Odpowiedzialność regresowa
REKLAMA
Odpowiedzialność regresowa – to jeden z rodzajów odpowiedzialności materialnej pracownika, niekiedy w literaturze traktowany jako odrębny typ odpowiedzialności pracowniczej.
W razie wyrządzenia przez pracownika przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych szkody osobie trzeciej, zobowiązany do jej naprawienia jest wyłącznie pracodawca (art. 120 k.p.). Pracodawcy przysługuje wówczas względem pracownika tzw. roszczenie regresowe (roszczenie zwrotne). Istota tego roszczenia sprowadza się do przyjęcia, że podmiot zaspokajający roszczenie, do którego był zobowiązany na podstawie określonej umowy lub przepisów prawa, może domagać się zwrotu spełnionego świadczenia. Wobec pracodawcy, który naprawił szkodę wyrządzoną tej osobie, pracownik ponosi odpowiedzialność regresową, przewidzianą w przepisach o odpowiedzialności materialnej pracowników. Tym samym wyłączona zostaje odpowiedzialność oparta na przepisach prawa cywilnego. Kodeks pracy odmiennie niż Kodeks cywilny i w sposób samodzielny unormował zasady odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną zakładowi pracy, stąd nie znajdzie zastosowania koncepcja mieszanego cywilnego roszczenia kontraktowo-deliktowego.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat