reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Rzeczywiste skutki reformy publicznych służb zatrudnienia

Rzeczywiste skutki reformy publicznych służb zatrudnienia


Wokół reformy publicznych służb zatrudnienia powstało wiele mitów. O rzeczywistych jej skutkach dyskutowano podczas konferencji "Reforma publicznych służb zatrudnienia – mity i realia”.

- Zmiany publicznych służb zatrudnienia koncentrują się na czterech głównych obszarach, z których najważniejsza jest indywidualizacja wsparcia – podkreślił Jacek Męcina, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej otwierając konferencję „Reforma publicznych służb zatrudnienia – mity i realia”. Wydarzenie odbyło się w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Dzień wcześniej Prezydent RP podpisał ustawę reformującą publiczne służby zatrudnienia, nad którą prace trwały prawie dwa lata.

Zobacz także: Nowe formy wsparcia dla młodych bezrobotnych

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy była inspiracją do spotkania, zorganizowanego przez Centrum wspólnie z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych, na co zwrócili uwagę witając uczestników konferencji Dyrektor CPS „Dialog” Iwona Zakrzewska i Dyrektor IPiSS prof. Kazimierz Frieske. Profesor poruszył kwestię sprawczej siły prawa. Zastanawiał się, na ile jest ono dobrym mechanizmem zmiany społecznej, i jak przedstawiane jest w mediach.

– Dajemy sobie 3 lata na wdrożenie i podsumowanie tych zmian. Gospodarka i rynek pracy są tak dynamiczne, a świat wymusza tak permanentne zmiany, że mogą pojawić się nowe instrumenty – zaznaczył Wiceminister Męcina. Podkreślił, że oprócz samej ustawy gotowe są już wszystkie rozporządzenia. Cieszy go, że równie poważnie wyzwanie wynikające z przyjętej reformy potraktowały publiczne służby zatrudnienia. Zadeklarował, że dzięki wprowadzonym zmianom jest możliwość efektywnego zapewnienia ich finansowania w 2014 r., natomiast w kolejnym – środki te będą jeszcze większe.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Reforma urzędów pracy przygotowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zakłada nowe instrumenty wsparcia, profilowanie pomocy dla bezrobotnych i wynagradzanie pracowników urzędów za osiągane wyniki. Cel zmian: lepsza obsługa w urzędach pracy osób bezrobotnych, poszukujących pracy i pracodawców. Każdy bezrobotny i poszukujący pracy zarejestrowany w urzędzie pracy będzie od początku prowadzony przez tego samego doradcę klienta. Podobnie będzie w przypadku pracodawców. Zmieni się też podejście do klientów. Podstawą będzie profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych. Każda osoba zgłaszająca się do urzędu zostanie przydzielona do jednego z trzech profili.

Pojawią się nowe instrumenty wsparcia dla osób szukających pracy. To m.in. grant na telepracę, świadczenie aktywizacyjne, pożyczka na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej, szkolenia organizowane w ramach trójstronnych umów szkoleniowych zawieranych pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową, dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnionego bezrobotnego w wieku 50+. Częścią zmian jest pakiet dla młodych osób szukających pracy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama