Kategorie

Kontrakt menedżerski

Kontrakt menedżerski – to jedna z form zatrudnienia nieuregulowanego przepisami prawa pracy. Umowy tego typu zawierane są przede wszystkim z kadrą zarządzającą dużymi przedsiębiorstwami oraz spółkami. Kontrakt może być zawarty przez przedsiębiorstwo, spółkę zarówno z osobami fizycznymi, jak i przedsiębiorcami prowadzącymi działalność na własny rachunek.

Kontrakt menedżerski jest umową cywilną. W żadnym akcie prawnym nie znajdziemy jednak odpowiedniej regulacji dotyczącej tej materii. Kontrakt jest zaliczany do tzw. umów nienazwanych, tzn. jest przejawem zasady swobody umów w prawie cywilnym.

Do umowy menedżerskiej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zlecenia, regulacje części ogólnej Kodeksu cywilnego oraz części ogólnej zobowiązań. Kontrakt zawiera jednak również wiele elementów typowej umowy o pracę.

Najważniejsze różnice z zatrudnieniem pracowniczym:

 • podmiot zatrudniający nie ma obowiązku kierować menedżera w związku z podpisaniem umowy i przystąpieniem do wykonywania obowiązków wynikających z kontraktu na wstępne badania lekarskie oraz zgłaszać go na dalsze badania okresowe czy kontrolne. Z reguły menedżer przed objęciem stanowiska (przystąpieniem do konkursu) zobowiązany jest przedstawić odpowiednią dokumentację medyczną potwierdzającą brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku,
 • uniemożliwia wprowadzenie jakichkolwiek norm czasu pracy,
 • w przypadku menedżera nie jest możliwe wprowadzenie kar porządkowych. Jakakolwiek odpowiedzialność menedżera powinna być w inny precyzyjny sposób określona w treści umowy. Nie można też wprowadzać w kontrakcie odwołań do przepisów prawa pracy w tym zakresie,
 • odpowiedzialność menedżera za szkodę wynikłą z niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków jest oparta na zasadach ogólnych, przede wszystkim na zasadzie winy. Zakres tej odpowiedzialności jest szerszy od odpowiedzialności pracowniczej (pracownik odpowiada za delikty nieumyślne do wysokości trzykrotnego wynagrodzenia z chwili powstania szkody – menedżer całym swoim majątkiem). Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za utracone korzyści, z kolei menedżer zarówno za rzeczywiste straty, jak i za utracone zyski, które byłyby osiągnięte przy dołożeniu należytej staranności. Menedżer może też przyjąć odpowiedzialność na zasadzie ryzyka (tzn. nawet za niezawinione okoliczności). Możliwe jest jednak zarówno ograniczenie w umowie zakresu odpowiedzialności odszkodowawczej do kwoty z góry określonej, jak też zastrzeżenie kar umownych, które menedżer będzie zobowiązany zapłacić w razie niewykonania obowiązków umownych,
 • w celu zabezpieczenia się przed negatywnymi skutkami działania menedżera jest dopuszczalne złożenie przez niego weksla, ustanowienie hipoteki na nieruchomości,
 • kontrakt może być zawarty zarówno na czas określony, jak i nieokreślony, jednak w przypadku umów bezterminowych powinien wskazywać precyzyjnie warunki wcześniejszego jego rozwiązania. Co do zasady, kontrakt powinien określać okoliczności, w jakich umowa może zostać wypowiedziana. Jednak w braku stosownego zapisu zastosowanie znajdą właściwe przepisy Kodeksu cywilnego (art. 746 k.c.).

Właściwy do rozpoznania spraw wynikających z kontraktu menedżerskiego będzie sąd cywilny. Natomiast jeżeli menedżer jest przedsiębiorcą, kontrakt jest traktowany jako zawarty w obrocie profesjonalnym. Wówczas – w razie sporu – sprawy wynikające z kontraktu będą sprawami gospodarczymi, dla których właściwy będzie sąd gospodarczy w postępowaniu odrębnym.

Roszczenia z kontraktu przedawniają się na ogólnych zasadach przewidzianych w Kodeksie cywilnym i wynoszą odpowiednio 10 lat oraz dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 3 lata (chyba że przepisy stanowią inaczej).

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy to oznacza, ze będzie kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.

  Składka zdrowotna 2022 - Nowy Ład

  Składka zdrowotna w 2022 r. - jaką składkę wprowadza Nowy Ład? O ile wzrośnie składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 r.?

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych od 1 września 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych pracowników przysługuje od 1 września 2021 r. Jakie są minimalne stawki?

  Odpis na ZFŚS 2022

  Odpis na ZFŚS w 2022 r. - jak zmienia się podstawa odpisu? O ile wzrośnie odpis podstawowy na ZFŚS w 2022 r.?

  Zatrudnienie Ukraińca na umowę zlecenie

  Zatrudnienie Ukraińca na umowę zlecenie - jakie są wady i zalety? Jakie dokumenty są wymagane? Jakie są rodzaje zezwoleń? Jak zatrudnić Ukraińca?

  Wzrost wypadków przy pracy a 100% wzrost składek ZUS

  Wypadki przy pracy mają wpływ na wysokość składek ZUS. Czy powrót do firm i wzrost liczby wypadków spowoduje 100% wzrost składek na ubezpieczenia społeczne?

  Cudzoziemcy z Rosji, Kazachstanu i Turkmenistanu w Polsce

  Cudzoziemcy z Rosji, Kazachstanu i Turkmenistanu mogą wspomóc rynek pracy w Polsce. Ich liczba rośnie. Warto skupić się na zatrzymaniu zagranicznych studentów.

  Automatyzacja HR a redukcja kosztów

  Automatyzacja HR znacząco wpływa na redukcję kosztów. Rozwiązania technologiczne pozwalają na optymalizację wydatków, dzięki czemu pracodawcy, gdy szukają sposobów na cięcia – nie muszą rezygnować ze swoich pracowników.

  Zarobki lekarzy, dentystów, pielęgniarek [ANALIZA]

  Zarobki lekarzy, dentystów, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych, położnych, fizjoterapeutów - ile zarabiają medycy? Jak wiek i płeć wpływa na wysokość wynagrodzenia?

  Emerytury 2022 - bez podatku

  Emerytury w 2022 r. będą wyższe. Od 1 stycznia wchodzi w życie emerytura bez podatku z Polskiego Ładu. Ile emeryci zyskają w 2022 r.?