REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Redakcja
Nowa wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. /Fot. Fotolia
Nowa wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od kwietnia 2014 r. zmianie uległa minimalna wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Ile wynosi aktualnie minimalna wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w drugim kwartale 2014 r.?

Składka na ubezpieczenie zdrowotne za miesiąc kwiecień, maj i czerwiec 2014 r. wynosi nie mniej niż 350, 73 zł miesięcznie. Jest to mniej niż w poprzednim kwartale, gdy składka ta wynosiła nie mniej niż 360, 54 zł miesięcznie. Zmiana ta jest podyktowana wysokością przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw włącznie z wypłatami z zysku w I kwartale, które zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 16 kwietnia 2014 r. wynosiło 3 896,97 zł.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również: Ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 r.

Zgodnie z ustawa regulująca ubezpieczenie zdrowotne, osoba ubiegająca się o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne powinna złożyć wniosek do Funduszu o objęcie tym ubezpieczeniem wraz z dokumentem tożsamości oraz dokumentem potwierdzającym ostatni okres ubezpieczenia. W przypadku złożenia bez osobę zainteresowaną wniosku do Funduszu o objęci dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym, Fundusz sprawdza czas jaki upłynął od dnia wygaśnięcia poprzedniego tytułu do ubezpieczenia. Uzależnia tym samym objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym od wniesienia opłaty dodatkowej, jeśli przerwa w ubezpieczeniach przekracza 3 miesiące. Wysokość dodatkowej opłaty jest więc uzależniona od długości okresu, przez który osoba ubiegająca się o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym nie była objęta ubezpieczeniem zdrowotnym i wynosi:

Polecamy serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne

  • w okresie od 3 miesięcy do roku braku ubezpieczenia – 779, 39 zł (20% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki)
  • w okresie powyżej 1 roku do 2 lat braku ubezpieczenia - 1 948, 49 zł (50% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki)
  • w okresie powyżej 2 lat do 5 lat braku ubezpieczenia - 3 896, 97 zł (100% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki)
  • w okresie powyżej 5 lat do 10 lat braku ubezpieczenia - 5 845, 46 zł (150% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki)
  • w okresie powyżej 10 lat braku ubezpieczenia - 7 793, 94 zł (200% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki)

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA