Czas pracy 2015
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z postanowieniami Kodeksu pracy, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy, przy czym, jeśli, gdy jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi bądź też dotyczącymi organizacji pracy, okres rozliczeniowy może być przedłużony nawet do 12 miesięcy. Tygodniowy czas pracy pracownika, łącznie z godzinami nadliczbowymi, nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Ograniczenia tego nie stosuje się do pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy. Mając na uwadze powyższe, pracodawca ustala liczbę godzin do przepracowania przez każdego pracownika.
REKLAMA
Zobacz także: Wymiar czasu pracy 2015
Ważne jest udzielenie pracownikowi zgodnego z kodeksem pracy czasu odpoczynku. Zgodnie bowiem z orzecznictwem Sądu Najwyższego, jeśli bowiem pracodawca nie zapewni pracownikowi dobowego lub tygodniowego odpoczynku od pracy, podwładny może żądać zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych (wyrok SN z dnia 18 sierpnia 2010 r., sygn. akt II PK 228/09).
Dni wolne od pracy w 2015 r.
Zobacz serwis: Zatrudnianie i zwalnianie
Wymiar czasu pracy w 2015 r.
Prawidłowe ustalenie wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym pozwala na właściwe planowanie rozkładów czasu pracy. Niezależnie od systemu czasu pracy, wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się poprzez przemnożenie 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie zaś dodając do otrzymanej liczby iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątki. Wymiar czasu pracy ulega obniżeniu o 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela. Roczny wymiar czasu pracy w 2015 roku wyniesie 2016 godzin. Jest to o 16 godzin więcej niż w roku 2014. Wymiar czasu pracy pracownika ulega obniżeniu w danym okresie rozliczeniowym o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy. Wymiar czasu pracy ulega obniżeniu również o 8 godzin na każde takie święto przypadające w innym dniu niż niedziela
Zobacz również: Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2015 roku
W związku z powyższym, w 2015 roku będziemy mieli 13 dni świątecznych, przy czym 6 z nich wypada w sobotę lub niedzielę. Wymiar czasu pracy w 2015 r. wyniesie 2016 godzin. Do przepracowania będzie 252 dni.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat