| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek za urlop ojcowski

Zasiłek za urlop ojcowski

Zasiłek pobierany przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego przysługuje głównie pracownikom przebywającym na ojcowskim, ale należy się on także wszystkim innym pracującym, którzy objęci są ubezpieczeniem chorobowym. Będą to m.i.n. osoby objęte umową agencyjną i umową zlecenie czy odbywające służbę zastępczą.

Zasiłek za urlop ojcowski

Wbrew powszechnej opinii zasiłek macierzyński nie przysługuje jedynie kobiecie, która przebywa urlopie macierzyńskim bądź na urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego. Niekiedy z tego prawa może skorzystać inny członek rodziny, np. ojciec dziecka. Ubezpieczony pracownik może pobierać zasiłek macierzyński m.in. gdy przebywa na urlopie ojcowskim. Zasiłek macierzyński w trakcie okresu urlopu ojcowskiego przysługuje bez względu na to, czy został już przyznany zasiłek macierzyński przysługujący za okres urlopu macierzyńskiego matki, a także za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Zobacz również: Urlop ojcowski i inne uprawnienia pracowników-ojców związane z rodzicielstwem

Urlop ojcowski trwa dwa tygodnie i przysługuje pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko. Może on trwać do momentu ukończenia przez dziecko roku życia albo do upływu roku od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie. Urlop taki nie może trwać dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, zaś w razie odroczenia obowiązku szkolnego dziecka - do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Konieczne jest złożenie wniosku i odpowiednich dokumentów

Do uzyskania urlopu ojcowskiego konieczne jest złożenie pisemnego wniosku przez będącego ojcem pracownika, udziela go zaś pracodawca. Termin na złożenie wniosku wynosi co najmniej 7 dni przez planowanym rozpoczęciem korzystania z urlopu. Sytuacja ojca dziecka, który jest ubezpieczonym innym niż pracownik jest nieco inna: wniosek o przyznanie zasiłku kieruje on do płatnika zasiłku.

Dokumentami, jakie należy przedłożyć, aby uzyskać uprawnienie do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego przez okres urlopu ojcowskiego są:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
  • zaświadczenie pracodawcy o przerwaniu działalności zarobkowej i jego okresie,
  • oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został wcześniej pobrany z innego tytułu,
  • w przypadku ubezpieczonego innego niż pracownik - także wniosek o zasiłek macierzyński, zawierający wskazanie daty, od której ubezpieczony zamierza korzystać z zasiłku macierzyńskiego,
  • zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników, zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3b - w przypadku ubezpieczonych wykonujących pozarolniczą działalność, ubezpieczonych współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz duchownych albo zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

Zobacz również: Urlop wychowawczy a ochrona trwałości stosunku pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »