Praca jako wartość
REKLAMA
REKLAMA
Praca to istotna wartość w życiu każdego Polaka. Świadczą o tym chociażby wysokie pozycje pracy – jako jednej z najważniejszych wartości w życiu, decydującej o naszym poczuciu szczęścia - w różnych badaniach socjologicznych.
REKLAMA
Praca a pasja
Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że najszczęśliwsi są zwykle ci, którzy łączą pasję z pracą. Potwierdzają to także słowa Thomasa Edisona: "Nie przepracowałem ani jednego dnia w swoim życiu. Wszystko, co robiłem, to była przyjemność". Jak więc połączyć pracę z pasją?
Najczęściej osobami, które w ten sposób siebie opisują, są ci, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. O ile można doskonale realizować się, pracując na etacie, to jednak własna firma daje zdecydowanie większą swobodę (choć też i dodatkowe obowiązki). Najważniejsze jest jednak w tym wypadku to, że bilans korzyści wychodzi na plus.
Zobacz także: Nowoczesne narzędzia badania well-being pracowników
Osoby, które od najmłodszych lat doskonale wiedzą, co chcą w życiu robić, czują swego rodzaju powołanie do pracy w danym kierunku, mają największą szansę na to, aby łączyć pracę i pasję. Wybierają bowiem świadomie szkołę, kursy i szkolenia, nabywają doświadczenie, a tym samym umiejętnie wykorzystują czas nauki, osiągając kolejne stopnie wybranej specjalizacji. Niekiedy jednak praca z pasji pojawia się przypadkowo…
Marlena, która kilka lat temu zaczęła uprawiać bieganie, zauważyła, że w jej mieście istnieje problem z ubraniami dla biegaczy.
- Wówczas pomyślałam, a może to jest szansa właśnie dla mnie? Byłam akurat świeżo po obronie pracy magisterskiej, szukałam pracy, postanowiłam założyć sklep z ubraniami i obuwiem dla biegaczy. Otrzymałam dotacje z urzędu pracy. Z perspektywy czasu tę decyzję oceniam jako strzał w dziesiątkę – tłumaczy dziewczyna.
Nie tylko pasja do biegania może przynieść dochodowy biznes. W praktyce niemal każde hobby można przekuć na biznes. Dlaczego? Otóż pracując z pasją jesteśmy znacznie bardziej zaangażowani niż gdy wykonujemy narzucone nam przez kogoś obowiązki. Pasja jest też inspirująca, daje motywację, pozytywnie wpływa na nastrój, a to wszystko przekłada się na jakość pracy, a w efekcie także na większe zyski.
Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie
Satysfakcja płynąca z pomagania innym
Są takie zawody, w przypadku których winno się mówić o powołaniu. Najczęściej do tej grupy jest zaliczany personel medyczny: lekarze, pielęgniarki, położne, ale też wszystkie zawody związane z opieką nad innymi, np. opiekunowie w domach dziecka, domach pomocy społecznej, pracownicy instytucji, których celem jest pomoc innym. W tym wypadku satysfakcja, która płynie z chęci pomocy, jest zazwyczaj nieporównywalne wyższa od tej – finansowej. Wybierając jednak tego rodzaju zawód należy pamiętać o tym, że niewłaściwa decyzja lub niechęć do wykonywanej pracy, jednym słowem: brak powołania - w tym wypadku może spowodować niepowetowane straty emocjonalne u podopiecznych.
Osoby, które lubią pomagać innym i chciałyby w przyszłości wykonywać zawód pożyteczny społecznie, który będzie się na tym opierał, powinny spróbować wcześniej swoich sił np. w wolontariacie. Jest on doskonałą okazją do zbadania swoich predyspozycji zawodowych w tego rodzaju zawodach.
Zobacz również: Jak ponownie polubić swoją pracę?
Kontakt z innymi
Dla wielu osób to właśnie on jest najważniejszy w pracy. Możliwość spotkania drugiego człowieka, porozmawiania z nim, nawiązania relacji, wymiana poglądów – to wszystko korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Kontakt z innymi mobilizuje nas także do tego, aby dbać o siebie – zarówno swój wygląd fizyczny, jak też rozwój osobisty. Rozmowy z innymi ludźmi są zawsze inspirujące.
Dodatkową wartością pracy jest także możliwość budowy autorytetu wśród innych. To, że stajemy się ekspertem w jakiejś dziedzinie może wyraźnie podbudować nasze ego, a uznanie w oczach innych bywa wówczas bezcenne.
REKLAMA
Jakie korzyści przynosi nam jeszcze praca? Jak zauważa dr Jacek Zakrzewski, psycholog, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie - praca nadaje życiu sens, bez niej, po prostu byłoby nam nudno: „Praca w pewien sposób określa wartość człowieka, praca jest ludzką właściwością. To jest bardzo ważne, aby robić coś sensownego”.
Wybierając zawód, wiele osób podchodzi do tego bezrefleksyjnie. Pod uwagę brane są różne czynniki, ale zadziwiająco rzadko myślimy o tym, aby praca dawała nam sens. Dla każdego sens może oznaczać co innego. Z pewnością jest grupa osób, która będzie broniła tezy, że to zarobki są najważniejsze, inni jednak wskażą na możliwość samorealizacji, szansę na zdobycie wysokiej pozycji, albo satysfakcję z pomagania innym.
Jeśli wybór ścieżki zawodowej mamy dawno już za sobą, co jakiś czas warto zdać sobie pytanie: A jaki jest sens mojej pracy?
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat