REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2014/2015

Agnieszka Fryc
Specjalny zasiłek opiekuńczy 2014/2015. /Fot. Fotolia
Specjalny zasiłek opiekuńczy 2014/2015. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Specjalny zasiłek opiekuńczy czekają kolejne zmiany, będące wynikiem między innymi wprowadzenia nowej instytucji dla opiekunów osób niepełnosprawnych, tzw. zasiłku dla opiekuna. Jak będzie się kształtować specjalny zasiłek opiekuńczy po zmianach w 2015 roku?

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2014

Specjalny zasiłek opiekuńczy jest jednym ze świadczeń rodzinnych, którego wysokość uzależniona jest od spełnienia specjalnego kryterium dochodowego, które ulegnie zmianie z dniem 1 listopada 2014 r. Do dnia 31 października 2014 roku, specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty kryterium wynoszącego 623 złote netto. O dnia 1 listopada 2014 roku, kryterium dochodowe wynosić będzie 664 złote. Wysokość specjalnego zasiłku opiekuńczego wynosi 520 złotych miesięcznie.

REKLAMA

Autopromocja

Pierwsza zmiana w zakresie specjalnego zasiłku opiekuńczego weszła w życie 15 maja 2014 r., kolejna zacznie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2015 r.

Wraz z nowelizacją z 4 kwietnia 2014 r., od 15 maja bieżącego roku specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonką, w sytuacji gdy rezygnują oni z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, jeśli rezygnacja ta jest wynikiem konieczności sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności, łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Rekomendowany produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Zgodnie z nowelizacją, prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego nie nabywa osoba uprawniona do nowej instytucji, czyli zasiłku dla opiekuna, będącego alternatywą dla świadczenia pielęgnacyjnego, które uległo wygaśnięciu z dniem 30 czerwca 2013 r. z mocy prawa, na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw, co Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 5 grudnia 2013 r. (sygn. K 27/13) uznał za niezgodne z Konstytucją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Wyższe świadczenie pielęgnacyjne od 2015 r.

Nowelizacja uregulowała również kwestie zbiegu uprawnień do świadczeń przysługujących opiekunom jednej osoby lub kilku osób niepełnosprawnych. Otóż w przypadku zbiegu, świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek dla opiekuna lub specjalny zasiłek opiekuńczy wypłaca się tylko jednemu opiekunowi. W przypadku zbiegu, rozstrzyga zasada pierwszeństwa, co oznacza, iż świadczenie otrzyma opiekun, który jako pierwszy złoży wniosek.

Zobacz koniecznie: Dokumentowanie prawa do zasiłku chorobowego

Zmiany od 1 stycznia 2015 r.

Z dniem 1 stycznia 2015 r. obowiązuje nowa przesłanka uprawniająca do otrzymania specjalnego zasiłku opiekuńczego, którą stanowi podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Otóż dotychczas, z wnioskiem o specjalny zasiłek opiekuńczy mogły ubiegać się osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki. Z dniem 1 stycznia 2015 r. o specjalny zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się również osoby, które ze względu na konieczność sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną w ogóle nie podjęły zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Dodatkowo, na mocy nowelizacji, specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje również rolnikom oraz ich małżonkom i domownikom.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senior+ i maksymalnie 2333 zł. W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończyły 50. rok życia, a nie ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni)

Co zyskają pracownicy a co pracodawcy? W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończył 50. rok życia, a nie ukończył 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Ma być zawierana specjalna umowa na dofinansowanie wynagrodzenia, ale z kim i co ma zawierać? To będą rewolucyjne zmiany na polskim rynku pracy, bo zmieniają się przepisy po 21 latach.

Niedziela handlowa 2025 [Kalendarz]

Niedziela handlowa w 2025 roku wypada aż 8 razy. Dodana została dodatkowa niedziela handlowa w grudniu 2025 roku. Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa? Oto kalendarz niedziel handlowych na 2025 rok.

Dodatek za pracę w nocy 2025 [TABELA]

Dodatek za pracę w nocy w 2025 roku – ile wynosi w każdym miesiącu? Tabela przedstawia wysokość dodatku za pracę w porze nocnej, który jest uzależniony od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Kiedy można stosować ryczałt?

Czego potrzebują nauczyciele w Polsce? Nie tylko podwyżki

Co zrobić, aby wzrosła liczba nauczycieli w Polsce? Czego potrzebują nauczyciele? Okazuje się, że nie tylko podwyżki wynagrodzeń. Jak zachęcić do wyboru zawodu nauczyciela? Oto pomysły z różnych państw.

REKLAMA

Jesteś chory i masz L4? Nie zapomnij o tym obowiązku, bo możesz stracić pracę

Pracownik na zwolnieniu lekarskim musi poinformować przełożonych o chorobie i związanej z nią nieobecności. Zaniedbanie tego obowiązku może prowadzić nawet do rozwiązania umowy z winy pracownika – ostrzega Państwowa Inspekcja Pracy.

Od 1 marca emeryci i renciści dostaną wyższy ryczałt energetyczny

Od 1 marca 2025 r. zostanie zrewaloryzowany ryczałt energetyczny. Seniorzy co miesiąc otrzymują to świadczenie w celu obniżenia kosztów życia codziennego związanych z opłatami za energię elektryczną, cieplną i gazową.

Wynagrodzenie za przestój 2025

Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, ale tylko w przypadkach, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Takim przypadkiem, w którym pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jest przestój w pracy.

Do 31 stycznia można zgłaszać się do ulgi mały ZUS plus. Kto nie złoży zgłoszenia?

31 stycznia 2025 r. upływa termin na zgłoszenia do ulgi mały ZUS plus. Zgłaszać mogą się osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Płatnicy, którzy korzystali z małego ZUS plus w 2024 r. i nadal spełniają warunki do ulgi i zamierzają z niej korzystać, nie muszą ponownie składać zgłoszenia.

REKLAMA

Koszt pracodawcy 2025 [Umowa o pracę]

Jaki jest całkowity koszt pracodawcy w 2025 roku przy zatrudnieniu pracownika na umowie o pracę na najniższą krajową? Minimalna płaca od stycznia wynosi 4666 zł brutto. Ile na rękę otrzyma pracownik, ile musi wydać pracodawca, a ile z tych pieniędzy to składki i podatek?

Odprawa za zwolnienie pracownika 2025

Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem z powodów, które nie leżą po jego stronie, często wiąże się z koniecznością wypłaty odprawy pieniężnej. Do wypłaty zobowiązani są pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników.

REKLAMA