REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Reforma OFE - krytyka instytucji publicznych

Reforma OFE - krytyka instytucji publicznych. Rząd pracuje nad projektem reformy OFE wbrew krytycznym uwagom między innymi KNF. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w piątek projekt nowelizacji, teraz sprawą zajmie się rząd.

Niełatwe życie studentów

Wbrew pozorom życie studentów nie jest łatwe. Muszą się uczyć i pracować, aby rozszerzać swoje CV. Uczelnie często wymagają od nich uiszczania nielegalnych opłat. Nie mają również łatwo z założeniem własnych firm.

Projekt zmian w OFE - przyjęcie przez Komitet Stały Rady Ministrów

Projekt zmian w OFE został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Nie wiadomo jeszcze dokładnie jakie rozwiązania znalazły się w projekcie. Przygotowywany jest komunikat w tej sprawie. Wiadomo jednak, że fundamenty ustawy na pewno się nie zmienią.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w 2014 roku

Pracodawcom zatrudniającym pracowników niepełnosprawnych, wpisanych do ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych, przysługuje miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń tychże pracowników. W związku z uchwaleniem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej na 2014 rok, sposób ustalania wysokości dopłaty do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych ulegnie zmianie. Ile będzie wynosić wysokość dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w 2014 roku?

REKLAMA

Reforma urzędów pracy - podsumowanie

Reforma urzędów pracy - podsumowanie. Profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych, nowe instrumenty wsparcia dla osób szukających pracy i wynagradzanie pracowników urzędów za osiągane wyniki - to założenia reformy urzędów pracy przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Ochrona miejsc pracy - rozwiązania

Ochrona miejsc pracy - rozwiązania. Dopłaty do wynagrodzeń pracowników podczas przestoju ekonomicznego, dodatkowe środki na szkolenia oraz na opłacenie należnych od pracodawcy składek na ubezpieczenia społeczne pracowników to główne założenia przyjętej w październiku ustawy o ochronie miejsc pracy.

Współpraca biznesu z edukacją - debata ekspertów z Lublina

Współpraca biznesu z edukacją będzie przedmiotem debaty ekspertów w ramach projektu "Biznes dla edukacji". Seminarium odbędzie się dnia 21 listopada 2013 r. w Lublinie.

Nieodpowiednie warunki pracy w polskich biurach

W polskich biurach panują nieodpowiednie warunki pracy. Na sto stanowisk komputerowych tylko dwa w pełni są odpowiednio wyposażone i dopasowane do potrzeb pracowników. Takie są wyniki badania Ergotest, przeprowadzanego w ciągu ostatnich siedmiu lat.

REKLAMA

Podpisanie umów rozszerzających gwarancje de minimis

Podpisanie umów rozszerzających gwarancje de minimis. 9 mld zł dotychczas przyznanych kredytów przekłada się bardzo konkretnie na miejsca pracy – powiedział premier Tusk. Szef rządu wziął udział w uroczystości podpisania przez Bank Gospodarstwa Krajowego umów rozszerzających gwarancje de minimis na kredyty inwestycyjne i rozwojowe.

Ugoda między pracodawcą a pracownikiem

Ugoda między pracodawcą a pracownikiem pozwala zakończyć spór bez konieczności wydawania wyroku przez sąd. Do jej zawarcia może dojść w postępowaniu przedsądowym, jak i w sądzie. Ugodowemu zakończeniu sprawy pomagają komisje pojednawcze i mediatorzy.

Zatrudnienie pracownika z urzędu pracy - korzyści dla przedsiębiorcy

Zatrudnienie pracownika z urzędu pracy może przynieść przedsiębiorcy wymierne korzyści. Dzięki środkom z Funduszu Pracy przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie lub refundację wydatków w zależności od tego, z jakiego instrumentu wsparcia zamierzają skorzystać. Warunkiem jest przyjęcie do pracy osoby bezrobotnej.

Dodatek za pracę w porze nocnej w 2014 roku

Pracownikowi, który wykonuje prace w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Wysokość dodatku za prace w porze nocnej jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za prace obowiązującego w danym roku i wynosi 20 % stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia. Ile wyniesie dodatek za pracę w porze nocnej w 2014 roku?

Elastyczny czas pracy - ocena zmian

Zmiany w czasie pracy w postaci wprowadzenia elastycznego czasu pracy miały na celu ułatwienie pracownikom godzenia życia rodzinnego z zawodowym i dostosowanie czasu pracy załogi do potrzeb firmy. Z nowych rozwiązań skorzystało już ponad 200 pracodawców.

Przed emeryturą na zwolnieniach

Polacy przed emeryturą będą przebywali na zwolnieniach. Statystycznie żyją w zdrowiu tylko 59 lat. Dla porównania Szwedzi żyją w zdrowiu aż 71 lat.

Międzynarodowy Kongres Rekrutacji i HR 2013

Międzynarodowy Kongres Rekrutacji i HR 2013 odbędzie się 26 listopada 2013 r. w Warszawie.

Czas pracy w organizacjach pozarządowych po zmianach

Dnia 23 sierpnia 2013 r. weszły w życie nowe regulacje dotyczące czasu pracy. Aktualnie istnieje m.in. możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy, zastosowania przerywanego i elastycznego czasu pracy. Jakie nowe zasady czasu pracy można stosować w organizacjach pozarządowych?

Zasiłek macierzyński za okres jednoczesnego wykonywania pracy na 1/2 etatu

Jak obliczyć zasiłek macierzyński za okres jednoczesnego wykonywania pracy na 1/2 etatu?

Wyłączenie z oskładkowania samochodu firmowego używanego w celach prywatnych

Kiedy użytkowanie samochodu firmowego w celach prywatnych można wyłączyć z oskładkowania?

Dwie umowy a dodatek za wysługę lat

Czy w przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy na podstawie dwóch odrębnych umów, dodatek za wysługę lat wypłacany jest pracownikowi podwójnie?

Dopuszczalność kilkakrotnego zawarcia umowy o pracę na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny jest szczególnym rodzajem terminowej umowy o pracę, której popularność wzrasta w związku z ciągłym wzrostem wymagań dotyczących pracy zarówno po stronie pracodawców jak i pracowników. Umowa o pracę na okres próbny może poprzedzać zawarcie każdej umowy o pracę innego rodzaju, nie jest jednak przyrzeczeniem nawiązania przez którąkolwiek ze stron stosunku pracy na innej podstawie w przyszłości.

Podjęcie i utrzymanie pracy w Polsce przez osobę niepełnosprawną – program 45+

Podjęcie i utrzymanie pracy w Polsce przez osobę niepełnosprawną jest bardzo istotne. Żyje tu prawie 5 mln osób niepełnosprawnych, a roczna renta z tytułu niezdolności do pracy na jedną osobę wynosi 95000 zł. To koszty, których państwo nie musiałoby ponosić, gdyby niepełnosprawni pracowali. Kluczowym programem aktywizującym jest program 45+. Na czym polega?

Reformy systemu zabezpieczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii

System zabezpieczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii cechuje się zmiennością. Reformy mają na celu zapewnienie edukacji podnoszącej kwalifikacje oraz zaangażowania w proces poszukiwania pracy. Stosowane programy opierają się na filozofii jak najefektywniejszej, dopasowanej do potrzeb każdej osoby zindywidualizowanej pomocy.

Dwa lata Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w walce z bezrobociem

Według danych GUS, bezrobocie w Polsce spada systematycznie od 8 miesięcy. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podsumowuje podjęte działania.

XVII Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy „PRAWO PRACY a skuteczne zarządzanie personelem”

XVII Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy „PRAWO PRACY a skuteczne zarządzanie personelem” odbędzie się dnia 25 listopada 2013 r. w Warszawie.

Brak kwalifikacji wśród bezrobotnych

Choć bezrobocie maleje, w Urzędach Pracy wciąż nie brakuje bezrobotnych. Dużą przeszkodą w znalezieniu pracy jest brak kwalifikacji wśród bezrobotnych.

Urodzenie dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego a urlop macierzyński

Wydłużenie okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego w związku z wprowadzeniem urlopu rodzicielskiego może skutkować tym, że w okresie opieki nad dzieckiem pracownica (ubezpieczona niebędąca pracownicą) urodzi kolejne dziecko. Wówczas powstaje wątpliwość, czy ubezpieczona nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego, czy ma prawo do dalszej części urlopu rodzicielskiego.

Czy rotacja na stanowiskach pracy jest dobrym sposobem na motywowanie pracowników?

Strategia zarządzania, polegająca na  częstej rotacji na stanowiskach pracy przynosi korzyści dla obu stron stosunku pracy: pracodawcy oraz jego pracowników. Menedżer ma bowiem do dyspozycji zgrany zespół ludzi, którym nie grozi wypalenie zawodowe.

Przybywa ofert pracy w internecie

Według badań Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, kolejny miesiąc z rzędu rośnie liczba ofert pracy w internecie.

Praktyki najlepszym sposobem na pozyskanie pracowników

Praktyki przez wielu pracodawców (i studentów) są wciąż niedoceniane. Często jednak bywają najlepszym sposobem na pozyskanie wartościowych pracowników.

Ekologiczne inwestycje szansą na nowe miejsca pracy?

Zdaniem Pracodawców RP, ekologiczne inwestycje to duża szansa na nowe miejsca zatrudnienia. Pracodawcy RP podkreślają, że cała gałąź przemysłu związana z odnawialnymi źródłami energii i z nisko emisyjną gospodarką daje szansę na stworzenie nowych sektorów gospodarki.

Reforma urzędów pracy była konieczna

Zdaniem ekspertów, przyjęty przez rząd projekt ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, reformujący urzędy pracy, był niezbędny dla ich właściwego funkcjonowania. Zdaniem Instytutu Spraw Publicznych, reforma ta została zaproponowana zbyt późno.

Zablokowanie ulg dla pracodawców zmniejszy poziom rekrutacji absolwentów

W ocenie eksperta Pracodawców RP fakt, iż Rada Ministrów odrzuciła propozycję 12-miesięcznego zwolnienia pracodawców zatrudniających skierowanego bezrobotnego do 30. roku życia z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, może ograniczyć wzrost poziomu rekrutacji absolwentów.

Rozliczanie kosztów wyjazdów pracownika w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników przynosi korzyści obu stronom stosunku pracy. Jak rozliczać świadczenia przysługujące pracownikowi w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych?

Nowe, zmienione pośredniaki

Według rządowego projektu nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach pracy, urzędy pracy mają skuteczniej pomagać bezrobotnym. Jak będą wyglądać nowe, zmienione pośredniaki?

Wzrost zatrudnienia niepełnosprawnych w 2014 roku?

Przyjęta przez Rząd ustawa okołobudżetowa zakłada, że miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego będzie niezależne od kwoty minimalnego wynagrodzenia. Kwestia ta budzi kontrowersje wśród polityków.

Wymiar czasu pracy w 2014 roku

Prawidłowo ustalony wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym stanowi podstawę dla prawidłowego planowania rozkładów czasu pracy. Sprawa ta jest o tyle istotna, iż aktualnie, na mocy ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy, pracodawcy mają możliwość wprowadzania 12 miesięcznego okresu rozliczeniowego w każdym systemie czasu pracy, co daje możliwość elastyczniejszego gospodarowania czasem pracy pracowników.

Bezrobocie ciągle spada

Odnotowano już ósmy miesiąc spadku bezrobocia. W urzędach pracy na koniec października zarejestrowanych było 2 076 tys. osób. W porównaniu do września ich liczba zmniejszyła się o 6,7 tys. Rok temu był to wzrost o 15,9 tys. osób. Stopa bezrobocia wyniosła 13% i nie zmieniła się w stosunku do września.

Nieprecyzyjne przepisy w zakresie urlopów wychowawczych?

Eksperci zauważyli, iż nowe przepisy w zakresie urlopów wychowawczych nie są doprecyzowane. Na czym polega niejasność aktualnych przepisów?

Przyczyna uniemożliwiająca rozwój dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych

Przyczyną uniemożliwiającą rozwój  dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych jest brak właściwych uregulowań prawnych. Kwestia ta była poruszona podczas debaty, która odbyła się w Warszawie.

Więcej rodziców z opłaconymi składkami

Od września tego roku, osoby bezrobotne, osoby pracujące na podstawie umów zlecenia oraz osoby samozatrudnione i rolnicy maja opłacane składki na ubezpieczenie społeczne w czasie opieki nad dziećmi z budżetu państwa. Jak zapewnia minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, wszyscy rodzice, bez względu na formę zatrudnienia, będą objęci ubezpieczeniem społecznym w czasie opieki nad dziećmi, dzięki czemu czas poświęcony dzieciom, nie odbije się na wysokości ich przyszłych emerytur.

Lewiatan o propozycjach zmian w OFE

Przedstawiony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o zasadniczym znaczeniu dla funkcjonowania systemu emerytalnego w Polsce oraz dla podstaw bezpieczeństwa socjalnego Polaków. Konfederacja Lewiatan ustosunkowała się do planów zmian w OFE  i wysłała do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej opinię do projektu ustawy o zmianach w OFE.

Dofinansowanie z ZFŚS a zatrudnienie na część etatu

Świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych są uzależnione od sytuacji materialnej pracownika ubiegającego się o nie. Czy na wysokość tychże świadczeń ma wpływ wymiar etatu pracownika?

Ogólnopolska Konferencja Prawa Pracy „Najnowsze przepisy prawa pracy – konsekwencje dla przedsiębiorcy”

Ogólnopolska Konferencja Prawa Pracy „Najnowsze przepisy prawa pracy – konsekwencje dla przedsiębiorcy” odbędzie się w dniach 2-3 grudnia 2013 r. w hotelu Mercure w Warszawie.

Świadczenia bhp dla zleceniobiorców

Świadczenia bhp przysługują osobom zatrudnionym u danego pracodawcy na podstawie umowy o pracę. Czy są one przeznaczone również dla zleceniobiorców?

Upływ terminowej umowy o pracę podczas urlopu macierzyńskiego


Co oznacza upływ terminowej umowy o pracę podczas urlopu macierzyńskiego?

Ustalenie wynagrodzenia po urlopie wychowawczym i zwolnieniu lekarskim

W jaki sposób należy dokonać ustalenia wynagrodzenia po urlopie wychowawczym i zwolnieniu lekarskim?

Zmiany w świadczeniach opieki zdrowotnej

Rządowy projekt zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, którego pierwsze czytanie odbędzie się na dzisiejszym posiedzeniu sejmu, zakłada między innymi wspomożenie lekarzy rodzinnych przez pediatrów i internistów. Proponowane zmiany są wynikiem spadku liczby lekarzy rodzinnych.

Spór o nauczycielskie urlopy zdrowotne

Rząd zaproponował zmiany w zakresie nauczycielskich urlopów zdrowotnych. Zgodnie z założeniami rządu o konieczności udzielenia nauczycielskiego urlopu zdrowotnego miałby decydować wyłącznie lekarz medycyny pracy, a nie lekarz rodzinny. Nauczyciel mógłby skorzystać z takiego urlopu nie po 7-miu, ale po 20-tu latach pracy, zaś wymiar urlopu zostałby skrócony z 3 lat do 1 roku. Proponowane zmiany negatywnie ocenia Związek Nauczycielstwa Polskiego.

O zmianach w dofinansowaniu do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

W siedzibie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie w sprawie zmian przewidzianych w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej w zakresie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Na spotkaniu tym zostały poruszone kwestie zasadności przewidywanych zmian.

Coaching a skuteczność biznesowa

Zarządzanie zespołem jest zadaniem wymagającym wielu umiejętności. Na ile właściwy i umiejętny coaching może przysporzyć się prowadzonemu biznesowi?

REKLAMA