Kategorie

Indywidualny rozkład czasu pracy

Reklama

Indywidualny rozkład czasu pracy – to indywidualnie ustalony dla danego pracownika rozkład czasu pracy. Wprowadzany jest w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty. Indywidualny rozkład oznacza rozkład czasu pracy odrębny od rozkładu pracy obowiązujący ogół pracowników lub grupę pracowników zatrudnionych w danym zakładzie pracy, dopasowany do osobistych potrzeb pracownika. Przykładowo może wprowadzać odmienne ustalenia dotyczące dni pracy, dni wolnych od pracy, godzin rozpoczynania i kończenia pracy, przerw w pracy.

Prawidłowe ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy wymaga zawsze złożenia pisemnego wniosku przez pracownika. Wniosek nie musi być uzasadniony, ale dobrze byłoby, gdyby pracownik wpisał w nim swoje propozycje co do mającego go objąć zmienionego rozkładu czasu pracy. Pracodawca nie jest jednak wnioskiem związany i nie ma obowiązku ustosunkowania się do prośby pracownika (z wyjątkiem wniosku kobiety karmiącej dziecko piersią; taka pracownica ma prawo do 2 przerw w terminach przez siebie wybranych i pracodawca nie może odmówić udzielenia przerw w zaproponowanym przez nią czasie). Odmowa pracodawcy również nie wymaga uzasadnienia.

Reklama

Przepisy nie określają, na jaki maksymalny czas może być zmieniony rozkład czasu pracy pracownika. Strony mają pełną swobodę w tym zakresie (może zostać wprowadzony bezterminowo lub na określony czas). Podobna sytuacja ma miejsce w odniesieniu do powrotu do poprzedniego rozkładu – sprawę indywidualnie rozstrzyga się wolą stron – wzajemnym uzgodnieniom pracodawcy z pracownikiem.

Przepisy prawa pracy nie określają zasad wycofania wniosku, zanim doszło do ustalenia indywidualnego systemu czasu pracy. W tym przypadku należy odpowiednio stosować przepisy Kodeksu cywilnego (na mocy art. 300 k.p.). Cofnięcie wniosku, czyli oświadczenia woli pracownika, tym samym jego odwołanie jest skuteczne, gdy doszło do pracodawcy jednocześnie lub wcześniej niż chwila, w której pracodawca zapoznał się z wnioskiem. W sytuacji gdy pracodawca zdążył już zapoznać się z wnioskiem, jego cofnięcie jest możliwe tylko za zgodą pracodawcy (podobne zasady obowiązują w przypadku cofnięcia wypowiedzenia umowy o pracę). Cofnięcie wniosku już po ustaleniu indywidualnego rozkładu czasu pracy powoduje konieczność ponownej zmiany rozkładu czasu pracy danego pracownika. Pracodawca może wycofać zgodę na wniosek pracownika na takich samych zasadach.

Jeżeli indywidualny rozkład czasu pracy ma być ustalony w umowie o pracę, zmiana rozkładu czasu pracy jest możliwa tylko na mocy porozumienia stron albo wypowiedzenia zmieniającego.

Indywidualny rozkład czasu pracy może być stosowany w każdym systemie czasu pracy. Strony mogą w ten sposób dowolnie ukształtować godziny rozpoczynania i kończenia pracy.

Pracodawca nie może narzucić pracownikowi indywidualnego rozkładu czasu pracy. Nie może też ukształtować indywidualnego rozkładu czasu pracy pracownika tak, aby naruszał normy ochronne właściwe dla danego rozkładu czasu pracy oraz gwarancję zachowania minimum nieprzerwanego odpoczynku. Stanowiłoby to wówczas, nawet mimo stosownego w tym zakresie wniosku pracownika, naruszenie przepisów o czasie pracy.

Z reguły z wnioskiem o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy występują:

 • pracownica karmiąca piersią, która chciałaby pod koniec dnia pracy łącznie korzystać z przysługujących jej przerw na karmienie (art. 187 § 1 k.p.), tym samym kończyć pracę wcześniej,
 • pracownica, która ze względu na konieczność odprowadzania dziecka do przedszkola chciałaby rozpoczynać pracę w godzinach późniejszych (np. od 8.30 zamiast od 7.30 czy 8.00),
 • pracownicy uczęszczający na dodatkowe zajęcia, np. z języków obcych, którzy chcieliby rozpoczynać pracę w godzinach późniejszych,
 • pracownik zatrudniony na pół etatu, który ze względu na naukę w weekend chciałby pracować od poniedziałku do czwartku.

Wniosek pracownika dotyczący ustalenia indywidualnego rozkładu czasu pracy składa się w części B akt osobowych, co wynika z § 6 ust. 2 pkt 2 lit. ja rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.).

Zmiana rozkładu czasu pracy odbywa się w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty (art. 142 k.p.). Sam system czasu pracy co do zasady nie może być zmieniony w drodze złożenia wniosku przez pracownika w tym zakresie. Pracodawca, który chce zmienić system, którym objęty jest pracownik, musi zmienić akt określający ten system (np. regulamin pracy, układ zbiorowy). Na wniosek pracownika możliwa jest jednak zmiana systemu czasu pracy na podstawie art. 143 i 144 k.p., tj. odpowiednie zastosowanie wobec niego na podstawie umowy o pracę systemu skróconego tygodnia pracy (art. 143 k.p.) albo systemu pracy weekendowej (art. 144 k.p.).

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Nowy ład - elastyczna praca dla rodziców

  Nowy ład to też elastyczna praca dla rodziców. Rodzina to jeden z obszarów wymagających wsparcia. Polski Ład zakłada 3 formy ułatwień dla pracujących rodziców. Jakie?

  Nowy Ład - założenia

  Nowy Ład - jakie założenia zawiera Polski Ład? Które są korzystne, a które nie?

  Nocna zmiana - prawa pracownika

  Nocna zmiana - jakie prawa przysługują pracownikowi pracującemu w nocy? Przede wszystkim należy się dodatek do wynagrodzenia. Ile wynosi?

  Nastroje pracowników w czasie pandemii [BADANIE]

  Pracownicy w czasie pandemii - jakie nastroje przeważają na polskim rynku pracy? Czy zmieniła się motywacja do pracy? Jak wygląda komunikacja w firmie?

  Polski Ład niekorzystny dla lepiej zarabiających

  Polski Ład jest niekorzystny dla lepiej zarabiających. Jakie zmiany wprowadza? Czego brakuje?

  Szwecja - praca w lesie

  Praca w Szwecji - pracownicy sezonowi zatrudniani do sadzenia i czyszczenia lasów bywają wykorzystywani przez pracodawców. Jak? Ile zarabiają?

  Niemcy i Holandia walczą o polskich pracowników

  Praca w Niemczech i Holandii - niemieccy i holenderscy pracodawcy walczą o polskich pracowników. Dlaczego?

  Długa praca powoduje rocznie 745 tys. zgonów na świecie

  Długa praca powoduje rocznie aż 745 tys. przedwczesnych zgonów na świecie - podaje WHO. Na co najczęściej umierają przepracowane osoby?

  Tarcza a urząd pracy - do kiedy wnioski?

  Tarcza z urzędu pracy czyli dofinansowanie wynagrodzeń, pożyczka i dotacja 5000 zł - do kiedy można składać wnioski?

  Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę - obowiązki cudzoziemca

  Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę nazywane jest zezwoleniem jednolitym. Jakie obowiązki ma cudzoziemiec, który otrzymał takie zezwolenie?

  Minimalne wynagrodzenie 2022

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. - ile płaca minimalna wyniesie brutto i netto?

  Płaca minimalna 2022

  Płaca minimalna w 2022 r. - strona związkowa proponuje wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę o 500 zł netto.

  Otrzymał wypowiedzenie w bombonierce!

  Wypowiedzenie umowy o pracę - pracownik otrzymał je w bombonierce! Czy taka forma uzasadnia prawo do przywrócenia do pracy?

  Pilotażowe szczepienia w zakładach pracy od 17 maja 2021 r.

  Szczepienia w zakładach pracy - pilotaż startuje 17 maja 2021 r. Pracodawcy mogą wspomóc proces szczepień.

  In vitro i prawo do ubezpieczenia społecznego – wyrok ETPCz

  Czy podjęcie przez pracownicę nowego zatrudnienia w trakcie procedury in vitro stanowi podstawę do odmowy ubezpieczenia społecznego?

  Kod wykonywanego zawodu w ZUS ZUA i ZUS ZZA

  Kod wykonywanego zawodu w dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA to ważna zmiana, która wejdzie w życie 16 maja 2021 r. Na czym w praktyce będzie polegał nowy obowiązek?

  Kompetencje cyfrowe - tego wymagają pracodawcy [RAPORT]

  Kompetencje cyfrowe - tego przede wszystkim wymagają pracodawcy. Cyfryzacja rynku pracy to trend przyspieszony przez epidemię koronawirusa. Jak nową rzeczywistość oceniają pracownicy? Na to pytanie odpowiada raport "Cyfrowa ewolucja kariery".

  Dwie umowy o pracę - składki ZUS

  Dwie umowy o pracę - co na to prawo? Składki ZUS opłaca się od jednej czy dwóch umów?

  Poważne zachorowanie - oszczędności PPK mogą pomóc

  Poważne zachorowanie - co to jest w rozumieniu ustawy o PPK? Jak oszczędności PPK mogą pomóc, gdy uczestnik PPK, jego małżonek lub dziecko zachoruje?

  Badanie trzeźwości pracownika - nowe przepisy

  Badanie trzeźwości pracownika alkomatem - nowe przepisy przyznają pracodawcy prawo do prewencyjnych, wyrywkowych kontroli alkomatem.

  Badanie trzeźwości pracownika 2021

  Badanie trzeźwości pracownika - w 2021 r. powstał projekt ustawy umożliwiający pracodawcy przeprowadzanie wyrywkowych kontroli trzeźwości pracownika.

  Praca dla informatyka 2021 - zarobki i praca zdalna [ANALIZA]

  Praca dla informatyka w 2021 r. - liczba ofert pracy dla informatyków wciąż rośnie. Dla pracowników z branży IT liczą się zarobki i praca zdalna. Analiza przedstawia obecną sytuację informatyków na rynku pracy.

  Godziny pracy 2021

  Godziny pracy 2021 - ile godzin pracy i dni wolnych od pracy wypada w poszczególnych miesiącach? Jak obliczyć godziny pracy?

  Długotrwałe niewykonywanie obowiązków - wypowiedzenie umowy

  Wypowiedzenie umowy - czy długotrwałe niewykonywanie części obowiązków pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem?

  Rozliczanie czasu pracy zdalnej

  Czas pracy zdalnej to dosyć kłopotliwe zagadnienie. Jak ewidencjonować i kontrolować pracownika na home office? W jaki sposób rozliczać nadgodziny i wprowadzić zadaniowy czas pracy?