reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Zarządzanie różnorodnością w środowisku pracy z korzyścią dla pracodawcy

Zarządzanie różnorodnością w środowisku pracy z korzyścią dla pracodawcy

Psychologiczna koncepcja efektu synergicznego zakłada, iż występowanie obok siebie elementów bądź osób skutkuje wzrostem efektywności ich działania. Rezultat wypracowany w wyniku ich interakcji jest większy, niż gdyby działały osobno. Właściwe zarządzanie różnorodnością w miejscy pracy może przynieść korzyści dla pracodawcy. Dlaczego?

Zarządzanie różnorodnością jest elementem odpowiedzialnego biznesu łączącego ze sobą cele biznesowe i społeczne. Świadome działanie organizacji, polegające na wyłowieniu różnic między ludźmi w organizacji (i poza nią) wraz ze świadomym rozwijaniem odpowiednich strategii, polityk i programów (tworzących klimat dla poszanowania i wykorzystania tych różnic na rzecz organizacji) skutkują stworzeniem takiego środowiska pracy, w którym każda zatrudniona osoba czuje się szanowana i doceniana, i w którym może ona w pełni realizować swój potencjał.

Źródło: Firma = różnorodność, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Warszawa 2010, s. 8.

Jedną z cech synergii jest efekt sprzężenia zwrotnego, dzięki któremu każdy członek grupy postrzega siebie jak indywidualną jednostkę i jednocześnie widzi siebie jako… całą grupę. Przy zachowaniu świadomości siebie następuje niejako stopienie się z całym zespołem.

Polecamy również: Wybór lidera zespołu pracowniczego

W jaki sposób efekt synergii może pomóc w odpowiedzi na pytanie, dlaczego kobiety mają tak pozytywny wpływ na wydajność firmy? Synergia rodzi się często w konflikcie, w sytuacjach asynergicznych. To, co pomaga jej się narodzić, to podejście liderów do rozwiązania konfliktu.

Z uwagi na różne perspektywy członków grupy, ich umiejętności (głównie pomocne w procesach rozwiązywania problemów) zespoły różnorodne zyskują wyższą efektywność biznesową.

Jednak należy pamiętać, iż warunkiem powodzenia jest utworzenie i utrzymanie atmosfery spójności społecznej opartej na zaufaniu oraz tolerancji dla poglądów członków zespołu.

Zobacz serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Jądro budowania synergii w zespole:

Połączenie biegunowego widzenia problemu, strategii czy projektu buduje optymalne rozwiązania. Kobiety włączają inne obszary mózgu, czytają zjawiska inaczej. Poprzez bardziej rozbudowaną percepcję zmysłową, na podstawie zebranych faktów i szczegółów kreują rozwiązania scenariuszowe. Z drugiej strony włącza się twardy, męski racjonalizm, uruchamia pilot zysku, kalkulacja. To daje efekt synergii, której rzadko (2% umysłów na świecie) może dokonać jeden człowiek.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Alicja Moszyńska, Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Współpracowała z wieloma koncernami zagranicznymi (m.in. Johnson & Johnson, Bayer, Mercedes-Benz, Tyco, US Pharmacia, Samsung ). Wykładowca akademicki, specjalizacja: synergia płci w biznesie, komunikacja interpersonalna i negocjacje. Autorka artykułów, organizatorka seminariów i akcji medialnych promujących kobiety w biznesie. 

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 22.07.2014

Ekspert:

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zarządzanie różnorodnością w środowisku pracy z korzyścią dla pracodawcy. /Fot. Fotolia
Zarządzanie różnorodnością w środowisku pracy z korzyścią dla pracodawcy. /Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Kobyliński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama