reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Leasing pracowniczy

Leasing pracowniczy

Leasing pracowniczy – to czasowe wypożyczenie pracownika innemu pracodawcy (transfer pracownika z jednego zakładu pracy do drugiego).

Aby wypożyczenie było ważne, wymagane są zawarcie porozumienia między pracodawcami oraz zgoda pracownika wyrażona na piśmie. Pracodawca udziela pracownikowi na czas wypożyczenia urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie stosownym porozumieniu (art. 1741 § 1 k.p.).

Porozumienie powinno zawierać informacje dotyczące pracodawcy, który udzieli pracownikowi urlopu bezpłatnego, a także określać pracodawcę, który w okresie urlopu bezpłatnego zatrudni pracownika. Konieczne jest także wskazanie terminu rozpoczęcia i zakończenia pracy u nowego pracodawcy. Nie ma przeszkód prawnych, aby porozumienie dotyczyło większej liczby pracowników, nawet jeżeli nie zostanie ona dokładnie określona. W porozumieniu dotychczasowy pracodawca powinien określić także warunki pracy u nowego pracodawcy, w szczególności wynagrodzenie za pracę.

Pracownik, który wyraził zgodę na wykonywanie pracy u innego pracodawcy, zobowiązuje się jednocześnie do nawiązania stosunku pracy z nowym pracodawcą. Zgoda ta jest jednak warunkowa i zależy od tego, czy zaproponowane warunki będą odpowiadać tym, jakie zostały ustalone w porozumieniu między pracodawcami.

Umowa o pracę z nowym pracodawcą może zostać zawarta na czas określony lub na czas wykonywania danej pracy.

Dotychczasowy stosunek pracy nie ulega rozwiązaniu, ale jest jedynie zawieszony. W momencie gdy zakończy się urlop bezpłatny, pracownik ma obowiązek powrotu do pracy u dotychczasowego pracodawcy.

Przepisy nie wskazują przykładowej formy takiej umowy – może być ona dowolna (na podstawie art. 300 k.p.). Do celów dowodowych wskazane jest porozumienie pisemne.

Z reguły z instytucji leasingu pracowniczego pracodawcy korzystają w razie potrzeby zastępstwa pracownika (np. w związku z chorobą lub urlopem macierzyńskim), przy nietypowych projektach wymagających specjalistycznej wiedzy czy doświadczenia podczas prac sezonowych.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama