REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższe wynagrodzenie chorobowe sędziów, prokuratorów i mundurowych

REKLAMA

Nowe przepisy ustanawiające niższe wynagrodzenie chorobowe sędziów, prokuratorów i mundurowych weszły w życie z dniem 1 czerwca 2014 r. Wynagrodzenie chorobowe zostało obniżone ze 100% do 80% czyli zostało dostosowane do powszechnie obowiązujących zasad.

Wynagrodzenie chorobowe sędziów i prokuratorów

Sędziowie i prokuratorzy podczas choroby będą wynagradzani na takich samych zasadach jak pozostałe ubezpieczone osoby. Przewiduje to wchodząca dziś w życie nowelizacja ustawy o prokuraturze, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowe przepisy obniżają ze 100 do 80 proc. wynagrodzenie prokuratorów, sędziów sądów powszechnych i sędziów Sądu Najwyższego w czasie zwolnienia lekarskiego.

REKLAMA

Autopromocja

Zmiany objęły ponadto sędziów: sądów wojskowych, wojewódzkich sądów administracyjnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także asesorów prokuratury. Obniżone wynagrodzenie będzie mogło być wypłacane maksymalnie przez rok.

Polecamy: Niższe wynagrodzenie chorobowe sędziów i prokuratorów oraz krótsza procedura obsadzania wolnych miejsc

W określonych przypadkach prokuratorzy i sędziowie przebywający na zwolnieniu lekarskim zachowają prawo do 100 proc. wynagrodzenia. Dotyczy to m.in. choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami wykonywania czynności prokuratora lub sędziego. O tym, czy choroba powstała w związku z wykonywaniem tych czynności będzie rozstrzygał lekarz orzecznik ZUS. Osoby objęte nowelizacją będą mogły odwołać się od opinii lekarza orzecznika do komisji lekarskiej ZUS w terminie 14 dni od doręczenia orzeczenia.

Wynagrodzenie chorobowe mundurowych

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw. Ustawa zmienia zasady ustalania wysokości uposażenia funkcjonariuszy oraz żołnierzy zawodowych należnego w okresie choroby, zbliżając je do zasad obowiązujących w systemie powszechnym. Zasiłek chorobowy żołnierzy i funkcjonariuszy ma wynosić już nie 100 proc. wynagrodzenia a 80 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Wynagrodzenia

Ustawa zakłada utrzymanie 100 proc. stawki, jeżeli zwolnienie lekarskie będzie wynikało m.in. z powodu wypadków podczas służby, wypadku w drodze do miejsca pełnienia służby lub w drodze powrotnej, a także choroby przypadającej w czasie ciąży. Pełne świadczenie zostanie też wypłacone, jeśli mundurowy podda się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz będzie miał wykonany zabieg ich pobrania. Podobnie ma być w przypadku oddania krwi lub jej składników w jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi lub w razie badania lekarskiego dawców krwi. Całość uposażenia będzie także wypłacana, jeżeli niezdolność do służby powstanie podczas misji i działań ratowniczych poza granicami kraju, zostanie spowodowana przez inną osobę w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia albo będzie wynikiem bohaterskiej obrony mienia lub życia innych osób.

Środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być w całości przeznaczane na nagrody uznaniowe i zapomogi dla osób wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy.

Ustawa przewiduje, że lekarze orzecznicy ZUS będą zobowiązani do kontrolowania prawidłowości wystawiania zaświadczeń lekarskich funkcjonariuszom i żołnierzom. Kontroli podlegać będzie też prawidłowość wykorzystania zwolnienia. Funkcjonariusze i żołnierze wykonujący w czasie zwolnienia pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie niezgodnie z jego celem - utracą prawo do uposażenia za cały okres, na jaki je wystawiono.

Sejm uchwalił ustawę 26 stycznia 2014 r. Prezydent podpisał ustawę 14 marca 2014 r.

Ustawa wchodzi w życie 1 czerwca 2014 r.

Zadaj pytanie: Forum

Źródło: sejm.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA