REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowanie relacji ze współpracownikami

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Niemyjska
Budowanie relacji ze współpracownikami. /Fot. Fotolia
Budowanie relacji ze współpracownikami. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Badania wskazują, że Polacy cenią sobie atmosferę w miejscu pracy. Zła atmosfera w pracy może być nawet przyczyną zmiany zatrudnienia. Czasami jednak wystarczy zadbać o relacje ze współpracownikami, aby praca stała się lżejsza. Jak budować relacje ze współpracownikami?

Każdy człowiek jest inny, co wynika z indywidualnej natury każdego z nas. Zamiast walczyć z osobami, które myślą inaczej, czasem warto spróbować ich zrozumieć po to, by później łatwiej było wypracować kompromis.

REKLAMA

Uczciwość w relacjach

Jest najważniejszym aspektem budowania prawdziwych więzów w pracy. Mimo iż współpracowników zwykle się nie wybiera, warto być zawsze wobec nich uczciwemu. Należy unikać, szczególnie popularnych, biurowych plotek czy obgadywania innych. Takie działania, prędzej czy później, obrócą się przeciw osobie, która wyraża niesprawdzone, a często też nieprawdziwe opinie.

Zobacz również: Jak wydawać pracownikom polecenia służbowe?

Uczciwość w relacjach przejawia się także w tolerancji dla innych i niezadawaniu niepotrzebnych pytań oraz unikaniu niepotrzebnych komentarzy. Lepiej więc nie krytykować stroju koleżanki (chyba, że to bliska przyjaciółka) i przemilczeć ten temat. Nie powinno nas także interesować, co jedzą nasi współpracownicy, chyba że sami chcą o tym opowiedzieć. Natomiast, jeśli poruszymy już temat ubrania, jedzenia, makijażu czy fryzury koleżanki lub kolegi, warto zrobić to delikatnie, tak, aby przypadkiem nie urazić drugiej osoby.

Pomoc i wsparcie

REKLAMA

Jest cenione zawsze, w pracy bywa bezcenne. Często bez wsparcia innych osób nie jesteśmy w stanie skończyć swojego zadania lub wypracować najlepszego rozwiązania. W związku z tym warto też oferować swoją pomoc innym, nie odmawiać, w sytuacji, gdy możemy pomóc, chętnie współpracować. Dzięki tego rodzaju życzliwym gestom budujemy w innych przekonanie, że zawsze można na nas polegać, co powoduje, że w razie potrzeby my także będziemy mogli liczyć na pomoc kolegi lub koleżanki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W pracy warto patrzeć na współpracowników obiektywnie, dając im szansę lepiej się poznać. Lepiej nie sugerować się zasłyszanymi i niesprawdzonymi ocenami innych. Należy też unikać pochopnych ocen.

Zobacz także: O co firmy pytają pracowników?

Bądź dobrym obserwatorem

Umiejętność obserwacji jest bardzo przydatna w budowaniu relacji, nie tylko w miejscu pracy. Warto zwracać uwagę na to, kto lubi z kim przebywać, rozmawiać i współpracować, a z jakimi osobami nie może znaleźć wspólnego języka. Taka wiedza jest przydatna nie tylko przełożonemu, ale też nowej osobie w pracy. Dzięki temu można uniknąć faus pax, gdy przypadkiem wymknie nam się subiektywna opinia w rozmowie z bliskim kolegą osoby, o której mówimy. Dzięki takiej wiedzy łatwiej też budować zespoły projektowe, a później współpracować oraz wyznaczać zadania.

Dbałość o relacje

Dobre relacje ze współpracownikami przekładają się na jakość pracy całego zespołu. Jeśli współpracujemy z osobami, które darzymy sympatią, przepływ informacji jest szybszy i bardziej płynny, a projekty, które realizujemy, są bardziej wartościowe. Szybciej też uzyskiwane są wymierne efekty pracy.

Polecamy serwis: Zarządzanie

REKLAMA

Nie tylko ze wspomnianych względów warto dbać o relacje ze współpracownikami. Jak to robić? Przede wszystkim trzeba być otwartemu na innych, nie unikać rozmów (o ile nie przeszkadzają one w wykonywaniu pracy), ale dostrzegać ich wartość. Konstruktywne rozmowy w pracy mogą przekładać się na ciekawe realizacje projektów. Ponadto zawsze należy wysłuchać opinii innych i trzeba się liczyć ze zdaniem kolegi, którego prosimy o pomoc. Z osobami, z którymi mamy bliższy kontakt, możemy sobie pozwolić na bardziej prywatne rozmowy, ważne, aby były one w dobrym tonie.

Chociaż nie mamy decydującego wpływu na zespół, w którym będziemy pracować, zawsze warto zdefiniować swoje relacje z innymi osobami. Jeśli z kimś nam się ciężko współpracuje, warto to zmienić. Dzięki temu będziemy mieli realny wpływ na podniesienie jakości swojej pracy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA