REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS czy OFE?

Natalia Stawecka
Emeryci. /Fot. Fotolia
Emeryci. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybrać ZUS czy OFE? – przed tym dylematem wciąż stoi wielu niezdecydowanych. Do 31 lipca 2014 r. członkowie OFE mogą zdecydować, czy przenieść część składki emerytalnej do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Zgodnie z nowymi przepisami składka do OFE przekazywana będzie tylko do końca czerwca.

Po raz pierwszy ubezpieczonym przysługuje możliwość wyboru, czy chcą, aby część przyszłej składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Osoby, które chcą przekazać część składki emerytalnej do OFE, muszą złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE do 31 lipca. Poprzednio część składki była zawsze przekazywana OFE, zaś wybór ubezpieczonego ograniczał się jedynie do wyboru konkretnego funduszu. W rzeczywistości jednak zdecydowana większość osób trafiała do danego funduszu w drodze losowania.

REKLAMA

Autopromocja

Zapisz się na nasz newsletter

ZUS czy OFE?

Wśród uprawnionych do dokonania wyboru nadal sporo jest osób niezdecydowanych. Konieczne jest więc przeanalizowanie argumentów za każdą z dostępnych opcji. Jeśli cenimy sobie bezpieczeństwo i przewidywalność, nasz wybór powinien paść na ZUS. Świadczeniobiorca nie spotka się z wahaniami wyceny i ryzyka inwestycyjnego, który jest charakterystyczny dla rynków kapitałowych. Dodatkowo może liczyć na stabilną waloryzację gromadzonego kapitału.

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów

Jeśli jednak niestraszne nam ryzyko i jesteśmy gotowi je podjąć, żeby uzyskać wyższe świadczenia w przyszłości, możemy wybrać OFE. Przede wszystkim spowoduje to, że będziemy mogli korzystać z różnych źródeł dochodu emerytalnego, z których część opierać się będzie o rynek kapitałowy. Powstanie możliwość uzyskania wyższej stopy zwrotu wpłaconej kwoty, jednocześnie jednak obarczone to będzie ryzykiem. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: ZUS w roli zakładu emerytalnego - opinia NIK

Należy pamiętać, że niezależnie od naszego wyboru większa część składki zawsze będzie trafiać na indywidualne konto oraz na subkonto w ZUS. Wybór dotyczy jedynie części przyszłej składki (2,92% podstawy jej wymiaru, czyli ok. 1/7 składki emerytalnej). Nawet jeżeli zdecydujemy się na pozostanie w OFE, trafi do niego jedynie część składki, a gromadzony kapitał i tak będzie stopniowo przenoszony do ZUS-u 10 lat przed przejściem na emeryturę. Wydaje się również, że w razie wyboru OFE nasza przyszła emerytura może wzrosnąć o kwotę kilkudziesięciu złotych. Wybór OFE nie jest więc alternatywą dla ZUS, tylko rozwiązaniem uzupełniającym, które może (choć nie musi) być korzystne.


Zobacz również: Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym

Decyzja nie będzie ostateczna

Wskazanie jednoznacznie korzystniejszego rozwiązania nie jest łatwe i zależy od preferencji ubezpieczonego, jednak dokonany wybór nie będzie ostateczny. Nowe przepisy wprowadzają bowiem tzw. okienka transferowe, podczas których będziemy mogli ponownie podjąć decyzję: czy przekazywanie składek do OFE (2,92%%) i na subkonto w ZUS (4,38%) lub wyłącznie na subkonto w ZUS (7,3%). Pierwsze okienko transferowe będzie trwało od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. Następne – w takim samym okresie – otwarte zostanie w 2016 r., a potem już systematycznie co 4 lata, a więc w 2020 r., 2024 r., 2028 r. itd. Podobnie jak w tym roku, oświadczenie o przyszłej składce emerytalnej będzie można złożyć osobiście w oddziale ZUS, listownie i przez Internet w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (na stronie pue.zus.pl).

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA