reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Proces doboru i oceny pracowników

Proces doboru i oceny pracowników

Procesy doboru i oceny pracowników mają różne wymiary, uzależnione od aktualnej sytuacji firmy i jej otoczenia. W okresach wzrostu gospodarczego dotyczą zazwyczaj obszarów związanych z rozwojem zasobów kadrowych, zarówno w przypadku zwiększania wielkości zatrudnienia, jak i podnoszenia kwalifikacji pracowników. Kiedy zmniejsza się potencjał rynku, firmy zmuszone są podejmować działania mające na celu dostosowanie poziomu kosztów do osiąganych aktualnie zysków.

Szukając rozwiązań, organizacje podejmują globalne decyzje o fuzjach, przejęciach czy też restrukturyzacjach. Naturalną ich konsekwencją jest ograniczanie wielkości zatrudnienia. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że zgodnie z krzywą rozwoju gospodarczego po okresie spadku musi nastąpić odbicie. To, w jaki sposób zadbamy o swoją markę jako pracodawcy w trudnych czasach, może mieć niebagatelny wpływ na postrzeganie firmy w przyszłości zarówno przez klientów, jak i obecnych oraz przyszłych pracowników. Kiedy więc jesteśmy zmuszeni rozstać się, być może tylko czasowo, z dużą grupą pracowników, warto włączyć do swojego obszaru działań programy wsparcia dla zwalnianych osób.

Outplacement nie jest konkretną metodą - stanowi raczej kompilację różnych działań i narzędzi, które mają na celu doprowadzenie do tego, by zwalniany pracownik znalazł nowe miejsce zatrudnienia. Czy warto wykorzystywać je jako element działań HRM w firmie? I czy przynoszą na tyle duże korzyści, żeby tłumaczyć ponoszone w związku z nimi nakłady?

Aby lepiej wytłumaczyć założenia i metody stosowane w ramach procesów outplacementowych, najpierw należy przyjrzeć się sytuacji zwolnienia, tak jak postrzega ją pracownik. Utrata pracy jest jednym z najbardziej stresujących i trudnych momentów w życiu człowieka. Zwolniony pracownik znajduje się nagle w całkiem nowej, nieznanej i dość przerażającej rzeczywistości. Pojawiają się strach, wstyd, a także poczucie krzywdy i niesprawiedliwości. Po początkowym szoku niektórzy dość szybko zaczynają poszukiwać nowej pracy. Niestety, nie zawsze skuteczne. Inni reagują zwątpieniem i rezygnacją. Im dłużej osoba pozostaje bez pracy, tym mniejsze prawdopodobieństwo znalezienia przez nią nowego zatrudnienia. Dlatego tak ważne jest świadome i konstruktywne przekształcenie emocji towarzyszących trudnej sytuacji w aktywne działanie na rynku pracy. Pomoc i wsparcie w tym zakresie zapewnia właśnie outplacement.

Programy outplacementowe

Programy outplacementowe najogólniej możemy podzielić na grupowe oraz indywidualne. Cele są zawsze takie same - wyposażenie uczestników w wiedzę i umiejętności ułatwiające znalezienie nowego zatrudnienia. Nieco odmienne są natomiast stosowane metody i narzędzia.

Outplacement grupowy

Jest on skierowany zazwyczaj do pracowników niższego i średniego szczebla. Część działań odbywa się w formie warsztatów, na których uczestnicy pod kierunkiem trenerów opracowują swoje dokumenty aplikacyjne, poznają sposoby poszukiwania pracy, uczą się, w jaki sposób prezentować się na rozmowach kwalifikacyjnych. Grupy warsztatowe powinny być na tyle małe, by umożliwić trenerom kontakt i pracę z każdym uczestnikiem. Poza tym stanowią również swoiste grupy wsparcia - przebywając wśród osób, które znalazły się w podobnej sytuacji, oraz obserwując nawzajem swoje aktywności, uczestnicy skuteczniej radzą sobie ze stresem związanym z utratą pracy i łatwiej znajdują motywację do działania. W czasie trwania programu trenerzy mają ciągły kontakt z uczestnikami (e-mailowy i telefoniczny), odbywają się również konsultacje podczas indywidualnych spotkań.

reklama

Czytaj także

Autor:

psycholog, konsultant Działu Rozwoju i Oceny BIGRAM

Źródło:

INFOR
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama