REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek za urlop ojcowski

Natalia Stawecka
Urlop ojcowski - zasiłek. /fot. Fotolia
Urlop ojcowski - zasiłek. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek pobierany przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego przysługuje głównie pracownikom przebywającym na ojcowskim, ale należy się on także wszystkim innym pracującym, którzy objęci są ubezpieczeniem chorobowym. Będą to m.i.n. osoby objęte umową agencyjną i umową zlecenie czy odbywające służbę zastępczą.

Zasiłek za urlop ojcowski

Wbrew powszechnej opinii zasiłek macierzyński nie przysługuje jedynie kobiecie, która przebywa urlopie macierzyńskim bądź na urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego. Niekiedy z tego prawa może skorzystać inny członek rodziny, np. ojciec dziecka. Ubezpieczony pracownik może pobierać zasiłek macierzyński m.in. gdy przebywa na urlopie ojcowskim. Zasiłek macierzyński w trakcie okresu urlopu ojcowskiego przysługuje bez względu na to, czy został już przyznany zasiłek macierzyński przysługujący za okres urlopu macierzyńskiego matki, a także za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Autopromocja

Zobacz również: Urlop ojcowski i inne uprawnienia pracowników-ojców związane z rodzicielstwem

Urlop ojcowski trwa dwa tygodnie i przysługuje pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko. Może on trwać do momentu ukończenia przez dziecko roku życia albo do upływu roku od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie. Urlop taki nie może trwać dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, zaś w razie odroczenia obowiązku szkolnego dziecka - do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Konieczne jest złożenie wniosku i odpowiednich dokumentów

Do uzyskania urlopu ojcowskiego konieczne jest złożenie pisemnego wniosku przez będącego ojcem pracownika, udziela go zaś pracodawca. Termin na złożenie wniosku wynosi co najmniej 7 dni przez planowanym rozpoczęciem korzystania z urlopu. Sytuacja ojca dziecka, który jest ubezpieczonym innym niż pracownik jest nieco inna: wniosek o przyznanie zasiłku kieruje on do płatnika zasiłku.

Dokumentami, jakie należy przedłożyć, aby uzyskać uprawnienie do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego przez okres urlopu ojcowskiego są:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
 • zaświadczenie pracodawcy o przerwaniu działalności zarobkowej i jego okresie,
 • oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został wcześniej pobrany z innego tytułu,
 • w przypadku ubezpieczonego innego niż pracownik - także wniosek o zasiłek macierzyński, zawierający wskazanie daty, od której ubezpieczony zamierza korzystać z zasiłku macierzyńskiego,
 • zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników, zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3b - w przypadku ubezpieczonych wykonujących pozarolniczą działalność, ubezpieczonych współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz duchownych albo zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

Zobacz również: Urlop wychowawczy a ochrona trwałości stosunku pracy


W ciągu 30 dni od momentu złożenia właściwych dokumentów powinna nastąpić wypłata zasiłku niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku, jednak istnieje również możliwość uzyskania decyzji odmownej. Pracownikowi będącemu ojcem przysługuje od niej odwołanie do sądu rejonowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, zaś terminem na jego wniesienie jest 1 miesiąc od dnia doręczenia decyzji.

Ile wyniesie wysokość przyznanego zasiłku macierzyńskiego?

Czas trwania uprawnienia do zasiłku zależeć będzie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. W przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi on 20 tygodni, dwojga dzieci – 31 tygodni i o dwa tygodnie więcej przy każdym kolejnym dziecku.

Podstawą określenia wysokości zasiłku macierzyńskiego jest średnie miesięczne wynagrodzenie, które dany pracownik otrzymywał w roku poprzedzającym urlop ojcowski. Oznacza to, że wynosi on kwotę równą wynagrodzeniu lub przychodowi, który stanowi podstawę jego wymiaru. Jeżeli mężczyzna pracuje krócej niż rok, wówczas podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia. W przypadku zaś ojców ubezpieczonych z innego tytułu niż umowa o pracę, pod uwagę brany jest przychód, czyli kwota, stanowiąca podstawę wymiaru składek ubezpieczeniowych, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

Zadaj Pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  REKLAMA

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  REKLAMA

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  REKLAMA