Maksymalnie 24. miesięczna umowa na czas określony
REKLAMA
Zgodnie z projektem łączny czas zatrudnienia pracownika na czas określony u jednego pracodawcy nie będzie mógł być dłuższy niż 24 miesiące. Przekroczenie tego terminu będzie oznaczać automatyczne zawarcie umowy o pracę na czas nieokreślony. Projekt dopuszcza wydłużenie zatrudnienia pracownika na czas określony do 36 miesięcy na mocy układu zbiorowego lub regulaminu pracy uzgodnionego z zakładowymi związkami zawodowymi. Projekt nie dotyczy umów zawieranych np. na zastępstwo, na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika.
REKLAMA
Zobacz także: Maksymalny czas trwania umowy na czas określony
Autorzy projektu proponują też podniesienie maksymalnej wysokości odszkodowań dla pracowników za niezgodne z prawem rozwiązanie umów z równowartości wynagrodzenia za 3 miesiące do kwoty wynagrodzenia za 12 miesięcy pracy. Projekt przewiduje także zmiany w okresie wypowiedzenia w przypadku umów na czas określony. Wnioskodawcy chcą, aby rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem było możliwe w przypadku umów zawieranych na okres powyżej 12 miesięcy. Jeśli umowa o pracę została zawarta na czas powyżej 12 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosiłby 2 tygodnie, a w przypadku umów zawieranych na okres powyżej 18 miesięcy – wypowiedzenie wynosiłoby 1 miesiąc.
Projekt wpłynął do Sejmu 26 lutego 2014 r. z inicjatywy grupy posłów KP SLD. 10 kwietnia został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
Źródło: sejm.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat