reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Specjalny zasiłek opiekuńczy 2014/2015

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2014/2015

Specjalny zasiłek opiekuńczy czekają kolejne zmiany, będące wynikiem między innymi wprowadzenia nowej instytucji dla opiekunów osób niepełnosprawnych, tzw. zasiłku dla opiekuna. Jak będzie się kształtować specjalny zasiłek opiekuńczy po zmianach w 2015 roku?

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2014

Specjalny zasiłek opiekuńczy jest jednym ze świadczeń rodzinnych, którego wysokość uzależniona jest od spełnienia specjalnego kryterium dochodowego, które ulegnie zmianie z dniem 1 listopada 2014 r. Do dnia 31 października 2014 roku, specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty kryterium wynoszącego 623 złote netto. O dnia 1 listopada 2014 roku, kryterium dochodowe wynosić będzie 664 złote. Wysokość specjalnego zasiłku opiekuńczego wynosi 520 złotych miesięcznie.

Pierwsza zmiana w zakresie specjalnego zasiłku opiekuńczego weszła w życie 15 maja 2014 r., kolejna zacznie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2015 r.

Wraz z nowelizacją z 4 kwietnia 2014 r., od 15 maja bieżącego roku specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonką, w sytuacji gdy rezygnują oni z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, jeśli rezygnacja ta jest wynikiem konieczności sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności, łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Rekomendowany produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Zgodnie z nowelizacją, prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego nie nabywa osoba uprawniona do nowej instytucji, czyli zasiłku dla opiekuna, będącego alternatywą dla świadczenia pielęgnacyjnego, które uległo wygaśnięciu z dniem 30 czerwca 2013 r. z mocy prawa, na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw, co Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 5 grudnia 2013 r. (sygn. K 27/13) uznał za niezgodne z Konstytucją.

Zobacz także: Wyższe świadczenie pielęgnacyjne od 2015 r.

Nowelizacja uregulowała również kwestie zbiegu uprawnień do świadczeń przysługujących opiekunom jednej osoby lub kilku osób niepełnosprawnych. Otóż w przypadku zbiegu, świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek dla opiekuna lub specjalny zasiłek opiekuńczy wypłaca się tylko jednemu opiekunowi. W przypadku zbiegu, rozstrzyga zasada pierwszeństwa, co oznacza, iż świadczenie otrzyma opiekun, który jako pierwszy złoży wniosek.

Zobacz koniecznie: Dokumentowanie prawa do zasiłku chorobowego

Zmiany od 1 stycznia 2015 r.

Z dniem 1 stycznia 2015 r. obowiązuje nowa przesłanka uprawniająca do otrzymania specjalnego zasiłku opiekuńczego, którą stanowi podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Otóż dotychczas, z wnioskiem o specjalny zasiłek opiekuńczy mogły ubiegać się osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki. Z dniem 1 stycznia 2015 r. o specjalny zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się również osoby, które ze względu na konieczność sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną w ogóle nie podjęły zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Dodatkowo, na mocy nowelizacji, specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje również rolnikom oraz ich małżonkom i domownikom.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 18.07.2014

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2014/2015. /Fot. Fotolia
Specjalny zasiłek opiekuńczy 2014/2015. /Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama