| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Praca na wakacje - pomysły

Praca na wakacje - pomysły

Wakacje to czas urlopów wypoczynkowych i wyjazdów na długo wyczekiwany odpoczynek od pracy. Część osób korzysta jednak z sezonu w inny sposób. Dotyczy to branży turystycznej, która w wakacje nastawia się na największe zarobki. Pomysłów na pracę wakacyjną w tej branży jest wiele. Oto kilka z nich: wychowawca kolonijny, pilot, przewodnik wycieczek.

Wiele osób z utęsknieniem czeka na wakacje, by w końcu odpocząć od pracy i codziennych obowiązków. Jednak nie wszyscy w tym czasie będą wypoczywać - w sektorze usług turystycznych jest to bowiem okres największego zatrudniania pracowników sezonowych. Możliwości dodatkowego zarobku jest całkiem sporo, my zaprezentujemy Państwu wymagania dotyczące pracy jako wychowawca kolonijny, pilot i przewodnik wycieczek.

Zobacz także: Praca w Holandii w okresie wakacyjnym

Wychowawca kolonijny

Taka forma dodatkowego zarobku jest chętnie wybierana przez nauczycieli, pracowników pedagogicznych, trenerów i instruktorów sportowych, przewodników turystyki kwalifikowanej czy studentów kierunków i specjalności, których program obejmuje przygotowanie pedagogiczne. Jednak nie tylko oni mogą pełnić funkcję wychowawcy kolonijnego. Wystarczy mieć ukończone 18 lat życia, co najmniej średnie wykształcenie oraz zaliczyć stosowny kurs.

- Szkolenie na wychowawcę kolonijnego obejmuje między innymi takie zagadnienia, jak: organizacja wypoczynku dzieci i młodzieży, organizacja zajęć w placówce wypoczynku, planowanie pracy wychowawczo-opiekuńczej, zajęcia kulturalno-oświatowe czy obowiązki wychowawcy grupy.

Samo zdobycie odpowiednich kwalifikacji nie powinno stanowić większej trudności. Należy sobie jednak zdawać sprawę, że do roli wychowawcy kolonijnego trzeba mieć predyspozycje. Wśród pożądanych cech charakteru można wymienić cierpliwość, wyrozumiałość, opanowanie, stanowczość, odpowiedzialność czy podzielność uwagi. Opieka nad dużą grupą dzieci wcale nie jest łatwym zadaniem, dlatego warto o tym pamiętać, zanim zdecydujemy się na odbycie kursu. Wyjazd na kolonię, jako wychowawca powinien być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Problemem, jaki może napotkać osoba po kursie, jest brak propozycji pracy. Kandydat musi na własną rękę szukać ofert w szkołach, klubach sportowych czy biurach turystycznych. Zarobki też nie są szczególnie wysokie, około 500 złotych za turnus, z tym, że wychowawca ma zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie i opiekę medyczną. Dla wielu osób największą zaletą w tym wszystkim może być sam fakt, że na koszt pracodawcy spędzą dwa tygodnie nad morzem, w górach, czy nawet w zagranicznym kurorcie.

Zapisz się na nasz newsletter

Pilot i przewodnik wycieczki

Warto rozróżnić rolę pilota i przewodnika: ten pierwszy sprawuje w imieniu organizatora wycieczki opiekę nad jej uczestnikami i kontroluje jakość oferowanych usług, drugi opowiada/oprowadza o wybranych miejscach, obszarach czy zabytkach.

Jeszcze do niedawna kandydat na pilota lub przewodnika wycieczki musiał się solidnie napracować zanim uzyskał licencję. Od stycznia 2014 roku jest znacznie łatwiej, po tym jak deregulacja zawodów zniosła konieczność odbycia szkolenia teoretycznego i praktycznego oraz zdania obowiązkowego egzaminu państwowego. Obecne wymogi to średnie wykształcenie, skończone 18 lat oraz niekaralność za przestępstwa popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek. Zniesienie obowiązkowych szkoleń i egzaminów nie dotyczy tylko przewodników górskich (oprócz nich wyróżniamy jeszcze przewodnika terenowego, miejskiego i muzealnego).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »