REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek za urlop ojcowski

Natalia Stawecka
Urlop ojcowski - zasiłek. /fot. Fotolia
Urlop ojcowski - zasiłek. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek pobierany przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego przysługuje głównie pracownikom przebywającym na ojcowskim, ale należy się on także wszystkim innym pracującym, którzy objęci są ubezpieczeniem chorobowym. Będą to m.i.n. osoby objęte umową agencyjną i umową zlecenie czy odbywające służbę zastępczą.

Zasiłek za urlop ojcowski

Wbrew powszechnej opinii zasiłek macierzyński nie przysługuje jedynie kobiecie, która przebywa urlopie macierzyńskim bądź na urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego. Niekiedy z tego prawa może skorzystać inny członek rodziny, np. ojciec dziecka. Ubezpieczony pracownik może pobierać zasiłek macierzyński m.in. gdy przebywa na urlopie ojcowskim. Zasiłek macierzyński w trakcie okresu urlopu ojcowskiego przysługuje bez względu na to, czy został już przyznany zasiłek macierzyński przysługujący za okres urlopu macierzyńskiego matki, a także za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również: Urlop ojcowski i inne uprawnienia pracowników-ojców związane z rodzicielstwem

Urlop ojcowski trwa dwa tygodnie i przysługuje pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko. Może on trwać do momentu ukończenia przez dziecko roku życia albo do upływu roku od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie. Urlop taki nie może trwać dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, zaś w razie odroczenia obowiązku szkolnego dziecka - do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Konieczne jest złożenie wniosku i odpowiednich dokumentów

Do uzyskania urlopu ojcowskiego konieczne jest złożenie pisemnego wniosku przez będącego ojcem pracownika, udziela go zaś pracodawca. Termin na złożenie wniosku wynosi co najmniej 7 dni przez planowanym rozpoczęciem korzystania z urlopu. Sytuacja ojca dziecka, który jest ubezpieczonym innym niż pracownik jest nieco inna: wniosek o przyznanie zasiłku kieruje on do płatnika zasiłku.

Dokumentami, jakie należy przedłożyć, aby uzyskać uprawnienie do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego przez okres urlopu ojcowskiego są:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
  • zaświadczenie pracodawcy o przerwaniu działalności zarobkowej i jego okresie,
  • oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został wcześniej pobrany z innego tytułu,
  • w przypadku ubezpieczonego innego niż pracownik - także wniosek o zasiłek macierzyński, zawierający wskazanie daty, od której ubezpieczony zamierza korzystać z zasiłku macierzyńskiego,
  • zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników, zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3b - w przypadku ubezpieczonych wykonujących pozarolniczą działalność, ubezpieczonych współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz duchownych albo zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

Zobacz również: Urlop wychowawczy a ochrona trwałości stosunku pracy


W ciągu 30 dni od momentu złożenia właściwych dokumentów powinna nastąpić wypłata zasiłku niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku, jednak istnieje również możliwość uzyskania decyzji odmownej. Pracownikowi będącemu ojcem przysługuje od niej odwołanie do sądu rejonowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, zaś terminem na jego wniesienie jest 1 miesiąc od dnia doręczenia decyzji.

Ile wyniesie wysokość przyznanego zasiłku macierzyńskiego?

Czas trwania uprawnienia do zasiłku zależeć będzie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. W przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi on 20 tygodni, dwojga dzieci – 31 tygodni i o dwa tygodnie więcej przy każdym kolejnym dziecku.

Podstawą określenia wysokości zasiłku macierzyńskiego jest średnie miesięczne wynagrodzenie, które dany pracownik otrzymywał w roku poprzedzającym urlop ojcowski. Oznacza to, że wynosi on kwotę równą wynagrodzeniu lub przychodowi, który stanowi podstawę jego wymiaru. Jeżeli mężczyzna pracuje krócej niż rok, wówczas podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia. W przypadku zaś ojców ubezpieczonych z innego tytułu niż umowa o pracę, pod uwagę brany jest przychód, czyli kwota, stanowiąca podstawę wymiaru składek ubezpieczeniowych, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

Zadaj Pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA