Kategorie

Indywidualny rozkład czasu pracy

Indywidualny rozkład czasu pracy – to indywidualnie ustalony dla danego pracownika rozkład czasu pracy. Wprowadzany jest w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty. Indywidualny rozkład oznacza rozkład czasu pracy odrębny od rozkładu pracy obowiązujący ogół pracowników lub grupę pracowników zatrudnionych w danym zakładzie pracy, dopasowany do osobistych potrzeb pracownika. Przykładowo może wprowadzać odmienne ustalenia dotyczące dni pracy, dni wolnych od pracy, godzin rozpoczynania i kończenia pracy, przerw w pracy.

Prawidłowe ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy wymaga zawsze złożenia pisemnego wniosku przez pracownika. Wniosek nie musi być uzasadniony, ale dobrze byłoby, gdyby pracownik wpisał w nim swoje propozycje co do mającego go objąć zmienionego rozkładu czasu pracy. Pracodawca nie jest jednak wnioskiem związany i nie ma obowiązku ustosunkowania się do prośby pracownika (z wyjątkiem wniosku kobiety karmiącej dziecko piersią; taka pracownica ma prawo do 2 przerw w terminach przez siebie wybranych i pracodawca nie może odmówić udzielenia przerw w zaproponowanym przez nią czasie). Odmowa pracodawcy również nie wymaga uzasadnienia.

Przepisy nie określają, na jaki maksymalny czas może być zmieniony rozkład czasu pracy pracownika. Strony mają pełną swobodę w tym zakresie (może zostać wprowadzony bezterminowo lub na określony czas). Podobna sytuacja ma miejsce w odniesieniu do powrotu do poprzedniego rozkładu – sprawę indywidualnie rozstrzyga się wolą stron – wzajemnym uzgodnieniom pracodawcy z pracownikiem.

Przepisy prawa pracy nie określają zasad wycofania wniosku, zanim doszło do ustalenia indywidualnego systemu czasu pracy. W tym przypadku należy odpowiednio stosować przepisy Kodeksu cywilnego (na mocy art. 300 k.p.). Cofnięcie wniosku, czyli oświadczenia woli pracownika, tym samym jego odwołanie jest skuteczne, gdy doszło do pracodawcy jednocześnie lub wcześniej niż chwila, w której pracodawca zapoznał się z wnioskiem. W sytuacji gdy pracodawca zdążył już zapoznać się z wnioskiem, jego cofnięcie jest możliwe tylko za zgodą pracodawcy (podobne zasady obowiązują w przypadku cofnięcia wypowiedzenia umowy o pracę). Cofnięcie wniosku już po ustaleniu indywidualnego rozkładu czasu pracy powoduje konieczność ponownej zmiany rozkładu czasu pracy danego pracownika. Pracodawca może wycofać zgodę na wniosek pracownika na takich samych zasadach.

Jeżeli indywidualny rozkład czasu pracy ma być ustalony w umowie o pracę, zmiana rozkładu czasu pracy jest możliwa tylko na mocy porozumienia stron albo wypowiedzenia zmieniającego.

Indywidualny rozkład czasu pracy może być stosowany w każdym systemie czasu pracy. Strony mogą w ten sposób dowolnie ukształtować godziny rozpoczynania i kończenia pracy.

Pracodawca nie może narzucić pracownikowi indywidualnego rozkładu czasu pracy. Nie może też ukształtować indywidualnego rozkładu czasu pracy pracownika tak, aby naruszał normy ochronne właściwe dla danego rozkładu czasu pracy oraz gwarancję zachowania minimum nieprzerwanego odpoczynku. Stanowiłoby to wówczas, nawet mimo stosownego w tym zakresie wniosku pracownika, naruszenie przepisów o czasie pracy.

Z reguły z wnioskiem o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy występują:

 • pracownica karmiąca piersią, która chciałaby pod koniec dnia pracy łącznie korzystać z przysługujących jej przerw na karmienie (art. 187 § 1 k.p.), tym samym kończyć pracę wcześniej,
 • pracownica, która ze względu na konieczność odprowadzania dziecka do przedszkola chciałaby rozpoczynać pracę w godzinach późniejszych (np. od 8.30 zamiast od 7.30 czy 8.00),
 • pracownicy uczęszczający na dodatkowe zajęcia, np. z języków obcych, którzy chcieliby rozpoczynać pracę w godzinach późniejszych,
 • pracownik zatrudniony na pół etatu, który ze względu na naukę w weekend chciałby pracować od poniedziałku do czwartku.

Wniosek pracownika dotyczący ustalenia indywidualnego rozkładu czasu pracy składa się w części B akt osobowych, co wynika z § 6 ust. 2 pkt 2 lit. ja rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.).

Zmiana rozkładu czasu pracy odbywa się w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty (art. 142 k.p.). Sam system czasu pracy co do zasady nie może być zmieniony w drodze złożenia wniosku przez pracownika w tym zakresie. Pracodawca, który chce zmienić system, którym objęty jest pracownik, musi zmienić akt określający ten system (np. regulamin pracy, układ zbiorowy). Na wniosek pracownika możliwa jest jednak zmiana systemu czasu pracy na podstawie art. 143 i 144 k.p., tj. odpowiednie zastosowanie wobec niego na podstawie umowy o pracę systemu skróconego tygodnia pracy (art. 143 k.p.) albo systemu pracy weekendowej (art. 144 k.p.).

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.