REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powszechny system emerytalny

Powszechny system emerytalny. /Fot. Fotolia
Powszechny system emerytalny. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Powszechny system emerytalny w Polsce przechodzi reformę. Najważniejsze wiadomości o systemie zawiera informacja Ministra Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Finansów.

1. System emerytalny jest bezpieczny. Państwo jest gwarantem wypłaty emerytur.

REKLAMA

Autopromocja

2. Składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52% podstawy wymiaru (wynagrodzenia brutto), w tym 12,22% jest ewidencjonowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), 4,38% jest ewidencjonowane na jego subkoncie w ZUS a 2,92% przekazywane na rachunek do otwartego funduszu emerytalnego (OFE).

3. Środki (składki) zewidencjonowane na subkoncie w ZUS i zgromadzone w OFE podlegają identycznym zasadom w zakresie dziedziczenia czy też podziału, w przypadku ustania małżeńskiej wspólności majątkowej.

Zobacz również serwis: Emerytury i renty

4. Różnica pomiędzy środkami zewidencjonowanymi na subkoncie z zgromadzonymi na rachunku w OFE wynika z gwarancji, z jakich korzystają te środki. Zewidencjonowana na subkoncie wartość środków jest gwarantowana przez państwo i ich wartość nie może ulec zmniejszeniu. Środki zgromadzone na rachunku w OFE nie podlegają gwarancji państwa, ani też powszechne towarzystwa emerytalne, które zarządzają OFE, nie gwarantują zachowania ich wartości. W konsekwencji wartość środków zgromadzonych na rachunku w OFE może ulec zmniejszeniu w wyniku wahań na giełdzie, a nawet znacznemu spadkowi w przypadku bessy, z drugiej jednak strony ich wartość może w pewnych okresach rosnąć w tempie przewyższającym wzrost nominalnego PKB.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Waloryzacja subkonta w ZUS oparta jest na wskaźniku odpowiadającym przeciętnemu wzrostowi nominalnego PKB w ostatnich 5 latach i posiada gwarancję, że nie może być niższa od zera. Wyniki OFE są zależne od sytuacji na rynkach finansowych, a więc w okresach bessy (złej koniunktury) mogą być ujemne.

5. Od składek przekazywanych do OFE jest pobierana opłata na poziomie nie wyższym niż 1,75%, a ze zgromadzonych w funduszu środków powszechne towarzystwa emerytalne pobierają opłatę za zarządzanie. ZUS nie pobiera żadnych opłat, które pomniejszałyby stan konta i subkonta.

6. 3 lutego 2014 r. OFE umorzyły 51,5% jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka funduszu. Wartość umorzonych jednostek rozrachunkowych jest zapisywana przez ZUS na subkontach ubezpieczonych.

7. Od 3 lutego 2014 r. OFE muszą inwestować w akcje nie mniej niż 75% swoich aktywów. W 2015 r. limit ten zostanie zmniejszony do 55%, w 2016 r. – 35%, w 2017 r. – 15%, a później zostanie zniesiony. Jednocześnie OFE nie mogą inwestować w skarbowe instrumenty dłużne oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa.

8. Decyzja o pozostaniu lub niepozostaniu w OFE dotyczy przyszłych, nowych składek, czyli tych, które dopiero będą opłacone i przekazane do ZUS. Nie ma żadnego wpływu na środki już zgromadzone na rachunku w OFE.

9. Członkowie OFE podejmują decyzję o składce w wysokości 2,92% podstawy wymiaru. Każdy musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy ta część składki nadal ma być przekazywana do OFE, czy też ma być ewidencjonowana na subkoncie w ZUS, razem z przekazywaną już na to subkonto, składką w wysokości 4,38%.

Polecamy także: ZUS czy OFE - do kiedy wybór?

REKLAMA

10. Decyzję możemy podjąć wyłącznie w okresie tzw. „okienek transferowych”. Pierwsze z nich rozpocznie się 1 kwietnia i będzie trwało do 31 lipca 2014 r. Decyzja, jaką podejmiemy, nie jest ostateczna, będzie ją można zmienić w okresie od kwietnia do lipca w 2016 r., a następnie co 4 lata. W okienkach transferowych możemy zmieniać swoją poprzednią decyzję o przekazywaniu składek, do OFE czy na subkonto lub odwrotnie. Oznacza to wprowadzenie dobrowolności w zakresie przekazywania przyszłych składek do OFE.

11. Jeśli zdecydujemy o przekazywaniu części przyszłej składki do OFE, musi złożyć oświadczenie w ZUS. Możemy to zrobić osobiście, pocztą tradycyjną lub elektronicznie poprzez system ePUAP. Oświadczenie można pobrać ze strony internetowej ZUS, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Finansów lub Komisji Nadzoru Finansowego. Jest także dostępne w oddziałach ZUS oraz urzędach skarbowych.

12. Jeżeli nie chcemy, żeby nasza przyszła składka była przekazywana do OFE, nie musimy składać żadnego oświadczenia. W tym przypadku, począwszy od składki za lipiec, będzie ona automatycznie ewidencjonowana na subkoncie w ZUS.

13. Pełna emerytura, tj. obliczona z konta, subkonta w ZUS oraz rachunku w OFE, będzie wypłacana przez ZUS. Na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, co miesiąc, na subkonto w ZUS przekazywana będzie część środków zgromadzonych na rachunku członka OFE. Równocześnie ZUS zaprzestanie odprowadzać składki do OFE. W tym okresie będą one ewidencjonowane na subkoncie w ZUS. W momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, na rachunku w OFE nie będzie żadnych środków.

14. Podstawą obliczenia emerytury będzie suma środków zewidencjonowanych na koncie i subkoncie w ZUS (wraz z kwotą środków przeniesionych z OFE). Aby obliczyć emeryturę, ZUS podzieli sumę środków zewidencjonowanych na koncie i subkoncie przez – ustaloną przez Główny Urząd Statystyczny – średnią liczbę miesięcy dalszego trwania życia osoby w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę ubezpieczonego.

15. Emerytura jest dożywotnia i waloryzowana.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło:

  • Minister Pracy i Polityki Społecznej
  • Minister Finansów
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA