REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powszechny system emerytalny

Powszechny system emerytalny. /Fot. Fotolia
Powszechny system emerytalny. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Powszechny system emerytalny w Polsce przechodzi reformę. Najważniejsze wiadomości o systemie zawiera informacja Ministra Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Finansów.

1. System emerytalny jest bezpieczny. Państwo jest gwarantem wypłaty emerytur.

REKLAMA

Autopromocja

2. Składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52% podstawy wymiaru (wynagrodzenia brutto), w tym 12,22% jest ewidencjonowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), 4,38% jest ewidencjonowane na jego subkoncie w ZUS a 2,92% przekazywane na rachunek do otwartego funduszu emerytalnego (OFE).

3. Środki (składki) zewidencjonowane na subkoncie w ZUS i zgromadzone w OFE podlegają identycznym zasadom w zakresie dziedziczenia czy też podziału, w przypadku ustania małżeńskiej wspólności majątkowej.

Zobacz również serwis: Emerytury i renty

4. Różnica pomiędzy środkami zewidencjonowanymi na subkoncie z zgromadzonymi na rachunku w OFE wynika z gwarancji, z jakich korzystają te środki. Zewidencjonowana na subkoncie wartość środków jest gwarantowana przez państwo i ich wartość nie może ulec zmniejszeniu. Środki zgromadzone na rachunku w OFE nie podlegają gwarancji państwa, ani też powszechne towarzystwa emerytalne, które zarządzają OFE, nie gwarantują zachowania ich wartości. W konsekwencji wartość środków zgromadzonych na rachunku w OFE może ulec zmniejszeniu w wyniku wahań na giełdzie, a nawet znacznemu spadkowi w przypadku bessy, z drugiej jednak strony ich wartość może w pewnych okresach rosnąć w tempie przewyższającym wzrost nominalnego PKB.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Waloryzacja subkonta w ZUS oparta jest na wskaźniku odpowiadającym przeciętnemu wzrostowi nominalnego PKB w ostatnich 5 latach i posiada gwarancję, że nie może być niższa od zera. Wyniki OFE są zależne od sytuacji na rynkach finansowych, a więc w okresach bessy (złej koniunktury) mogą być ujemne.

5. Od składek przekazywanych do OFE jest pobierana opłata na poziomie nie wyższym niż 1,75%, a ze zgromadzonych w funduszu środków powszechne towarzystwa emerytalne pobierają opłatę za zarządzanie. ZUS nie pobiera żadnych opłat, które pomniejszałyby stan konta i subkonta.

6. 3 lutego 2014 r. OFE umorzyły 51,5% jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka funduszu. Wartość umorzonych jednostek rozrachunkowych jest zapisywana przez ZUS na subkontach ubezpieczonych.

7. Od 3 lutego 2014 r. OFE muszą inwestować w akcje nie mniej niż 75% swoich aktywów. W 2015 r. limit ten zostanie zmniejszony do 55%, w 2016 r. – 35%, w 2017 r. – 15%, a później zostanie zniesiony. Jednocześnie OFE nie mogą inwestować w skarbowe instrumenty dłużne oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa.

8. Decyzja o pozostaniu lub niepozostaniu w OFE dotyczy przyszłych, nowych składek, czyli tych, które dopiero będą opłacone i przekazane do ZUS. Nie ma żadnego wpływu na środki już zgromadzone na rachunku w OFE.

9. Członkowie OFE podejmują decyzję o składce w wysokości 2,92% podstawy wymiaru. Każdy musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy ta część składki nadal ma być przekazywana do OFE, czy też ma być ewidencjonowana na subkoncie w ZUS, razem z przekazywaną już na to subkonto, składką w wysokości 4,38%.

Polecamy także: ZUS czy OFE - do kiedy wybór?

REKLAMA

10. Decyzję możemy podjąć wyłącznie w okresie tzw. „okienek transferowych”. Pierwsze z nich rozpocznie się 1 kwietnia i będzie trwało do 31 lipca 2014 r. Decyzja, jaką podejmiemy, nie jest ostateczna, będzie ją można zmienić w okresie od kwietnia do lipca w 2016 r., a następnie co 4 lata. W okienkach transferowych możemy zmieniać swoją poprzednią decyzję o przekazywaniu składek, do OFE czy na subkonto lub odwrotnie. Oznacza to wprowadzenie dobrowolności w zakresie przekazywania przyszłych składek do OFE.

11. Jeśli zdecydujemy o przekazywaniu części przyszłej składki do OFE, musi złożyć oświadczenie w ZUS. Możemy to zrobić osobiście, pocztą tradycyjną lub elektronicznie poprzez system ePUAP. Oświadczenie można pobrać ze strony internetowej ZUS, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Finansów lub Komisji Nadzoru Finansowego. Jest także dostępne w oddziałach ZUS oraz urzędach skarbowych.

12. Jeżeli nie chcemy, żeby nasza przyszła składka była przekazywana do OFE, nie musimy składać żadnego oświadczenia. W tym przypadku, począwszy od składki za lipiec, będzie ona automatycznie ewidencjonowana na subkoncie w ZUS.

13. Pełna emerytura, tj. obliczona z konta, subkonta w ZUS oraz rachunku w OFE, będzie wypłacana przez ZUS. Na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, co miesiąc, na subkonto w ZUS przekazywana będzie część środków zgromadzonych na rachunku członka OFE. Równocześnie ZUS zaprzestanie odprowadzać składki do OFE. W tym okresie będą one ewidencjonowane na subkoncie w ZUS. W momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, na rachunku w OFE nie będzie żadnych środków.

14. Podstawą obliczenia emerytury będzie suma środków zewidencjonowanych na koncie i subkoncie w ZUS (wraz z kwotą środków przeniesionych z OFE). Aby obliczyć emeryturę, ZUS podzieli sumę środków zewidencjonowanych na koncie i subkoncie przez – ustaloną przez Główny Urząd Statystyczny – średnią liczbę miesięcy dalszego trwania życia osoby w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę ubezpieczonego.

15. Emerytura jest dożywotnia i waloryzowana.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło:

  • Minister Pracy i Polityki Społecznej
  • Minister Finansów
Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

REKLAMA

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA