REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca na wakacje - pomysły

Praca na wakacje. /Fot. Fotolia
Praca na wakacje. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje to czas urlopów wypoczynkowych i wyjazdów na długo wyczekiwany odpoczynek od pracy. Część osób korzysta jednak z sezonu w inny sposób. Dotyczy to branży turystycznej, która w wakacje nastawia się na największe zarobki. Pomysłów na pracę wakacyjną w tej branży jest wiele. Oto kilka z nich: wychowawca kolonijny, pilot, przewodnik wycieczek.

Wiele osób z utęsknieniem czeka na wakacje, by w końcu odpocząć od pracy i codziennych obowiązków. Jednak nie wszyscy w tym czasie będą wypoczywać - w sektorze usług turystycznych jest to bowiem okres największego zatrudniania pracowników sezonowych. Możliwości dodatkowego zarobku jest całkiem sporo, my zaprezentujemy Państwu wymagania dotyczące pracy jako wychowawca kolonijny, pilot i przewodnik wycieczek.

Autopromocja

Zobacz także: Praca w Holandii w okresie wakacyjnym

Wychowawca kolonijny

Taka forma dodatkowego zarobku jest chętnie wybierana przez nauczycieli, pracowników pedagogicznych, trenerów i instruktorów sportowych, przewodników turystyki kwalifikowanej czy studentów kierunków i specjalności, których program obejmuje przygotowanie pedagogiczne. Jednak nie tylko oni mogą pełnić funkcję wychowawcy kolonijnego. Wystarczy mieć ukończone 18 lat życia, co najmniej średnie wykształcenie oraz zaliczyć stosowny kurs.

- Szkolenie na wychowawcę kolonijnego obejmuje między innymi takie zagadnienia, jak: organizacja wypoczynku dzieci i młodzieży, organizacja zajęć w placówce wypoczynku, planowanie pracy wychowawczo-opiekuńczej, zajęcia kulturalno-oświatowe czy obowiązki wychowawcy grupy.

Samo zdobycie odpowiednich kwalifikacji nie powinno stanowić większej trudności. Należy sobie jednak zdawać sprawę, że do roli wychowawcy kolonijnego trzeba mieć predyspozycje. Wśród pożądanych cech charakteru można wymienić cierpliwość, wyrozumiałość, opanowanie, stanowczość, odpowiedzialność czy podzielność uwagi. Opieka nad dużą grupą dzieci wcale nie jest łatwym zadaniem, dlatego warto o tym pamiętać, zanim zdecydujemy się na odbycie kursu. Wyjazd na kolonię, jako wychowawca powinien być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Problemem, jaki może napotkać osoba po kursie, jest brak propozycji pracy. Kandydat musi na własną rękę szukać ofert w szkołach, klubach sportowych czy biurach turystycznych. Zarobki też nie są szczególnie wysokie, około 500 złotych za turnus, z tym, że wychowawca ma zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie i opiekę medyczną. Dla wielu osób największą zaletą w tym wszystkim może być sam fakt, że na koszt pracodawcy spędzą dwa tygodnie nad morzem, w górach, czy nawet w zagranicznym kurorcie.

Zapisz się na nasz newsletter

Pilot i przewodnik wycieczki

Warto rozróżnić rolę pilota i przewodnika: ten pierwszy sprawuje w imieniu organizatora wycieczki opiekę nad jej uczestnikami i kontroluje jakość oferowanych usług, drugi opowiada/oprowadza o wybranych miejscach, obszarach czy zabytkach.

Jeszcze do niedawna kandydat na pilota lub przewodnika wycieczki musiał się solidnie napracować zanim uzyskał licencję. Od stycznia 2014 roku jest znacznie łatwiej, po tym jak deregulacja zawodów zniosła konieczność odbycia szkolenia teoretycznego i praktycznego oraz zdania obowiązkowego egzaminu państwowego. Obecne wymogi to średnie wykształcenie, skończone 18 lat oraz niekaralność za przestępstwa popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek. Zniesienie obowiązkowych szkoleń i egzaminów nie dotyczy tylko przewodników górskich (oprócz nich wyróżniamy jeszcze przewodnika terenowego, miejskiego i muzealnego).


- Ułatwiony dostęp do zawodu przewodnika i pilota wycieczki nie oznacza, że może zostać nim każdy. To rola dla ludzi z pasją i praktyczną wiedzą na temat danego miejsca/kraju. Trzeba na przykład zdawać sobie sprawę, że narażenie turystów na niebezpieczeństwo może skutkować odpowiedzialnością karną. Jeśli ktoś czuje się na siłach, lubi podróżować, poznawać nowe kraje, powinien zastanowić się nad taką formą dodatkowego zarobku. Choć szkolenie nie jest już obowiązkowe, to warto zainwestować w nie pieniądze. Nie tylko dostarczy kompletnej i fachowej wiedzy, ale ułatwi poszukiwanie zatrudnienia w lokalnych biurach turystycznych.

Zarobki przedstawicieli tych zawodów zależą od kilku czynników, jak choćby pozycja w branży, budżet imprezy turystycznej czy typ wyjazdu. Można jednak przyjąć, że stawka za godzinę pracy przewodnika wynosi od 70 do 100 zł, natomiast pilota 300 – 400 zł za dzień pracy.

Podsumowując, powyższe zawody są skierowane głównie do pasjonatów i miłośników turystyki, którzy oprócz zarobku mogą liczyć dodatkowo na miłe wspomnienia.

Polecamy: Agencje zatrudnienia - bezpieczne wyjazdy do pracy za granicę

Kelner/barman

Nie można zapominać jeszcze o innych formach dodatkowego zarobku, jakie pojawiają się podczas sezonu turystycznego. Właściciele restauracji, klubów, czy dyskotek chętnie zatrudniają w wakacje pracowników tymczasowych. Najwięcej takich ofert pojawia się w modnych kurortach i dużych miastach, gdzie funkcjonuje dużo lokali tego typu. Pierwszeństwo w zatrudnieniu mają osoby, które ukończyły stosowny kurs – w tym przypadku kurs barmański lub kelnerski. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że oba zawody wymagają pewnych umiejętności i predyspozycji. Przykładowo barman powinien posiadać wiedzę na temat przyrządzania drinków i koktajli, ale też być cierpliwym w stosunku do klienta. W znanych lokalach razem z napiwkami można liczyć na całkiem niezłe zarobki.

Sprzedawca pamiątek

Sklepy z pamiątkami funkcjonują w każdym miejscu odwiedzanym przez turystów. Jest ich naprawdę sporo: nad morzem, w górach, w popularnych kurortach i uzdrowiskach, zabytkowych miastach, muzeach czy nawet ośrodkach wypoczynkowych. Już teraz w sieci można znaleźć sporo ofert pracy dla studentów czy innych osób, które chcą sobie „dorobić” - wystarczy dobrze poszukać i zgłosić swoją kandydaturę. Sprzedawca pamiątek powinien przede wszystkim mieć opanowaną sztukę konwersacji i przekonywania innych. Na pewno pomocny okaże się w tym przypadku kurs interpersonalny, choć nie należy się obawiać, że właściciele punktów z pamiątkami będą wymagać tego typu certyfikatów, znacznie bardziej przyda się kurs kasy fiskalnej.

Wakacje dla jednych są czasem odpoczynku, a dla innych wzmożonej pracy. Zatrudnienie w sezonie turystycznym może być też połączeniem przyjemnego z pożytecznym – wystarczy rozejrzeć się dookoła, podjąć odpowiednie kroki (kurs) i cieszyć się pobytem w pięknym miejscu, a przy okazji zarobić jeszcze trochę grosza...

Zadaj pytanie: Forum

Autorem artykułu jest redaktor serwisu www.szkolenia24h.pl Krzysztof Janik

Serwis Szkolenia24h.pl to nowoczesny katalog ofert szkoleniowych oraz unikalna baza ośrodków szkoleniowych z całej Polski. Prezentujemy aktualne szkolenia turystyczne, informatyczne, biznesowe, menedżerskie, językowe, księgowe, handlowe i inne. Nasz serwis to najlepsze miejsce, aby znaleźć najbardziej dopasowane do swoich potrzeb szkolenie, by zdobywać kwalifikacje w najwygodniejszej dla siebie formie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na długi weekend.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

REKLAMA

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA