Nadużycie prawa podmiotowego
REKLAMA
Nadużycie prawa podmiotowego – konstrukcja prawa, która umożliwia sądom weryfikowanie przepisów prawa pracy pod względem zgodności z wartościami ogólnie akceptowanymi przez społeczeństwo (odsyła do ocen i wartości istniejących poza systemem norm prawa pracy). Jak podkreślił Sąd Najwyższy w jednym ze swoich orzeczeń – wykonywanie prawa w stosunkach pracy podlega ocenie sądu pracy w aspekcie zasad współżycia społecznego, co nie narusza gwarantowanych przez konstytucję praw obywatelskich.
Zasada, w myśl której nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego, wyrażona w art. 8 k.p. stanowi powtórzenie art. 5 k.c., co szczególnie podkreśla jej wagę i miejsce w systemie prawa. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat