REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zatrudnienie na podstawie powołania

Jestem zatrudniona na podstawie powołania. Obecnie zakład jest przejmowany przez innego pracodawcę. Czy moje dotychczasowe warunki pracy i płacy ulegną zmianie? - pyta Czytelniczka z Wrocławia.

Student w zakładzie pracy

Student przyjęty na praktykę może częściowo zastąpić pracownika będącego na urlopie. Pracodawca musi jednak pamiętać o obowiązkach, jakie na nim ciążą w związku z przyjęciem na praktykę, np. związanych z bhp.

Szkolenia ze wsparciem unijnym

Już ponad 1200 uczestników wzięło udział w szkoleniach w ramach "Programu Rozwoju Umiejętności i Kompetencji Pracowników Carlsberg Polska" dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

Czy sąd pracy sam przekaże sprawę złożoną do niewłaściwego miejscowo sądu

Mój były pracownik złożył w sąsiednim mieście pozew do sądu o zapłatę za nadgodziny, wiedząc, że sprawy są tam rozpatrywane szybciej. Jednak dojeżdżanie do tej miejscowości byłoby dla mnie uciążliwe. Czy sąd może bez mojej inicjatywy przekazać sprawę do właściwego sądu znajdującego się w moim mieście?

REKLAMA

Udoskonalanie dobrego

Czy programy poprawy produktywności, jak np. japoński Program 5S, tworzenie środowisk innowacyjnych to tylko moda, bezrefleksyjny sposób naśladowania zagranicznych wzorów zarządzania, czy jednak przynoszą firmom korzyści? Przykład Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych świadczy o sensowności wdrażania podobnych programów.

Niektóre zapisy ustawy antykryzysowej wymagają zmian

Pracodawcy oceniają, że rozwiązania podpisanej przez prezydenta ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu są korzystne dla firm i pracowników, choć niektóre zapisy wymagają zmian.

Odszkodowanie za wypadek dla telepracownika

Pracodawca nie ponosi odpowiedzialności za wypadek, jaki zdarzy się telepracownikowi w drodze do pracy lub z pracy. Wynika to stąd, że telepracownik nie odbywa takiej podróży. Jednak inaczej będzie wtedy, gdy telepracownik wykonuje zawodowe obowiązki nie w domu, lecz w innym miejscu uzgodnionym z przełożonym.

Samozatrudnieni nie skorzystają z pakietu antykryzysowego

Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, ale nie zatrudniają pracowników, nie skorzystają z pomocy finansowej z pakietu antykryzysowego, nawet jeżeli ich dochody spadną o 50-80 proc. Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik uważa, że taki przepis jest niesprawiedliwy.

REKLAMA

Bezrobocie będzie wzrastać

Wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia w lipcu nie zmienił istotnie swojej wartości; w II połowie roku można się spodziewać wzrostu bezrobocia - podało w comiesięcznym raporcie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Czy pracujący emeryt – nauczyciel ma prawo do świadczeń z zfśs w dwóch szkołach

Zatrudniliśmy w naszej szkole na 1/2 etatu na czas określony nauczyciela będącego na emeryturze (bez zawieszania tej emerytury). Czy nauczyciel ten ma prawo do świadczeń z zfśs w naszej szkole oraz w tej, z której przeszedł na emeryturę?

Ochrona miejsc pracy jest istotą ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu

Prezydent Lech Kaczyński powiedział, że istotą podpisanej przez niego ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu jest ochrona miejsc pracy.

Jak zatrudniać w wakacje

W wielu firmach w okresie wakacyjnym pojawia się konieczność uzupełnienia kadr – zastąpienia pracowników przebywających na urlopach wypoczynkowych. Krótkoterminowa praca może być wykonywana na podstawie różnych umów o pracę, np. umowy na zastępstwo.

Gdy ZUS nie wydał decyzji w terminie

Organ rentowy, którym najczęściej jest ZUS, ma określony czas na wydanie decyzji. Jeżeli przekroczy on ten termin, ubezpieczony również może wnieść odwołanie.

Rozstrzygnięcie sprawy

Rozstrzygając sprawę merytorycznie sąd może albo oddalić powództwo albo je uwzględnić. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych. W tym jednak wypadku sąd może na kilka sposobów rozstrzygnąć sprawę.

Kiedy sąd odrzuci odwołanie?

W postępowaniu z zakresu ubezpieczeń społecznych sąd może wydać kilka rodzajów orzeczeń. Warto o tym pamiętać.

Jakie są różnice w postępowaniu?

Postępowanie w sprawach z ubezpieczeń społecznych rządzą się swoimi prawami. W takim procesie obowiązują odrobinę inne reguły niż w „zwykłym” postępowaniu cywilnym.

Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można się odwołać do sądu. Sąd powszechny, a nie administracyjny, rozpatruje takie skargi.

Sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych

Kodeks postępowania cywilnego wymienia jakie sprawy uważane są za sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych. Tylko do tych wyliczonych enumeratywnie spraw stosuje się przepisy odrębne z art. 477(8)-477(15).

Kto może być pełnomocnikiem w sprawach z ZUS?

Kodeks postępowania cywilnego wprowadza pewne ograniczenia co do tego kto może być pełnomocnikiem przed sadem cywilnym. W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych katalog tych osób jest rozszerzony.

Organizacje społeczne i inspektorzy pracy

W sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych mogą brać udział zarówno organizacje społeczne jak i inspektorzy pracy.

Skład sądu w sprawie ubezpieczeń społecznych

Jeżeli skład sądu jest sprzeczny z przepisami ustawy albo jeżeli w wydawaniu wyroku brał udział sędzia wyłączony w mocy ustawy to postępowanie takie jest nieważne.

Właściwość sądu w sprawach ubezpieczeniowych

Z decyzjami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie zawsze musimy się zgadzać. Ustawodawca daje nam w tym wypadku prawo do odwołania od decyzji.

Jakie rejestry prowadzi ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi kilka rejestrów, które mają ułatwić pracę pracownikom Zakładu. W rejestrach tych gromadzone są dane o płatnikach i ubezpieczonych.

Prezydent podpisał ustawę łagodzącą skutki kryzysu

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, która jest częścią rządowego pakietu antykryzysowego. Zapisy zawarte w ustawie mają pomóc firmom, które popadły w kłopoty finansowe.

Czy prowadząc firmę podlega się ubezpieczeniom społecznym?

Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych to pracownicy przede wszystkim podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Co jednak z osobami samozatrudnionymi, to jest takimi, które prowadzą indywidualną działalność gospodarczą.

Kto jest pracownikiem?

Ubezpieczeniom społecznym podlegają przede wszystkim pracownicy. A więc osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy.

Czy od umowy zlecenia i umowy o dzieło pobiera się składki?

Umowa o dzieło i umowa zlecenie to umowy prawa cywilnego. Między podmiotami je zawierającymi nie powstaje stosunek pracy. Co jednak ze składkami na ubezpieczenie społeczne z tytułu wykonywania takich umów?

Kto podlega ubezpieczeniu?

Przy ubezpieczeniach społecznych najważniejszą kwestią jest kto i w jakim zakresie podlega ubezpieczeniu społecznemu. Wszystkie kwestie związane z obowiązkiem ubezpieczenia reguluje ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych.

Jak wygląda struktura KRUS?

KRUS jak każda instytucja państwowa musi mieć swoją wewnętrzną strukturę. Regulują ją przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Kto może ubezpieczyć się w KRUS?

KRUS czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego to zakład ubezpieczeniowy, w którym mogą być ubezpieczeni wyłącznie rolnicy. KRUS funkcjonuje w na podstawie ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Dyskryminacja w przyznawaniu świadczeń socjalnych

W wielu regulaminach pracodawcy w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi czy przedstawicielami pracowników zamieszczają zapisy, które są niezgodne z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych i dyskryminują niektóre grupy pracowników.

Skąd ZUS bierze pieniądze?

Środki masowego przekazu informują nas bardzo często o tym jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydatkuje pieniądze. Pokazują siedziby ZUS oraz podają wiadomości dotyczące szkoleń i konferencji. Warto zatem wiedzieć jakie są źródła dochodu ZUS.

Reforma ubezpieczeń społecznych

W roku 1999 weszła w życie największa reforma emerytalna w historii ZUS. Była to jedna z czterech wielkich reform rządu Jerzego Buzka.

Co było, gdy ZUS-u nie było?

Trudno to sobie wyobrazić ale w historii Polski był czas gdy nie istniał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS jako taki powstał dopiero pod koniec 1934 r. Wcześniej jego uprawnienia były rozproszone i wykonywało je wiele instytucji.

Nagroda za najlepszy film dokumentalny poruszający problematykę pracy

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) po raz pierwszy ufunduje nagrodę dla twórcy najlepszego filmu dokumentalnego poruszającego tematykę zdrowego i bezpiecznego miejsca pracy.

Czy pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli na podstawie aneksu pracodawca przedłużył jej umowę o pracę do dnia porodu

Z powodów organizacyjnych zlikwidowaliśmy jeden z działów firmy. Wszystkim pracownikom tego działu wypowiedzieliśmy umowy o pracę albo zawarliśmy porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę. W każdym przypadku umowy zostaną rozwiązane 31 lipca 2009 r., również za porozumieniem stron. W lipcu okazało się, że jedna z pracownic, z którą porozumienie o rozwiązaniu umowy podpisaliśmy w czerwcu 2009 r., jest w ciąży. Chcemy przesunąć termin rozwiązania umowy o pracę do dnia porodu. Czy taki zapis w porozumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę jest dopuszczalny? Czy jeżeli podpiszemy z pracownicą aneks do porozumienia, będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Jakie zadania ma Zakład Ubezpieczeń Społecznych?

ZUS odpowiedzialny jest nie tylko za wypłacanie emerytur i rent. Ma on o wiele więcej zadań i obowiązków. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych szczegółowo określa jakie działania musi wykonywać Zakład Ubezpieczeń.

Jak pomóc pracownikom radzić sobie z sytuacją kryzysową w firmie

Obecna sytuacja na rynku, dynamiczne zmiany w przedsiębiorstwach (redukcja kosztów, zwalnianie pracowników), sprawiają, że wielu pracodawców zapomina o tym, iż w każdej firmie najważniejszy jest człowiek. Organizacja jest tworem żywym. Angażuje nowych ludzi na miejsce tych, którzy z niej odchodzą, zmienia stosunki ze swoim otoczeniem. Zmiana jest nieuchronną cechą otoczenia każdej organizacji. Aby organizacja mogła przetrwać, musi się wciąż rozwijać.

Kto może zostać Prezesem ZUS?

Prezes Zakładu to organ kierujący całym ZUS-em. Reprezentuje on Zakład na zewnątrz. Jest to bardzo ważne stanowisko, dlatego istnieje wiele ograniczeń wobec ubiegających się o nie kandydatów.

Informacje podstawowe

ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych to państwowa jednostka organizacyjna posiadająca osobowość prawną. Struktura oraz zadania ZUS regulowane są Ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.

Odpowiedzialność kierowników

Kodeks pracy, wśród podmiotów odpowiedzialnych w danym zakładzie pracy za stan bezpieczeństwa i higieny pracy, wprowadza dodatkową – obok pracodawcy – kategorię osób mogących ponosić taką odpowiedzialność. Są to osoby kierujące pracownikami.

Interpretacja przepisów o czasie pracy kierowców

Wątpliwości związane z nowelizacją przepisów o czasie pracy kierowców były powodem spotkania Głównego Inspektora Pracy z Głównym Inspektorem Transportu Drogowego oraz przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego i Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

Refundacja składek dla osób niepełnosprawnych

O refundację składek z PFRON mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą oraz rolnicy z niepełnosprawnością lub zobowiązani do opłacenia składek za domowników z orzeczoną niepełnosprawnością.

Adresy oddziałów PFRON

Rehabilitacja zawodowa

Rehabilitacja zawodowa ma na celu ułatwienie osobie niepełnosprawnej uzyskania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia.

Turnusy rehabilitacyjne

Turnusy rehabilitacyjne są formą aktywnej rehabilitacji i wypoczynku osób niepełnosprawnych.

Warsztaty terapii zajęciowej

Warsztat terapii zajęciowej to wyodrębniona organizacyjnie i finansowo placówka stwarzająca osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.

PFRON

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest państwowym funduszem wspierającym działania na rzecz rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.

Zakład aktywności zawodowej

Zakład aktywności zawodowej jest tworzony w celu zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Zakład pracy chronionej

O status prowadzącego zakład pracy chronionej może ubiegać się każdy pracodawca, który prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia określoną liczbę niepełnosprawnych.

REKLAMA