Ułatwienia w zatrudnianiu młodych pracowników
REKLAMA
– Nowe rozwiązania mogą wpłynąć na poprawę sytuacji osób młodych na rynku pracy – ocenia podpisaną przez Prezydenta RP nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy Monika Zaręba, ekspert Pracodawców RP ds. rynku pracy.
REKLAMA
Zobacz również: Nowe formy wsparcia dla młodych bezrobotnych
Bardzo pozytywnym rozwiązaniem jest możliwość zaciągnięcia niskooprocentowanych pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej. Ta forma pomocy kierowana jest w znacznej mierze do studentów ostatniego roku studiów oraz poszukujących pracy absolwentów szkół i uczelni w okresie 48 miesięcy od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego. Programem zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, natomiast za nabór i weryfikację wniosków oraz udzielanie pożyczek odpowiedzialni są pośrednicy finansowi wyłonieni w drodze przetargu przez BGK. Już teraz program działa na terenie trzech województw: małopolskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego.
Warto podkreślić, że ustawodawca w ramach tego instrumentu przewidział także sfinansowanie usług doradczych i szkoleniowych. Taka konstrukcja wyraźnie zwiększy szansę powodzenia przedsięwzięć biznesowych, jakie będą podejmować młodzi ludzie w ramach programu.
Zobacz także: Weryfikacja jakości staży i praktyk kluczem do zmniejszenia bezrobocia młodych
REKLAMA
W zakresie innych rozwiązań przewidzianych pod kątem wsparcia osób młodych, nowelizacja ustawy wygląda następująco: urząd pracy przedstawi bezrobotnemu do 25. roku życia ofertę pracy, szkolenia, stażu lub innej formy pomocy w ciągu 4 miesięcy od dnia rejestracji. Termin ten został skrócony o dwa miesiące względem dotychczasowej regulacji. Pracodawca zatrudniający bezrobotnego do 30. roku życia skierowanego przez urząd pracy zostanie zwolniony z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za tę osobę przez 12 miesięcy. Ponadto, jeżeli taka osoba podejmuje pracę po raz pierwszy, starosta na podstawie zawartej z pracodawcą umowy, będzie mógł refundować składki na ubezpieczenia społeczne za takiego zatrudnionego do 12 miesięcy. Kwota refundacji nie będzie mogła przekroczyć połowy minimalnego wynagrodzenia miesięcznie za każdego zatrudnionego bezrobotnego. Po zakończeniu okresu refundacji pracodawca będzie musiał zatrudniać danego pracownika jeszcze przez minimum 6 miesięcy, pod rygorem zwrotu refundacji z odsetkami.
Wśród dodatkowych instrumentów adresowanych do osób do 30. roku życia znajdują się wydawane przez starostę na wniosek bezrobotnego bony: szkoleniowy, stażowy, zatrudnieniowy oraz na zasiedlenie. Przyznanie bonów szkoleniowego, stażowego i zatrudnieniowego następuje na podstawie indywidualnego planu działania.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
Źródło: Pracodawcy RP
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat