmierza do obejścia art. 231 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 lutego 2007 r., I PK 269/06, M.P.Pr. 2007/6/302)
 • Tryb zmiany warunków zatrudnienia w związku z przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę określają powszechnie obowiązujące przepisy Kodeksu pracy o zmianie warunków umowy o pracę (art. 42 Kodeksu pracy). (Wyrok Sądu Najwyższego z 26 listopada 2003 r., I PK 620/02, Pr. Pracy/7-8/57)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  REKLAMA

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  REKLAMA