REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzanie Talentami

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
HRM partners
ekspert z zakresu HR
Zarządzanie Talentami. /Fot. Fotolia
Zarządzanie Talentami. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zarządzanie Talentami jest coraz bardziej popularne. To od nich zależy sukces organizacji. Z powodu braku spójności pomiędzy oferowanymi przez uczelnie kierunkami studiów a potrzebami biznesu firmy muszą sobie radzić same. W tym celu tworzą specjalne rozwiązania.

Anna Jarosławska, Starszy Konsultant w Zespole Doradztwa HRM partners S.A.

REKLAMA

Zarządzanie Talentami

Zarządzanie Talentami z roku na rok niezmiennie zyskuje na znaczeniu. Szczególnie teraz, kiedy gospodarka budzi się na nowo. Talenty są w cenie, gdyż to właśnie one determinują sukces organizacji. Wyścig potęguje również sytuacja demograficzna oraz częsty brak spójności pomiędzy ofertą edukacyjną uczelni i potrzebami biznesu. Wobec trudności związanych z pozyskaniem i utrzymaniem Talentów firmy nie pozostają bierne i tworzą rozwiązania im dedykowane. Jak sobie z tym radzą? Czy osiągają wyznaczone cele? Jak wygląda zarządzanie Talentami po polsku?

Zobacz serwis: Zarządzanie

Jak rozumiany jest Talent?

Dyskusja wśród firm dotycząca definicji ciągle trwa – kluczowe pytanie nadal nie jest rozstrzygnięte: zarządzanie Talentami to kompleksowa strategia zarządzania potencjałem wszystkich pracowników czy też wybranej grupy o szczególnym potencjale rozwojowym i kompetencjach? Badanie HRM partners S.A. Praktyki zarządzania talentami w Polsce 2013 – czyli jak efektywnie identyfikować, rozwijać i utrzymywać talenty w firmie wskazuje, że w Polsce nadal większość firm postrzega zarządzanie Talentami jako proces skierowany do wąskiej grupy pracowników – jedynie 2% uczestników badania rozumie Talent jako każdego pracownika organizacji.

Co firmy chcą osiągnąć poprzez Programy dla Talentów?

Wykres 1. Zakładane cele vs osiągnięte rezultaty Programów dla Talentów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Badanie HRM partners S.A. Praktyki zarządzania talentami w Polsce – czyli jak efektywnie identyfikować, rozwijać i utrzymywać talenty w firmie, 2013

Identyfikacja i rozwój Talentów służą przede wszystkim budowaniu puli potencjalnych menedżerów, a tym samym zapewnieniu ciągłości zarządzania w organizacji. Z drugiej strony to również sposób na budowanie pozytywnego wizerunku organizacji na rynku pracy jako firmy dbającej o rozwój swojej kluczowej kadry. Budując programy dla Talentów, organizacje stawiają sobie również za cel wzmocnienie zaangażowania pracowników, wzrost wyników firmy oraz zatrzymanie wiedzy
w organizacji. Poprzez otoczenie Talentów szczególną opieką organizacje chcą więc jednocześnie, a może przede wszystkim, osiągać swoje cele biznesowe – zarówno w obszarze wyników, jak i wizerunku.

Polecamy: Zarządzanie talentami pracowników: dlaczego tak niewielu firmom się to udaje?


Czy firmy osiągają zakładane rezultaty?

Badanie HRM partners S.A. pokazuje, że nie zawsze – średnio ok. 30% firm, które wdrożyły Programy dla Talentów, osiąga wyznaczone sobie cele. Z czego to wynika? Mimo strategicznych celów stawianych samym programom, organizacje i jej najwyższa kadra kierownicza często niewystarczająco angażują się w ich efektywną realizację. Aktywny udział Zarządu i kluczowych menedżerów w procesach rozwoju Talentów jest podstawą prestiżu Programów oraz zapewnia uczestniczącym w nim pracownikom kształcenie zgodnie ze strategią i wartościami organizacji. Drugim kluczowym czynnikiem sukcesu, którego często brak, jest jasne określenie celów i zasad Programów oraz ich komunikacja. Praktyka pokazuje, że efektywne Programy dla Talentów to te, które są zaplanowane i zrealizowane w oparciu o spójne komunikaty i narzędzia, gdzie wszystkie elementy stanowią integralną całość prowadzącą do osiągnięcia jasno zdefiniowanych celów – uczestnicy wiedzą co jest dla nich dostępne i dokąd doprowadzi ich udział w Programie

Komu służą Programy dla Talentów?

Obydwu stronom – ich uczestnikom i organizatorom. Koncentracja na rozwoju kluczowych pracowników przynosi korzyści organizacji, ale wiedza i umiejętności nabyte przez uczestników pozostaną ich własnym kapitałem. Łatwo jednak skupić się przede wszystkim na perspektywie pracowników, szczególnie w procesie elastycznego kształtowania Programu, gdzie uczestnicy np. indywidualnie wybierają działania rozwojowe. Mając w pamięci rozdźwięk pomiędzy zakładanymi a osiąganymi rezultatami Programów należy zatem pamiętać, aby zawsze miały one swój początek w strategii i celach organizacji – bo przecież rozwijanie pracowników powinno przysporzyć Talentów właśnie firmie.

Zadaj pytanie: Forum

Anna JAROSŁAWSKA
Starszy Konsultant w Zespole Doradztwa HRM partners S.A.
Anna.Jaroslawska@hrmpartners.pl
Tel.: +48 22 244 15 85 Kom.: +48 (0) 606 675 886
Więcej informacji na stronie www.hrmpartners.pl/talenty

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA